رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به جمهوری اسلامی هشدار داد

دویچه وله :ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، با توجه به از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم در ایران به جمهوری اسلامی هشدار داد. او گفت آمریکا تصمیم گرفته در حال حاضر دست به اقدام نظامی نزند، اما توانایی آن را دارد.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در واکنش به اینکه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات اتمی فردو را به عنوان یکی از اقدامات چهارمین مرحله کاهش تعهدات برجامی از سرگرفته، در مصاحبه با فرستنده تلویزیونی ای‌بی‌سی یکشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) گفت: «ما تردیدی نسبت به تلاش‌های دیپلماتیک نداریم و با این حال، همزمان اطمینان حاصل خواهیم کرد از اینکه به قدر کافی ظرفیت‌های نظامی را در منطقه حفظ کنیم تا در صورت لزوم از منافع آمریکا دفاع کنیم.»
 
از زمانی که ایالات متحده آمریکا در ماه مه ۲۰۱۸ به طور یک جانبه از توافق اتمی بین‌المللی با ایران خارج شد، تنش در روابط میان دو کشور ایران و آمریکا به طور فزاینده‌ای بالا گرفت.
 
ایران در ماه ژوئن گذشته یک پهپاد تجسسی آمریکایی را سرنگون کرد. آمریکا همچنین معتقد است که ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی در عربستان سعودی در میانه ماه سپتامبر گذشته است.
 
حال ایران پس از بیش از چهار سال بار دیگر شروع به غنی‌سازی اورانیوم کرده است. جمهوری اسلامی در تأسیسات زیرزمینی فردو غنی‌سازی اورانیوم را از سر گرفته است. سازمان انرژی اتمی ایران ۱۶ آبان (هفتم نوامبر) رسما خبر از آغاز فرایند غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات زیرزمینی فردو داد. این در حالی است که پایان دادن به امر غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات اتمی فردو یکی از محورهای اصلی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به شمار می‌آید.
 
در توافق هسته‌ای پیش‌بینی شده بود که فردو تبدیل به یک مرکز پژوهش فناوری هسته‌ای شده و امر غنی‌سازی در این تاسیسات متوقف گردد. گازدهی به سانتریفوژهای موجود در این تاسیسات در عمل به معنای تبدیل شدن فردو به یک سایت اتمی فعال خواهد بود.
 
از سر گیری غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات اتمی فردو یکی از اقدامات چهارمین مرحله کاهش تعهدات برجامی ایران به شمار می‌آید. این در حالی است که روسیه، اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی امضاکننده توافق هسته‌ای از ایران خواسته‌اند، به تعهدات برجامی خود پایبند بماند.
«ادامه کار بسته به رفتار ایران است»
ژنرال میلی ضمن طرح موضوع بالا گرفتن تنش‌ها گفت: «دولت ما تصمیم گرفته است که در این برهه از زمان دست به اقدام نظامی نزند، اما ما توانایی چنین اقدامی را داریم.»
 
او اشاره کرد به اینکه آمریکا در ماه گذشته نیروهای نظامی جدیدی را به منطقه منتقل کرده است. میلی گفت که ادامه کار بستگی به ابعاد و نوع تحریکی دارد که از سوی ایران صورت می‌گیرد و اینکه این کشور تا چه حد سربازان آمریکایی، منافع ایالات متحده یا متحدانش در منطقه را تهدید کند.
 
دولت آمریکا می‌کوشد با اعمال سیاست "فشار حداکثری" ایران را به انجام مذاکرات جدید بر سر توافقی اتمی با قید و بندهای سخت‌تر برانگیزد.
 
تحریم‌های آمریکا به ویژه در عرصه فروش نفت ایران باعث بروز بحران شدید اقتصادی در این کشور شده‌اند.
+40
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  خب اینو کله هویجی هر روز میگه . شماها به ایران حمله نمیکنید چون فعلا منبع درامدتون هست . فقط الان برا هم اشوه میاید
  6
  47
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۳
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  برو .. بخور بابا، با این هُشششش دار دادنت!
  6
  30
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  یعنی به آخوندها گفت “ هُش” اگر زمانی خواستید فرار کنید ما به کمکتان میاییم تا مخالفین را به “دار” بکشید. بنده کشف رمز کردم!
  6
  19
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۴
  ۲۷
  IranUksero - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  عجب یعنی میخوای بگی اگه بخوای میتونی از زمانی که پحباده شما رو ایران زد و دونالد شیر دل از حمله منسرف شد ملاها به قدرت نضامی شما پی بردن و میلرزن از ترس
  3
  16
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۹
  ۵۷
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  این امریگاه هم از ملاهای ایران میترسه تمام دنیا ظرف یکماه حمله میکنه زمان جنگ عراق تا در خانه صدام رفتن ولی به ایران فگر میکنن میبازن حق دارن از این ملاها دمبریده هر چه بخواد بر میاد فکر نکنم بتونه به ملاه نزدیک بشه .ترس امریگاهیا اینه که ملاه بالای منبر خوردن امریگاهی را حلال کنه. انوقت چیکار کنن .الان گوشت هم کرونه . از ملاه هرچه بکی کم گفتی . خلاص
  5
  5
  ‌سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۶
  نظر شما چیست؟