پاسخ قوه قضاییه : آقای روحانی چرا حالا بعد از شش سال شکایت می‌کنید

بی بی سی :سخنگوی قوه قضاییه می‌گوید برای بعضی مدیران و معاونان وزارت نفت در پرونده بابک زنجانی کیفرخواست صادر شده اما "متاسفانه برخی از این افراد در دولت جدید ارتقای سمت هم پیدا کردند."
 
ساعاتی بعد از حمله تند حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به قوه قضاییه در ارتباط با پرونده‌های فساد، سخنگوی این قوه از "بی‌اطلاعی" آقای روحانی ابراز تعجب کرده و پرسیده چرا او بعد از شش سال در سمت ریاست جمهوری الان درباره پرونده‌های قدیمی صحبت می‌کند.
 
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، سخنان آقای روحانی در یزد را که در آن دستگاه قضایی را به برخورد جناحی در مبارزه با فساد متهم کرده بود، باعث "یاس و ناامیدی مردم" خواند و تلویحا رئیس جمهور را به دادن شعارهای انتخاباتی متهم کرد.
 
آقای روحانی صبح امروز یکشنبه ۱۹ آبان در یک سخنرانی عمومی در یزد از مسئولان قوه قضاییه خواست "حالا که فسادهای میلیون و میلیارد تومانی را رسیدگی می‌کنند، درباره فسادهای میلیارد دلاری هم برای مردم توضیح دهند."
 
او بدون نام بردن از بابک زنجانی به پرونده او اشاره کرد و گفت چند سال بعد از صدور حکم اعدام برای "فردی که ۲۷۰۰ میلیون دلار پول بیت‌المال را خورده" هنوز مشخص نیست که "این پول کجا رفته و چه کسانی در این پرونده نقش داشته‌اند."
حسن روحانی در سخنرانی‌اش در یزد به شدت از قوه قضاییه انتقاد کرد "ارتقاء سمت مدیران متهم"
سخنگوی قوه قضاییه ایران امروز بعد از انتقادهای آقای روحانی گفت که وزارت نفت ده ماه بعد از دستگیری آقای زنجانی از او شکایت کرده و محاکمه‌های این پرونده به صورت علنی و با حضور وکلا و کارشناسان این وزارت‌خانه برگزار شده است.
 
آقای اسماعیلی گفت که برای بعضی مدیران و معاونان وزارت نفت در این پرونده کیفرخواست صادر شده اما "متاسفانه برخی از این افراد در دولت جدید ارتقای سمت هم پیدا کردند."
 
او همچنین یادآوری کرد که آقای زنجانی با درخواست وزارت اطلاعات مدتی در اختیار این وزارت‌خانه و دولت بوده، اما آنها "توفیق چندانی از این مسیر در شناسایی اموال به دست نیاوردند."
 
بابک زنجانی، دلال نفتی ایران در زمان تحریم‌های قبل از برجام، هم‌زمان با ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد بود. او سه سال پیش در دادگاه به اعدام محکوم شد و در حال حاضر زندانی است.
 
اتهام اصلی آقای زنجانی این بود که بیش از دو میلیارد دلار نفت ایران را فروخته اما پول آن را به دولت برنگردانده است. او به همین دلیل به افساد فی‌الارض متهم شده بود.
بابک زنجانی به اعدام محکوم شده و در زندان استمبارزه با فساد یا کلاه گذاشتن سر مردم؟
آقای روحانی در صحبت‌های امروزش به دادگاه‌های مبارزه با فساد اشاره کرد و گفت: "با بردن چند نفر به دادگاه در خصوص مبارزه با فساد، سر مردم کلاه نمی‌رود و مردم باید بدانند پول‌هایی بزرگی که از جیب بیت‌المال رفته به چه سرنوشتی دچار شده است."
 
او تهدید کرد که اگر قضات و دادستان‌ها درباره فسادهایی که به گفته او با آنها برخورد نشده توضیح ندهند، "مورد به مورد در استان‌های مختلف" ارقام مربوط به این فسادها را اعلام می‌کند.
 
انتقادهای تند حسن روحانی از قوه قضاییه در حالی مطرح شده که ابراهیم رئیسی، رئیس این قوه، پیشتر گفته بود تلاش‌هایی که برای "اتهام‌زنی، ملامت کردن و دوقطبی‌سازی" انجام می‌شود باعث نخواهد شد که دستگاه قضا "میدان مبارزه با فساد" را خالی کند.
 
فعالیت دادگاه‌های برخورد با فساد در قوه قضاییه از زمان ریاست آقای رئیسی، رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، شدت گرفته و این موضوع در مواردی باعث تنش‌هایی در میان دو قوه شده است.
 
از جمله پرونده‌های جنجالی که حکم آن در زمان ریاست آقای رئیسی صادر شد، پرونده فساد مالی حسین فریدون، برادر آقای روحانی بود. او به اتهام گرفتن رشوه محاکمه و مجرم شناخته و به پنج سال زندان محکوم شد.
 
آقای فریدون گفت اجرای حکم او "نشان داد که برادر رییس جمهور بودن نه تنها هیچ مزیتی برای من نبود که می تواند خودش یک اتهام باشد."
+7
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  parsaus - امریکا، ایالات متحده امریکا

  یک مرد در تاریخ ایران بد از رضا شاه بود خلخالی
  25
  1
  یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  شاید تازه کلید صندوق را پیدا کرده و رفته پولا را هاپالو کنه دیده ممه را لولو خورده اعصابش خورده.
  0
  23
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  [::parsaus - امریکا، ایالات متحده امریکا::]. خودت فهمیدی چی گفتی ؟
  1
  6
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  نادراعتمادالممالک - دوبلین، ایرلند
  این اگه یه روز دروغ نگه شب خوابش نمیبره ها از بام تا شام دروغ تحویل مردم میدن خجالت هم نمیکشند
  0
  9
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.