مرد عراقی و زن آلمانی به اتهام قتل دختربچه ۵ ساله ایزدی محاکمه می‌شوند

جنیفر و.  از آغاز دادگاه سکوت کرده و حاضر به همکاری نیست دویچه وله :طاها الف‌. مرد عراقی عضو داعش و جنیفر و. همسر آلمانی او به اتهام قتل یک دختربچه ایزدی در فلوجه عراق‌، در آلمان محاکمه می‌شوند. طاها الف‌. که خود را به یونان رسانده بود و در آتن زندگی می‌‌کرد، به آلمان مسترد شده است.
 
طاها الف. ماه اکتبر در هوایپمایی از یونان به مقصد فرانکفورت به آلمان مسترد شد. این شهروند عراقی عضو داعش در دورانی که شهر فلوجه در عراق تحت کنترل داعش بود، یک مادر و دختربچه‌ ایزدی را برای برده‌داری خریده بود. او متهم است که این دختربچه پنج ساله ایزدی را با همدستی جنیفر و. همسر آلمانی‌اش بی‌رحمانه به قتل رسانده است.
 
دادستان کل آلمان طاها الف‌. را به تجارت انسان، نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی متهم کرده است. این اتهامات در کشورهایی که متعهد به اجرای قانون بین‌المللی جزایی هستند، قابل پیگیری است.
 
آلمان از سال ۲۰۰۲ میلادی اجرای قانون بین‌المللی جزایی را آغاز کرده و سیستم قضایی این کشور می‌تواند جرائم مرتبط با این قانون را تحت پیگرد قرار دهد، حتی اگر این جرائم در خاک آلمان رخ نداده باشد و مجرمین یا قربانیان نیز شهروند این کشور نباشند.   
 
طاها الف. متهم است تابستان سال ۲۰۱۵ که دمای هوای فلوجه در سایه ۴۵ درجه است، دختربچه ایزدی را برای تنبیه در حیاط به زنجیر بسته است. این بچه از تشنگی و ضعف جلوی چشمان مادرش جان باخته است.
 
همسر او جنیفر و. متهم است که نظاره‌گر این جنایت بوده و کاری در مخالفت با شوهر ۲۷ ساله‌اش نکرده است. جنیفر و. اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی درحالیکه باردار بود از عراق خراج شد و به آلمان بازگشت.
 
او میانه سال ۲۰۱۸ در حالیکه تصمیم داشت با دختر خردسالش دوباره به سرزمین‌های تحت کنترل  داعش بازگردد، به دام یکی از مأموران امنیتی آلمان افتاد که خود را یکی از "برادران" عضو داعش معرفی کرده بود و وعده داده بود، جنیفر را با ماشین خود به ترکیه می‌رساند.
 
جنیفر و. در ماشین او که مرتبط با ماهواره و مجهز به دستگاه‌ ضبط صدا بود، جزئیاتی از زندگی خود در فلوجه، از جمله ماجرای مرگ دختربچه ایزدی را تعریف کرد. او در خاک آلمان بازداشت و به همدستی در قتل این دختربچه متهم شد.
 
بازداشت او پس از آنکه یک بنیاد ایزدی مادر دختربچه مقتول را پیدا کرد و به آلمان آورد و امل کلونی‌، وکیل سرشناس بریتانیایی -همسر جرج کلونی هنرپیشه معروف هالیودی- وکالت این زن ایزدی را برعهده گرفت، بازتاب گسترد‌ه‌ای در رسانه‌های بین‌المللی پیدا کرد.
 
دادگاه رسیدگی به اتهامات جنیفر و. که بهار سال ۲۰۱۹ میلادی در شهر مونیخ آغاز شده، توسط رسانه‌های بسیاری در سراسر جهان دنبال می‌شود. این پرونده اما بسیار پیچیده‌ است. جنیفر و. از آغاز دادگاه سکوت کرده و حاضر به همکاری نیست.
 
مادر دختربچه ایزدی سواد خواندن و نوشتن ندارد و تنها به یک لهجه کردی صحبت می‌کند که درک آن برای مترجم ایزدی دادگاه هم آسان نیست. این زن گرفتار ترامای سنگین است و گذشته پررنج خود را به روشنی در خاطر ندارد.
 
او باید جزئیات اسیر شدن خود و خانواده‌‌اش توسط داعش را در دادگاه شرح دهد و از خاطرات دورانی تعریف کند که همراه دختر کوچکش به عنوان برده فروخته شدند و به دست طاها الف‌. افتادند. به عنوان مثال او باید شرح دهد که رفتار جنیفر و. با آنها چگونه بوده است و او چه نقشی در کتک خوردن دخترش از دست طاها الف‌. داشته است.
 
به درخواست دادگاه آلمان، آپریل سال ۲۰۱۹ حکم جلب بین‌المللی طاها الف. صادر شد. در میانه برگزاری دادگاه جنیفر و. پلیس اتحادیه اروپا از بازداشت طاها الف.‌در یونان خبر داد. هنوز روشن نیست که طاها الف. چطور خود را به یونان رسانده یا چه مدتی پیش از بازداشت در اروپا اقامت داشته است.
 
یک منبع آگاه به دویچه‌وله گفته‌ است که زندگی در عراق برای او خطرناک شده بوده و او به عنوان پناهجو راهی اروپا شده و در شهر آتن، با تغییر ظاهر خود بدون آنکه نشانه‌ای از ارتباط با داعش داشته باشد زندگی می‌کرده است. این منبع مطلع گفته‌است که پلیس یونان عملیات هدفمندی برای جستجوی او داشته، اما جزئیاتی از چگونگی و بازداشت او منتشر نکرده است.
 
مقامات یونان در پاسخ به درخواست دویچه‌وله تأکید کرده‌‌اند که به پرسش‌های مرتبط با "عملیات‌های ضدتروریستی" پاسخ نمی‌د‌هند. 
 
مقامات عراقی به دویچه‌وله گفته‌اند که طاها الف. نقش چندان بزرگی در داعش نداشته و نامش در فهرست اعضای شناخته شده این گروه تروریستی در عراق ثبت نشده است.
 
همکاران بخش عربی دویچه‌وله اطلاعاتی به دست آوردند که نشان می‌د‌هند طاها الف. عضو یکی از طایفه‌های بزرگ شهر فلوجه است. این شهر در فاصله سال‌های  ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی تحت کنترل داعش بود.  سال ۲۰۱۶ که نخست‌وزیر عراق خبر آزادی این شهر را اعلام کرد، جنفیر و. به آلمان بازگشته بود.
 
طاها الف. حال قرار است در آلمان برابر دادگاه قرار گیرد. وکیل او به دویچه‌وله گفته است که او تنها عربی و اندکی ترکی حرف می‌‌زند.
 
او ابتدا قرار است به عنوان شاهد به دادگاه جنفیر و. حاضر شود و برای نخستین‌بار در چهار سال گذشته با همسرش روبه‌رو شود. احتمال می‌رود که او هم مانند جنیفر و. در دادگاه سکوت کند.
+36
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اگر طاها و جنیفر و , دست بازجوهای ایرانی می افتادن نه فقط کلا" اعتراف به ان جنایتهای که کردن را اعتراف میکردن بلکه بخاطر اینکه از زیر بازجوئی خلاص شوند ناچارشان میکردن کلی دروغ هم برعلیه خودشان بر زبان بیاورند.
  2
  16
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.