ظریف خطاب به اروپا: فقط یک تعهد را نشان دهید که طی ۱۸ ماه گذشته به آن پایبند بوده‌اید

یورونیوز :محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنش به بیانیه انتقادی فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا در خصوص روند کاهش تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی، بار دیگر طرف اروپایی را به بی‌عملی نسبت به تعهدات مندرج در برجام متهم کرد.
 
آقای ظریف در حساب توئیتر خود خطاب به همتایانش در اتحادیه اروپا و سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا نوشت:«فقط یک تعهد را نشان دهید که طی ۱۸ ماه گذشته به آن پایبند بوده‌اید.»
 
وزیر خارجه ایران همچنین در بند اول توئیت خود ادعای طرف اروپایی مبنی بر «پایبندی کامل به برجام» را با طعنه و پرسش رد کرده و پرسیده است:«واقعا؟ شما؟» آقای ظریف در ادامه واکنش به این بیانیه که در آن بر امکان «رجوع به ساز و کارهای حل اختلاف در برجام» در مواجهه با ادامه اقدام‌های ایران در جهت کاهش تعهدات هسته‌ای اشاره شده، نوشته است: «زمانی که شما در حال وقت تلف کردن بودید، ایران مکانیزم رفع اختلاف را به جریان انداخت و آن را به اتمام رساند.»
 
وزیر خارجه ایران در پایان توئیت خود نیز نوشت: «ما اکنون در حال استفاده از اقدامات جبرانی مندرج در پاراگراف ۳۶ برجام هستیم. به نامه ششم نوامبر ۲۰۱۸ من مراجعه کنید.»
 
آقای ظریف علاوه بر ضمیمه کردن نامه ۶ نوامبر ۲۰۱۸ خود خطاب به مسئول هماهنگی سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام، خاطر نشان کرده است که «ما اکنون در حال استفاده از اقدامات جبرانی مندرج در پاراگراف ۳۶ برجام هستیم.»
 
سه قدرت مطرح اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر) در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که در صورت ادامه روند کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، تحریم‌های سازمان ملل بازگشتنی است.
+20
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  تو هم یکی از حرفهایی که تا بحال گفتی دروغ نبوده بگو
  9
  34
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  grizzly - برلین، آلمان
  وقتی صحبت از تعهدات بین المللی میشه تنها کسی که دهنش رو باید ببنده ظریف و بقیه دارودسته اختلاسگرش هستند یکی باید از خودش بپرس که کدوم تعهد بوده که شما درست اجرا کردید و درش پنهان کاری نبوده؟
  4
  7
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Liberte - ارومیه، ایران
  جناب ظریف، فردای همون روز امضای فرجام، سپاه پاسداران یک موشک بالستیک قاره پیما که روش مرگ بر اسراییل به سه زبان نوشته شده بود، رو به فضا فرستاد و این آزماش خودشم با آب و تاب رسانه ای کرد، چیزی که طبق مفاد برجام با جوهره ی برجام مغایر بود و هر دو طرف از اون منع شده بودند.پس عملا برجام فردای اونروز expired شد.
  2
  6
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.