قاسم سلیمانی رهبران عراق را به تشدید سرکوب ناراضیان این کشور فراخوانده

رادیو فرانسه :به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات عراق پس از پراکندگی اولیه صفوف خود را فشرده کرده اند و بر سر سرکوب اعتراض های خیابانی با یکدیگر به توافق سیاسی رسیده اند. خبرگزاری فرانسه تصریح می کند که این توافق در پی ملاقات های قاسم سلیمانی با مقامات دولت بغداد به دست آمده است.
 
خبرگزاری فرانسه تصریح می کند که در پی این توافق نیروهای امنیتی عراق سرکوب تظاهرکنندگان در سراسر کشور را تشدید کرده اند.
 
در نتیجه این سرکوب دیروز یکشنبه دهم نوامبر سه تن از تظاهرکنندگان در جنوب عراق کشته و دهها تن دیگر در مرکز بغداد زخمی شدند.
 
گرچه منابع رسمی خبر در ایران ادعا کردند که علاوه بر مقتدا صدر، آیت الله علی سیستانی نیز در رسیدن به این توافق و در دفاع از دولت عادل عبدالمهدی شرکت داشته است، اما، ساعتی بعد دفتر آیت الله سیستانی مشارکت نامبرده را به عنوان یکی از طرفین این توافق تکذیب کرد.   
 
خبرگزاری فرانسه در گزارش خود به نقل از تظاهرکنندگان و معترضان عراقی می نویسد که "رهبران کنونی عراق هیچ حس تعلق و همبستگی با این کشور و مردم آن ندارند و همگی سرسپردگان دولت های ایران و آمریکا هستند."
 
در این حال، کاخ سفید آمریکاخواستار توقف خشونت ها در عراق و برگزاری انتخابات پیش از موعد در این کشور شد. دولت آمریکا ضمن انتقاد از ادامه سرکوب معترضان و رسانه ها و همچنین جلوگیری از دسترسی مردم به اینترنت، از حکومت عراق خواست که به خشونت های خود علیه تظاهرکنندگان و ناراضیان خاتمه بدهد.
 
بر اساس آمار رسمی از اوایل ماه اکتبر گذشته قریب ٣٢۰ نفر از ناراضیان عراق در تظاهرات خیابانی کشته شدند. معترضان خواستار تغییر رژیم و قانون اساسی عراق و همچنین برکناری رهبران این کشور هستند.
 
تظاهرکنندگان همچنین در شعارهای خود جمهوری اسلامی ایران را آماج حملات خود قرار می دهند که به اعتقاد آنان معمار اصلی نظام فاسد و فرقه‌ای در عراق است.
 
امروز دوشنبه کاخ سفید واشنگتن از دولت بغداد خواست که به وعده رئیس جمهوری عراق، برهم صالح، عمل کند که حمایت خود را از اصلاح قانون انتخابات و برگزاری انتخابات پیش از موعد اعلام کرده است.
 
نخست وزیر عراق، عادل عبدالمهدی، ضمن مخالفت با این پیشنهاد آن را غیرعملی خوانده است. پیشنهاد رئیس جمهوری عراق با واکنش تُند حکومت اسلامی ایران مواجه شده است. مقتدا صدر، یکی از رهبران مذهبی شیعیان عراق، که در آغا ز با پیشنهاد برگزاری انتخابات پیش از موعد موافقت کرده بود، اکنون در اینباره سکوت می کند.
 
شنبه نهم نوامبر ۹ تن از تظاهرکنندگان در بغداد توسط نیروهای انتظامی کشته شدند. کمیسیون حقوق بشر مجلس عراق ضمن اعتراض به خشونت های جاری علیه ناراضیان گفته است که تک تیراندازان از روی بام ها به روی معترضان شلیک و آنان را به قتل می رسانند.
 
دیشب یکشنبه دهم نوامبر نمایندگی سازمان ملل با ارایه طرحی برای خاتمه دادن به بحران و خشونت های عراق خواستار برگزاری یک همه پرسی برای اصلاح قانون اساسی و قانون انتخابات عراق و اتخاذ تدابیری علیه فساد در این کشور شده است.
 
با این حال، این تدابیر پاسخگوی مطالبات مردم ناراضی عراق نیست که خواستار یک قانون اساسی جدید و برکناری همه رهبران کنونی عراق هستند.   
+13
رأی دهید
-104

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  از قیافه نحس این قاسم گچکار معلومه به زودی ریفش درمیاد. البته آخوندها و پاسدارها بی شرف میرن اعضای حیاتی جوونها رو به خودشون پیوند میزنن عمرشون طولانی میشه. مثل عمر کفتار. با عرض معدرت از کفتار
  10
  90
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  حکومت اخوندی شیعه در نقطه ی عطف قرار دارد. اگر جبهه ی عراق را ببرد ، حتی اگر سوریه و لبنان را ببازد باز هم برنده هست و اگر جبهه ی عراق را ببازد شکست جبران ناپذیری می خورد
  3
  33
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  رژیم اخوندی ایران و فرمانده سپاه قدس این رژیم هیچ که کلی بلا بر سر ملت ایران اوردن بلکه باعث مشکلات زیادی برای مردم عراق و سوریه و یمن و لبنان شده اند. اگر جلوی رژیم ایران که همچون تومر بدخیمی در خاورمیانه رشد کرده است و خیلی از کشورها را الوده به باکتریهای سمی و کشنده کرده است را نگیرند , به احتمال زیاد به دیگر کشورهای جهان سرایت کرده و جهان را در معرض نابودی قرار میدهد.
  2
  45
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  خیلی غلط بیجا کردی قاسم ..کار. بزودی چاقو میره انجات که نباید بره.
  3
  54
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران

  درود بر قاسم سلیمانی
  57
  2
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد

  اقای سلیمانی اگر خودت روزی انطرف بودی. چه میگفتی اعتراض حق قانونی انسان زیشعور است ای بیشعور.
  1
  39
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  antislam2500 - قم، ایران
  من اصلا این حکومت خائن فقیه را قبول ندارم چه رسد به سلیمانی عمله. ولی از ایجاد تفرقه و جنگ داخلی در عراق خوشحال میشوم که یک عراق یکپارچه و قوی تهدیدی برای امنیت ملی ماست ، تحت هر حکومتی،.
  15
  2
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.