ماجرای دو میلیارد دلار ایران که در دوره احمدی‌نژاد به آمریکا رسید،چیست؟

دویچه وله :حسن روحانی خواستار توضیح قوه قضائیه درباره دو میلیارد دلار پول ایران شده که به گفته او، به خاطر انفعال دولت احمدی‌نژاد توسط آمریکا مصادره شده است. رئیس جمهوری ایران به چه پولی اشاره دارد و ماجرای مصادره آن چیست؟

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، طی سخنانی خواستار اقدام قوه قضائیه و روشن شدن تکلیف پرونده دو میلیارد دلاری شد که به گفته او در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد به آمریکا رسیده و توسط این کشور مصادره شده است.
 
روحانی که امروز یکشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) در یزد سخن می‌گفت، از یک سو خواستار توضیح قوه قضائیه در مورد "فسادهای میلیارد دلاری" در ایران و از جمله تعیین تکلیف پرونده بابک زنجانی شد و از سوی دیگر به ادعای گم شدن "۱۸ میلیارد دلار" در سال ۹۷ در دولت خود پاسخ داد و مدعیان این اتهام را "بی‌اخلاق" نامید.
 
رئیس جمهوری ایران با اشاره به گزارش بانک مرکزی در رد این اتهام گفت: «بدانید در این دولت یک ریال و یک دلار گم نخواهد شد. آن در دوره‌‌های دیگر بود که میلیاردها گم شد و هنوز هم پیدا نشده؛ بنابراین راه را اشتباه نروید.»
 
حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مصادره دو میلیارد دلار از اموال بلوکه‌شده ایران در آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۵ نیز اشاره کرد و از همه نهادهای مسئول خواست تا در مورد این حجم هنگفت از پول که به گفته او، به خاطر انفعال دولت احمدی‌نژاد از دست ایران خارج شده و توسط آمریکا تصاحب شده است، اقدام کنند.
 
رئیس جمهوری ایران "از همه مسئولین" خواست تا در خصوص "دو میلیارد دلار پولی که به حلقوم آمریکا رفت و دولت قبل ۱۰ ماه وقت داشت این پول را پس بگیرد و دست دست کرد" اقدام کنند. به گفته روحانی: «شورای عالی امنیت ملی تصویب کرد که قوه قضائیه باید به سرعت به این پرونده رسیدگی ‌کند و تا امروز خبری نشده است.»
 
حسن روحانی افزود: «ما می‌خواهیم این پرونده دو میلیارد دلاری برای مردم روشن شود؛ امروز اگر روز مبارزه با فساد است، فساد میلیارد دلاری را برای مردم توضیح بدهید تا مردم خوشحال شوند و بدانند.»
مصادره دو میلیارد دلار به خاطر "بی‌تدبیری"
اعضای دولت روحانی پیش از این نیز بارها از "تعلل مسئولان دولت احمدی‌نژاد در بازگرداندن دو میلیارد دلار از اموال جمهوری اسلامی ایران به داخل کشور" بودند. از جمله اسحاق جهانگیری با اشاره به "توقیف دو میلیارد دلار از دارایی‌های کشورمان با حکم دیوان عالی آمریکا در جریان یک پرونده حقوقی علیه ایران"، علت این امر را "بی‌تدبیری دولت گذشته" عنوان کرده بود.
 
معاول اول رئیس جمهوری ایران اوایل اردیبهشت‌ماه ۹۵ در خصوص این پرونده از دولت روحانی سلب مسئولیت کرده و گفته بود: «در دولت قبل در دوره‌ای تصمیم گرفته شد بخشی از منابع بانک مرکزی در اروپا مدیریت شود. بنابراین با بی‌تدبیری کامل دو میلیارد دلار اوراق آمریکایی خریداری شد و در بانک اروپایی نگه داشته شد؛ آمریکا نیز به‌راحتی توانست ابتدا این اوراق را مسدود کرده و سپس آن‌ها را مصادره کند.»
 
خبرگزاری ایسنا امروز یکشنبه به تشریح ماجرای توقیف دو میلیارد دلار اموال ایران در دولت گذشته پرداخته و نوشته است: «در سال ۱۳۸۶ از محل فروش نفت ایران، دولت محمود احمدی‌نژاد مقادیری اوراق بهادار از طریق یک کارگزار لوکزامبورگی به نام "کلیر استریم" خریداری کرد؛ این کارگزار بخشی از این اوراق را در اروپا و بخش دیگری را به‌صورت فیزیکی در "سیتی بانک" نیویورک نگهداری می‌کرده است.»
 
طبق این گزارش: «از آنجایی که بر اساس قوانین داخلی ایالات متحده آمریکا هرگونه استفاده از دلار در نظام بانکی در هر کجای جهان نیازمند اخذ مجوز لازم از نظام بانکی آمریکاست، در آن زمان بانک‌های ایران از طریق یک نوع همکاری با عنوان "U-Turn" با بانک‌های بین‌المللی غیرآمریکایی، بدون داشتن ارتباط مستقیم با سیستم بانکی آمریکا از خدمات دلاری بهره می‌بردند. پس از اعمال محدودیت‌های جدید از سوی دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در آبان ماه ۱۳۸۷ و بر اساس مصوبه وزارت خزانه‌داری آمریکا استفاده بانک‌های ایرانی از این خدمت ممنوع شد.»
 
به گفته علی طیب‌نیا، نخستین وزیر اقتصاد و دارایی دولت روحانی، از اواخر پاییز سال ۱۳۸۶ کارگزار لوکزامبورگی به ایران اخطار و اعلام می‌کند که «دیگر نمی‌توانم امنیت را برای منابع شما تأمین کنم و این منابع را بهتر است از مجموعه من منتقل کنید.». به گزارش ایسنا، در آن زمان حدود ۲۲۰ میلیون دلار از این اوراق قرضه به فروش می‌رسد و منابع آن به داخل ایران منتقل می‌شود.
 
بر اساس همین گزارش، مقام‌های ایران نیز حدود ۱۰ ماه بعد از هشدار کارگزار لوکزامبورگی فرصت داشته‌اند تا مابقی اوراق قرضه را پس از فروش به داخل کشور منتقل کنند، اما "بنا به دلایلی از جمله مناسب نبودن شرایط بازار" اقدامی برای به فروش رساندن مابقی این اوراق انجام نمی‌شود.
 
علی طیب‌نیا چند ماه پیش از پایان دوره وزارتش در دولت روحانی در روز ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ گفته بود: «ظاهرا آن‌طور که به بنده گفته شده این استنباط هم وجود داشته که چون این منابع متعلق به بانک مرکزی بوده و متعلق به دولت نبوده است، بنابراین امکان توقیف آنها وجود ندارد.»
غرامت به آمریکایی‌ها از محل دارایی‌های توقیف‌شده ایران
ایسنا می‌نویسد: «با اجرای مصوبه وزارت خزانه‌داری آمریکا در زمینه ممنوعیت مبادلات دلاری (U-Turn) با ایران پس از آبان ۸۷ بانک‌های آمریکایی از نقل و انتقال وجوه دلاری و تبادلات دلاری با ایران منع شدند. در سال ۱۳۹۱ نیز خزانه‌داری آمریکا تمام دارایی‌های ایران را عمومی اعلام کرد و دستور اجرایی مبنی بر توقیف دارایی‌های ایران در آمریکا با همکاری دولت و کنگره این کشور صادر شد.»
 
دی‌ماه ۱۳۹۴ نیز دادگاه عالی ایالات متحده ضمن متهم کردن جمهوری اسلامی به نقش‌آفرینی در دو بمب‌گذاری، یکی در مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت در سال ۱۹۸۳ و دیگری در برج‌های خُبَر عربستان سعودی در سال ۱۹۹۶، به کنگره و دولت این کشور اجازه داد که به ۱۳۰۰ آمریکایی مجموعا دو میلیارد دلار از محل دارایی‌های توقیف‌شده ایران در ایالات متحده غرامت بپردازد.
 
روز ۲۳ اکتبر سال ۱۹۸۳ انفجار بمب در مقر نیروهای آمریکایی در بیروت باعث کشته شدن ۲۴۱ نظامی آمریکایی و ۵۸ نظامی فرانسوی شد. سربازان آمریکایی کشته و زخمی شده در این حمله بخشی از نیروهای حافظ صلح بین‌المللی در لبنان بودند. روز ۲۵ ژوئن سال ۱۹۹۶ نیز بر اثر انفجار یک کامیون بمب‌گذاری‌شده در پایگاه نیروهای آمریکایی در شهر خُبَر عربستان، ۱۹ سرباز آمریکایی کشته و حدود ۴۰۰ تن زخمی شدند.
 
با اینکه دادگاه‌های ایالات متحده ایران را مقصر این دو حمله تروریستی شناختند و دیوان عالی آمریکا نیز حکم مزبور را در اردیبهشت ۹۵ تأیید کرد، اما ایران مسئولیت این سوءقصدها را نپذیرفت. پس از مطرح شدن نقش جمهوری اسلامی در این حملات، خانواده قربانیان این حادثه‌های تروریستی از ایران درخواست غرامت کرده بودند.
+19
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان

  ....به شرف و .. تان که چه گونه سرمایه های کشور را به باد می دهید و تو دهان کشورهای اروپایی و آمریکا و کانادا می ریزید . خائن های پشت فطرت.
  3
  36
  یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران
  حسن کلید ساز دست و پاهای آخرت را بزن که بد خواهی رفت
  30
  13
  یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  رییس جمهور،مجلس،قوه قضاییه،و اعضای دولت همه ناتوان و کار گزار حکومت اسلامی ولایت مطلقه فقیه میباشند.بگم بگم ودو میلیارد و اینا همه کشکه
  2
  9
  یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران
  داداش رئیس جمهور رو بازداشت کردن و با این حرف ها میخواد گِروکشی کنه ! که اگه آزاد نکنید ! اگه از خیر پول های سرقت شده توسط من و خانواده من نگذرید ! اونوقت منم فاش میکنم ! ملت هم که ، بع بعی کنان سر تا پا گوشند و همین . بع بع رای میدهم ، بع بع رای خواهی داد ! اگر چه رای دادن و ندادن چندان فرقی با هم نداره . بع بع ، دارم کم کم به این فکر میکنم که به جای بع بع باید بگیم و با هم خواهیم گفت ما ما . ما ما
  2
  9
  یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::rood120 - منچستر، انگلستان::]. منظور از #چه گونه# یعنی چی؟ شاید میخواستی بنویسی #چگوارا# یا شایدم #گینه#!! یا عکس دختر بود: چه گونه‌های نازی!!
  12
  3
  یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. ببین، حتی فاطمه زهرا هم تو را دست انداخته. اون پایین کامنت تو نوشته که “چه دختر نازی هستی، بیا تا برای چگوارا عقدت کنیم تا خاطره طوسی برایت زنده شود”!
  0
  3
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان
  تفکر اسلامی ، آرهوس دانمارک که چند وقتی هست فاطی کماندو شدی . اول برو سن ات را درست کن یک روز می شوی ۱۹ یک رو ۷۵ . چگونه، همانگونه که تا کنون بالای ۱۰۰ میلیارد دلار دارای های ایران توسط آمریکا بخاطر کارهای تروریستی چهار تا احمق مثل تو در دادگاه های آمریکا ظبط شد . چگونه ، مثل آن خاوری و بسیاری از خوک زاده ها مثل شما که اختلاس می کنید و به غرب و آمریکا فرار می کنید . کور که نیستی همین خبر را بالا بخوان ببین چگونه .
  0
  2
  دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.