علی رضوانی ،خبرنگار صدا و سیما که مامور و بازجوی وزارت اطلاعات از کار درآمد

دویچه وله :علی رضوانی، خبرنگار صدا و سیما، در مستند مناقشه‌برانگیزی که صدا و سیما در مورد کاووس سیدامامی تهیه کرده، با یک کارشناس سازمان اطلاعات سپاه مصاحبه می‌کند. فرزند کاووس سیدامامی می‌‌گوید این خبرنگار بازجوی مادرش بوده است.
 
مستند صدا و سیما با عنوان "مظنونین همیشگی" شامگاه یکشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) چند دقیقه پس از آغاز پخش، به دلیل "نقص فنی" متوقف شد. در چند دقیقه نخست این مستند که پس از مرگ کاووس سید امامی و هجوم مأموران امنیتی به خانه او ساخته شد، علی رضوانی با یک کارشناس سازمان اطلاعات سپاه مصاحبه می‌کند.
 
علی رضوانی که فعالیت حرفه‌ای خود را از باشگاه خبرنگاران شروع کرد و با خبر‌های نیروی انتظامی وارد صدا و سیما شد، مجری برنامه "خارج از گود" بود.
 
پس از پخش تصویر او در مستند "مظنونین همیشگی" رامین سیدامامی، فرزند کاووس سیدامامی، به "کمپین حقوق بشر در ایران" گفته است فردی که به عنوان گزارشگر در مستند "مظنونین همیشگی" حضور داشت، چهارم تیر ماه ۹۷ از مادر او، مریم ممبینی، بازجویی کرده است.
 
رامین سیدامامی گفته است مادرش پس از دیدن چند دقیقه مستندی که یکشنبه شب پخش شد، طوری آشفته و بدحال شده که به بیمارستان منتقل شده است. کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست، بهمن ماه ۹۶ پس از بازداشت، به دلایل نامشخصی در زندان اوین درگذشت. مرگ مشکوک این استاد ۶۴ ساله که یکی از شناخته‌شده‌ترین فعالان محیط‌‌ زیست در ایران بود، بازتاب بسیار گسترد‌ه‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت.
 
نهادهای حقوق‌بشر از حکومت ایران خواستار توضیح علت بازداشت و چگونگی مرگ او در سلولی مجهز به دوربین مداربسته شدند. هنوز گزارشی رسمی در مورد علت مرگ کاووس سیدامامی منتشر نشده است.
 
مقامات امنیتی مدعی هستند که این استاد دانشگاه و دیگر فعالان محیط زیست که همزمان با او بازداشت شدند، جاسوس هستند. در حالیکه شورای امنیت ملی و همچنین وزارت اطلاعات و سازمان محیط‌ زیست ایران این اتهام را بارها رد کرده‌اند، فعالان محیط‌ زیست همچنان پشت میله‌های زندان هستند. 
 
ساخت مستند "مظنونین همیشگی" با موضوع "پرونده متهمان محیط زیستی" صورت گرفته و تبلیغ گسترده برای پخش این فیلم در شبکه‌های اجتماعی، تلاش تازه‌ای برای توجیه علت بازداشت این فعالان به نظر می‌رسد.
 
نام علی رضوانی برای نخستین‌بار نیست که در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود. او که متولد سال ۱۳۶۳ در تهران است، دارای لیسانس رشته علوم ارتباطات است و "نچسب‌ترین خبرنگار" هم خوانده می‌شود.
 
او که خود را "خبرنگار ورزشی" می‌‌خواند، سال گذشته در واکنش به حضور یک داور زن در بازی‌های بسکتبال گفته بود که "انگار فدراسیون بسکتبال خیلی با کمبود داور روبرو شده، در حدی که یه داور خانم بازی آقایون رو قضاوت می‌کرد".
 
علی رضوانی متهم است که در پوشش خبرنگار، برای صدا و سیما برنامه‌هایی امنیتی مانند ۲۰:۳۰ اجرا می‌کند. مسیح علی‌نژاد، گرداننده کمپین مبارزه با حجاب اجباری، می‌گوید علی رضوانی بازجو و همکار نهاد‌های امنیتی ‌است. او می‌گوید که "علی رضوانی سراغ مادرم رفته تا از او در یک گزارش تلویزیونی "اعتراف" بگیرد".
 
به گفته رامین سیدامامی، رضوانی شب ۴ تیر سال ۱۳۹۷ هم‌زمان با بازی فوتبال بین تیم‌های ایران و پرتغال همراه ماموران امنیتی وارد خانه کاووس سیدامامی شده است.
 
رامین سیدامامی آن زمان در صفحه اینستاگرام نوشته بود: «ماموران با خود شش جعبه بزرگ آورده‌اند و آن را به زیرزمین خانه ما برده‌اند بدون این که کسی اجازه دهد شاهد فعالیت‌شان باشد. آیا پس از نزدیک پنج ماه از مرگ پدرم هنوز مدارکشان کافی نیست؟ قصد دارند مدرکی در آنجا بکارند؟ ضابطین در حال حاضر در محلند و کوچه را اشغال کرده‌اند. وکیل مدافع ما آقای کیخسروی در پایین منزل ما حاضر شد اما اجازه ورود نیافت.»
 
صدا و سیما ۲۶ بهمن ماه ۹۶ هم مستندی در برنامه خبر ۲۰:۳۰ پخش کرد که در آن شخصیت و فعالیت‌های کاووس سیدامامی را زیر سوال می‌برد  و او را جاسوس می‌خواند. چنین مستندی نقض قوانین داخلی ایران و قوانین بین‌المللی در خصوص اصل برائت و همچنین نقض حریم خصوصی افراد است.
مرگ مشکوک کاووس سیدامامی که یکی از شناخته‌شده‌ترین فعالان محیط‌‌ زیست بود، بازتاب بسیار گسترد‌ه‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت خانواده و وکلای کاووس سیدامامی با شکایت از صدا و سیما از مسوولان خواسته‌ بودند که به جای «فضاسازی امنیتی و هتک حیثیت» مرحوم سیدامامی درباره علت مرگ او «پاسخگو» باشند؛ شکایتی که به گفته رامین سیدامامی به جایی نرسیده است.
 
فرزند کاووس سیدامامی به کمپین حقوق بشر گفته است: «شکایت ما از صدا و سیما به جایی نرسید. ما هم می‌دانستیم که به جایی نمی‌رسد و شکایت ما بیشتر سمبلیک بود. می‌خواستیم بگوییم که مدرک شما درباره اتهام جاسوسی، تصویر پدرم است که سگ‌هایش را ناز می‌کند یا قلاب ماهیگیری او که در بیست و سی نشان می‌دهید با این ادعا که از این طریق این با اسرائیل ارتباط  گرفته است.»
+143
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۵
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  این یابو شگنجه گر است و در وزارت اطلاعات زندان شهربانی توحید شبکه مشترک ضدخرابکاری زمان شاه است آدم بی شرفی است
  17
  121
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  یک زن، که کلآ 50 کیلو وزنش نمیشه چون کار و تحصیلاتش در رشته خودش «ژورنالیسم» رو خوب بلده ، بلایی بر سر طویله رهبری و همه پاچه خوارهاش اورده که تمام احزاب و سازمانهای سیاسی نتونستن. امثال همین زالو و بی باور و استخوان لیسهای طویله ولایت هم یک بار برنامه براش میسازن که بهش تجاوز شده! یکبار میگن جاسوسِ، یه بار میگن خونه 5میلیونی داره! هر کاری میکنن خودشون رو بیشتر بی ابرو میکنن، رفتن اسم شرکتی بیزینس خبریش رو سرچ کردن، دیدن در منزل مسکونیش که بنام همسرش هست اعلام کرده بعد از زور حسادت گفتن خونه اش میلیونیه!!! فکر میکنن خونه میلیونی فقط از راه دزدیدن دکل نفتی و 800میلیارد دلار پول دزدی نفت، خریده میشه. حالا مامورهای اطلاعات و شکنجه گرهای حرفه ای رو فرستادن سروقت خانواده اش که ساکتش کنن! اخه یک رژیم چقدر میتونه حقیر و بدبخت باشه که همه دستگاهها و توان یک مملکت، از رادیو و تلوزیون و اینترنت رو بکار بگیره علیه یک زن! واقعا فقط خاک زیر کاهو ، همین.
  18
  143
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  کلا گزارشگران صداوسیما همه اطلاعاتی و وابسته هستند و بخصوص دو سه نفر که نفر اول راهی فرانسه شد و این یارو جاشو گرفت اینا اصولا کارشون امنیتی و جاسوسی و بازجویی هستش.
  6
  118
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Pir00z - آخن، آلمان

  اینکه تابلو بود کارش این نیست آقای چندش
  5
  51
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  اندکی صبر سحر نزدیک است.
  12
  67
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن

  بابا خود این مسیح لجن نژاد خودش همدست اخوندها است صبر کنید گندش در میاد زیاد طول نمیکشه
  36
  2
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  [::samisan - توکیو، ژاپن::]. برو ساندیس خور.حنای شما مزدوران نظام دیگه رنگی نداره.این تفرقه اندازی را از رهبران اصلی خودتان یعنی اربابان اخوند ها یاد گرفتید.تفرقه بیانداز و حکومت کن.
  3
  26
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  سران نظام وبازجو ها و شکنجه گران نظام اسلامی مشابه سران نازی و فاشیسم بعد از جنگ جهانی دوم تحت تعقیب قرار میگیرند.خاک بر سر ساندیس خورهای این سایت که نسبت . به اختلاس گران میلیاردی در رده افتاب دزد ها میباشند
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  تمام دنیا یک قانون داره اینکه رسانه دولتی باید از زیر زربین اطلاعات ان گشو رد بشه یا اینکه کار کنه. این قانون تمام دولتهاست .
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::hassan5 - تهران، ایران::] ما ساندیس خور نیستیم امثال شما دستمال بدست و ساندیس خور ...بی وطن مثال خمینی وعلی چالق و هرزه و خائن و مثال مسیح لجن نژاد که صیغ صفائی فراهانی اخوندی بود و شبانه فرار کرد باپول اخوندها و به خارج رفته تا به مخالفان واقعی این رژیم سفاک و ظالم به ایرانیان نفوذ کنه و بقول خودش لجن نژاد برای یک لقمه نون که تو مصحابش گفت ادم کرسنه ای مثل من برای رسیدن به جای دست به هر کاری میزنه و ادم سادنیس خوری مثل تو براش سینه چاک میکنی برو پیش اربابتون علی چالق و خمینی حرامی بی وطنها ..
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::hassan5 - تهران، ایران::] همین امثال این مسیح لجن نژاد بودن زمان شاه ... خوری زیادی میکردن و میگفتن ازادی نیست شاه ستمگر هست برو لاشخورهای اخوندی زنده باد شاهان پهلوی و و وطن پرست و پر افتخار ایرا ن زمین ننگ بر شما و لاشخورهای وطن فروش امثال شماها و لجن نژادها .
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.