حسن روحانی:می‌توانستم در نیویورک تصمیم بگیرم که تحریم را بشکنیم

حسن روحانی یک روز پیش گفته بود "پیامبر با کافران پیمان می بست و وقتی آنها پیمان اول را زیر پا می گذاشتند، پیمان دوم را می بست". بی بی سی :حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است که در جریان سفر اخیرش به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد "پیشنهادهای خوبی برای شکستن تحریم آمریکا داده شد" اما ایران این پیشنهادات را نپذیرفت.
 
آقای روحانی که در کرمان سخرانی می‌کرد گفته است "می‌توانستم تصمیم بگیرم که تحریم را بشکنیم و شرایط طوری بود که باید به رئیس جمهور آمریکا اعتماد می‌کردیم که کار بسیار سختی بود، شاید اگر رئیس جمهور دیگری در آمریکا بود این کار تا اول مهر ماه انجام و تمام می شد".
 
این برای اولین بار است که یک مقام ارشد ایران از احتمال رفع تحریم های ایالات متحده در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ خبر می‌دهد.
 
پیش از این گزارش هایی غیررسمی درباره ارائه طرح توقف تحریم های آمریکا در برابر بازگشت ایران به اجرای کامل تعهداتش در برجام و دائمی کردن برخی از تعهدات این توافق از سوی ایران منتشر شده بود.
 
گزارش های دیگری هم مبنی بر احتمال موافقت آمریکا با گشایش یک خط اعتباری برای خرید نفت ایران منتشر شده بود.
 
در زمان حضور آقای روحانی در نیویورک ویدئویی منتشر شد که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، را در کنار بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نشان می‌داد که رو در روی رئیس جمهور ایران به او می گفت اگر نیویورک را بدون دیدار با ترامپ ترک کنید، "فرصت‌سوزی" خواهد شد.
 
آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، که مخالف مذاکره مقام های دولت با آمریکاست اخیرا گفته است که رئیس جمهور فرانسه "یا فردی ساده است یا همدست دونالد ترامپ".
تابستان سال جاری و چند هفته پیش از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفته بود شرایط برای دیدار دونالد ترامپ و حسن روحانی آماده شده و اظهار امیدواری کرد که در چند هفته آینده این دو با هم دیدار کنند.
 
ساعاتی پیش از این اظهارات، حسن روحانی گفته بود به خاطر "منافع" مردم حاضر است با هر کسی دیدار کند. آقای روحانی گفته بود: "گویی در گوش بعضی‌ها پنبه است و هر چه ما می‌گوییم آنها می‌گویند مذاکره چه خاصیتی دارد".
 
یک روز پس از این، آقای روحانی از موضع خود عقب نشست و اظهارات آیت الله علی خامنه ای را تکرار کرد که آیت الله خامنه ای می‌گوید اجازه دیدار مقام های دولتی با دونالد ترامپ و مذاکره با دولت آمریکا را نمی دهد
 
آیت الله علی خامنه ای ضمن تکرار این مواضع و "بدعهد" خواندن آمریکا به دلیل خروج از برجام، پیشتر در دیدار با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن که برای انتقال پیام دونالد ترامپ به تهران آمده بود هم گفت که "ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌داند".
 
رهبر ایران، اوایل ماه جاری میلادی نیز بار دیگر هر گونه مذاکره با آمریکا را قاطعانه رد کرد و گفت مسئولانی که چنین مذاکراتی را حلال مشکلات می‌دانند "صددرصد اشتباه می‌کنند."
 
با گذشت یک سال از اجرای تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران، حسن روحانی گفته "وضعیت کشور عادی نیست" و به دلیل ناتوانی در فروش نفت تحریم شده، دولت برای اداره کشور با مشکل مواجه است.
 
آقای روحانی یک روز پیش از اظهارات خود درباره تاثیر تحریم های آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران گفته بود "پیامبر با کافران پیمان می بست و وقتی آنها پیمان اول را زیر پا می گذاشتند، پیمان دوم را می بست".
آیت الله علی خامنه ای می‌گوید اجازه دیدار مقام های دولتی با دونالد ترامپ و مذاکره با دولت آمریکا را نمی دهد
+5
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد

  اخه تو پیر خرف از درد مردم چه میدانی اخر این ملت چه کناهی کردن که شما چلقوزان را بمقامی رساندن مگر شما نبایت خادم ملتباشید. اما خایین ملت شدید بس کنید روز رسوایتان نزدیک نکنید بازی با ملتی که چهل سال با سیلی صورتشانرا سرخ میکنن .
  1
  22
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  فقط مثل یک مونگول عقب مونده نگاه میکنه و میخنده! اقای دکترای از اسکاتلند!!!
  1
  25
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  می توانستم اما نتوانستم !!!!
  0
  7
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این حقه بازها تاکنون می گفتند که با امریکا رابطه نداشته اند. به قول عین الله در شهر به من پیشنهاداتی شد. حالا که دارد سفتی کمربندها بیشتر تاثیر میگذارد به تکاپو افتاده و مثل همیشه در دقیقه ی 90 زیر بار بدترین ها هم میروند
  0
  13
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.