آرژانین از جمهوری آذربایجان خواست تا علی اکبر ولایتی را دستگیر و تحویل دهد

عصر ایران : دولت آرژانتین از دولت آذربایجان درخواست کرده تا "علی اکبر ولایتی" مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری و وزیر امور خارجه اسبق ایران را به اتهام نقش داشتن در حادثه انفجار ساختمان مرکز یهودیان آرژانتین (آمیا) در سال 1994، دستگیر و تحویل دهد.
 
به گزارش عصرایران به نقل از وب سایت روزنامه اسراییلی"جروزالم پست"، ولایتی قرار است برای شرکت در دومین نشست رهبران مذهبی جهان روزهای 14 و 15 نوامبر ( 23 و 24 آبان ماه) به باکو سفر کند.
 
وزارت امور خارجه آرژانتین روز جمعه گذشته سفیر آذربایجان را در "بوینوس آیرس" احضار کرده و ضمن ابراز "نگرانی عمیق" دولت آرژانتین از حضور ولایتی در باکو، از دولت آذربایجان درخواست همکاری کرده تا ولایتی را به محض ورود به این کشور بازداشت و تحویل مقامات قضایی آرژانتین بدهد.
 
این سومین درخواست استرداد ولایتی از سوی دولت آرژانتین از سال 2016 به بعد است. یک بار مقامات وزارت خارجه آرژانتین در سال 2016 و همزمان با سفر ولایتی به سنگاپور و مالزی این درخواست را مطرح کرده بودند و بار دیگر در سال 2018 میلادی این درخواست را همزمان با سفر ولایتی به روسیه از مقامات مسکو داشته اند؛ اما هیچ یک از این درخواست‌ها تاکنون با جواب مثبت مواجه نشده است.
 
علی اکبر ولایتی در زمان انفجار ساختمان آمیا در شهر "بوینوس‌آیرس" - پایتخت- آرژانتین (18 ژوئیه 1994) وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بوده است.
 
اتهام دست داشتن در حادثه انفجار آمیا که منجر به کشته شدن 85 یهودی آرژانتینی شده است، همواره از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران رد شده است.
 
در تاریخ قضایی آرژانتین پرونده آمیا یک رکورد قضایی محسوب می‌شود. این پرونده بیش از 25 سال است که به درازا کشیده و با وجودی که دولت سابق آرژانتین آن را مختومه کرده بود اما با فشار لابی اسراییل، "آلبرتو نیسمان" قاضی سابق آرژانتینی رسیدگی کننده به پرونده آمیا تلاش داشت با شهادت در سنای این کشور "کریستینا فرناندو کرچنر" رییس جمهوری سابق آرژانتین را به "ماست‌مالی" کردن این پرونده به نفع ایران متهم کرده و این پرونده را بار دیگر به جریان بیندازد.
آلبرتو نیسمان
جسد بی‌جان قاضی "آلبرتو نیسمان" در 18 ژانویه 2015 و یک روز پیش از شهادت در سنای این کشور، در حمام آپارتمانش در بوینوس‌آیرس کشف شد.
 
حمله آمیا و حمله 2 سال قبل از این حادثه (1992) به سفارت اسراییل در بوینوس‌آیرس( که 29 کشته و 250 زخمی بر جای گذاشت) از زمان تشکیل رژیم اسراییل شدیدترین و پرتلفات‌ترین حملات بر ضد یهودیان در جهان بوده اند.
+99
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  حلقه محاصره تروریستها و ادم کشهای جمهوری اسلامی تنگتر شده، کم کم اونها که ما را منع کردن که به خانه پدری بریم ، هیچ جای دنیا امنیت ندارن و غیر از شابدولعظیم و قم به هیچجای دیگه نمیتونن برن. عاقبت همشون رو در سوراخهایی مثل صدام و قذافی و ابوبکر بغدادی میبینم.
  11
  66
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اگر دولت اذربیجان ولایتی جنایتکار را تحویل ارژانتین دهد بزرگترین خدمت را پیش از همه به مردم ایران کرده است .چون ولایتی از اول یار و همدم و وزیر خارجه رژیم اخوندی به ریاست جمهوری خامنه ای بود و بعداز رهبر شدن خامنه ای پست مشاور خامنه ای در امور خارجه را به ولایتی سپردن و هر گند کاری و جنایتیکه که نظام اخوندی و مزدورانش در خارج از ایران مرتکب شوند با مشاوره و راهنمای ولایتی انجام خواهد گرفت.
  13
  62
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران

  اگر اران چنین کاری بکند ۴۸ ساعته به مادر، ایران بزرگ برگردانده خواهد شد
  70
  23
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد

  حالا برای چه پیر است باید ببرید مجانی خرجش را بدهید ان هم قسمت نهداری پیران خانوادش از خدا میخواهند
  3
  23
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  iran shomali - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  Zaall - اصفهان، ایران. بنده هیچ وقت موافق نظرات شما نبودم اما اینبار 100 درصد با شما موافقم ! نه به دلیل ولایتی بلکه به خاطر اینکه شما از اسم صحیح آران به جای نام جعلی آذربایجان برای آن خطه استفاده کردید
  21
  33
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران
  [::iran shomali - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. درود بر شما، حداقل در یک مورد می توانیم هم نظر باشیم، که خاریست در چشم ایران ستیزان
  19
  9
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::iran shomali - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. [::Zaall - اصفهان، ایران::]. چه نوشابه ای برای هم باز کردین. ... با 4تا تیر تخته روسی و چینی توهم برداشتید.
  14
  17
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. حداقل از نطفه چنگیز مایه نگذاشتیم
  12
  2
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. اصفهانیا نمیدونم نطفه چی هستن. کاش از ادم بودن .
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.