روحانی: اگر یک سال دیگر در برجام بمانیم می‌توانیم سلاح بخریم و بفروشیم

 حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در جمع شماری از مردم رفسنجان، سخنرانی می‌کند رادیو فردا :حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران می‌گوید با ادامه توافق برجام که منجر به رفع تحریم‌های تسلیحاتی تهران می‌شود، جمهوری اسلامی سال آینده به «یک هدف بسیار بزرگ سیاسی و دفاعی و امنیتی» خواهد رسید.
 
آقای روحانی روز دوشنبه (۲۰ آبان)، در جمع شماری از مردم رفسنجان از متعهد ماندن ایران به توافق برجام حمایت کرد و افزود: «اگر برجام را نگه داریم سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود و ما می‌توانیم به راحتی هم سلاح بخریم و هم بفروشیم.»
 
به گفته وی، قبل از برجام «سال‌ها خرید سلاح از طرف ایران طبق قطعنامه سازمان ملل ممنوع بود و خرید سلاح کشور دیگر از ایران نیز هم ممنوع لذا طبق این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ سال آینده اگر برجام را نگه داریم، تحریم تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود.»
 
روحانی در ادامه، خروج ایران از برجام را موجب بازگشت قطعنامه‌های شورای امنیت علیه تهران دانست و گفت «منافع» ایران در «ماندن در برجام است».
 
بالاترین مقام‌ اجرایی جمهوری اسلامی، دلیل عدول «پله پله» ایران از تعهدات برجامی خود را نیز عملکرد طرف‌های مقابل دانست و افزود: «نمی‌شود ما ۱۰۰ درصد تعهدات خود را اجرا کنیم ولی طرف مقابل آن را اجرا نکند.»
 
رئیس‌جمهوری ایران گفت که جمهوری اسلامی «راهی بینابین» میان خروج بلافاصله از برجام و باقی‌ماندن در آن به هر قیمتی انتخاب کرده است.
 
وی اعلام کرد که «امروز شرایط ما در توان هسته‌ای نسبت به هر زمانی بهتر است...و تعداد سانتریفیوژهای کشور از پنج نوع به ۱۵ نوع رسیده است.»
«تندروها همواره جامعه را با مشکلاتی مواجه می‌کنند»
حسن روحانی در بخش دیگری از سخنرانی خود از آنچه «اعتدال و میانه‌روی» اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام نامید، تقدیر کرد.
 
وی وجود «اختلاف نظر و فکر» در کشور را طبیعی دانست و افزود: «حالا در این اختلاف نظر افرادی تندرو هستند و گروهی در سمت دیگر تندرو هستند و معمولا تندرو ها ما را با مشکلاتی مواجه می‌کنند.»
 
به گفته او، پس از خروج آمریکا از برجام، ایران می‌توانست «چند کار» انجام دهد، «یک عده‌ای می‌گفتند شما هم بلافاصله از توافق خارج شوید و عده‌ای می‌گفتند در هر شرایطی باید در این توافق پیدا کنید و عده‌ای می‌گفتند راه بینابین را پیدا کنید.»
 
رئیس‌جمهوری ایران، انتخاب «راه بینابین» در این زمینه را «به نفع» همه دانست.
 
روحانی ادامه داد: «می‌توان از الان از برجام بیرون رفت اما آن ثمری که پیش روی ما هست نخواهد بود.»
 
وی به صراحت گفت که «ما یک راه بینابین انتخاب کردیم؛ برجام را نگه داریم و برجام را حفظ کنیم و در عین حال ما هم آنچه را در این توافق گذاشته بودیم پله پله آنها را کاهش دهیم و کنار بگذاریم و این مسیر درستی است.»
 
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در روزهای اخیر، از افزایش ظرفیت غنی‌سازی تأسیسات فردو در نزدیکی شهر قم در روزهای آینده خبر داده است.
 
ظرفیت غنی‌سازی در کشور در حال حاضر ۸۶۰۰ سو است ولی به گفته آقای کمالوندی این ظرفیت در روزهای آینده به ۹۵۰۰ سو افزایش خواهد یافت.
 
ایران از ۱۵ آبان و در ادامه عدول از تعهدات هسته‌ای خود در برجام اقدام به شروع فرایند غنی‌سازی در فردو کرده است.
 
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته که اروپا هنوز تصمیم نگرفته است چه واکنشی به اقدام اخیر ایران برای عدول از تعهدات هسته‌ای خود نشان بدهد، اما اقدام تهران، شرایط را سخت‌تر می‌کند.
 
مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز از «بازداشت» یک بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توسط ایران در هفته گذشته انتقاد و نسبت به عدم همکاری کافی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز نگرانی کرده است.
 
به تازگی نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان «توضیح فوری» جمهوری اسلامی درباره آثار اورانیوم کشف شده در «تورقوزآباد» در حومه تهران شده است. تورقوزآباد محلی است که نخست وزیر اسرائیل سال گذشته از آن به عنوان «انبار مخفی هسته‌ای ایران» یاد کرد.
+9
رأی دهید
-46

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه، حسن آقا خبر نداره اولاً اگر تحریم تسلیحاتی هم برداشته بشه (که صد در صد یک کاری میکنند تا تمدید بشه) چطوری و بوسیله کدوم بانک میخواد خرید و فروش انجام بده این تو فروش نفتش وامونده بعد نقشه کشیده واسه فروش اسلحه!! زرشک!! دوماً اینها همونهایی هستند که پیش از انقلاب داد و بیداد راه انداخته بودند که چرا اینقدر شاه هزینه میکنه واسه خرید سلاح حالا خودشون با چند برابر قیمت سلاحهای درجه دو و سه روسی رو خریداری میکنند.
  1
  28
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان

  کلاً مردم ایران را خر دانستن آنهم با این وضوح باور نکردنیه ! آقا با اعلام دولت خودش گفته که توی نیروگاه هسته ای فردو پنجاه ساننریفوژ جدید کار گذاشته شده که برخی از آنها پنجاه بار بیشتر از قبل ارانیوم تولید میکند و تا حداکثر هفت ماه بعد مقدار اورانیوم لازم برای تولید بمب هسته ای را بدست می اورند که در واقع به معنای نقض قرارداد برجام از سوی حکومت اسلامی است و پس از آن عملاً تعهدات دیگر دولتهای شریک برجام هم بهم میخورد و این البته تازه گام جدیدی پس از بیرون رفتن کشور اصلی آمریکاست . بدانید که اسکندر و چنگیز و تیمور و اعراب را از این ملک راندیم و ایران ایران ماند شما نیز ماندنی نیستید . جاوید ایران
  0
  27
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  اگر همین امروز تو و دیگر آخوندها بمیرید دیگر احتیاجی به اسلحه نخواهیم داشت.
  0
  29
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  چی‌ می‌‌خواهی بفروشی؟ موشک چینی‌ ؟ روسی ؟ کره شمالی ؟ اخر مگر خودشان مغز خر خورده. که به شما بفروشند. که به شما به دیگران بفروشید. اگر تولید خود را می‌‌گوهی ؟ تفنگ سر پر ، که از جلو سومبه می‌‌زنی‌؟ تا ساچمه پر کنی‌؟ یا هواپیما صاعقه ؟ باور و ذال را هم همراه بفروش. تا هل دادند. آن که پرواز نمی‌‌کند.
  0
  22
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  اگر ماندی بفروش بیشتر از اینها. ما خریدارم گیلوی چند. کلیدت را هم خریدارم . چون با ان گلید نشان دادن رییس جهمور شدی. شاید بخرم رهبر بشم
  0
  12
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  از مردم شریف یک سوال دارم. این جام دو تا جلویش ابه رفسنجانیها مگر الاغ دیدن تقار گذاشتن جلوش .
  0
  7
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  مطمئنا" حاج روحانی وعده سر خرمان میدهید به مردم قهرمان و خوش باور کشورمان و یا اینکه وعده امدن بهار می دهید همانطور که از قدیم گفته اند بزک نمیر بهار میاد خربزه و خیار میاد ! سال اینده اگر هیچ تغییری رخ نداده باشد از طرف شما مسئولا" رژیم اخوندی و مردم دلیر همیشه در صحنه , وضع داد و ستد و وضع اقتصادی دولت و مردم نه اینکه خوب نمیشود بلکه از این هم که هست بدتر خواهد شد.
  0
  8
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  خاک برسر خودت و اندیشه ات که بجز تخریب و نابودی و کشتار بچیز دیگری نمی اندیشی.بجای اندیشیدن بساخت ماشین آلات سازنده رفاه بشریت و محیط زیست ,در فکر توپ و تانگ و سلاح در جهت نابودی بشریت هستی ,ننگ و نفرت بر اندیشهایتان
  0
  15
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  من اگر یک سال دیگر زنده بمانم دو سیر حلوا خواهم خورد!
  0
  11
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان
  خواب دیدی خیره. من فکر نمیکنم شما آخوندهای وطن فروش مزدورسال دیگرتون را ببینید.
  0
  4
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  اگر یک سال دیگر در برجام بمانیم می‌توانیم سلاح بخریم و بفروشیم...نظام اموزشی نابود، مدارس وظعیتش قابل بحث نیست، سیستم درمانی ول معطل....وظعیت زلزله زدگان، بیخیال...مملکت ورشکسته ،فساد و فحشا سرگیچه اور ولی حسن اخوند تنها هم و غمشرسیدن به سال اینده برای خرید و فروش اسلحه است
  0
  2
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. علت این هست که این اخوندها فقط به بقای خودشان فکر میکنند و به سرنوشت ملت اهمیت نمی دهند
  0
  1
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.