آخرین قسط درخواستی سپاه پاسداران برای آزادسازی قلعه فلک‌الافلاک تامین شد

 قلعه فلک‌الافلاک رادیو فردا :خبرگزاری ایرنا شنبه ۱۸ آبان در گزارشی از تامین آخرین قسط سپاه پاسداران برای آزادسازی قلعه فلک‌الافلاک خبر داده است.
 
خبرگزاری ایرنا می گوید، قلعه فلک الافلاک به عنوانی یکی از شاهکارهای معماری جهان می‌بایست باید ثبت جهانی می‌شد اما برای چنین اقدامی اول نیاز بود تا مبلغ مورد درخواست سپاه پاسداران برای آزادسازی عرصه قلعه تامین شود و اکنون قسط آخر از ۶۹ میلیارد تومان مورد در خواست این ارگان نظامی آماده است که در صورت آزادسازی عرصه به آنها پرداخت شود.
 
این گزارش می افزاید، مسئولان میراث‌فرهنگی سرانجام ۴۸ میلیارد تومان را پرداخت کردند و اکنون مسئولان میراث‌فرهنگی لرستان می‌گویند:قسط آخر این ارگان نظامی هم به صورت اوراق آماده است که در صورت آزادسازی عرصه به آن‌ها پرداخت شود.
 
پیشتر یک مقام وزارت دفاع ایران در این باره گفته بود: قلعه «فلک الافلاک» دو بخش دارد، یکی ارتش و یکی سپاه، که ارتش کاملا حریم را رهاسازی کرده، در مورد سپاه نیز توافق سه جانبه بین استاندار، سپاه و وزارت دفاع داریم که تا مهر ماه ۹۸ باید رهاسازی شود.
 
بنای عظیم آجری قلعه باستانی فلک الافلاک مربوط به دوره ساسانی است که روی تپه‌ای باستانی در مرکز شهر خرم‌آباد قرار دارد.
 
این قلعه در دوره قاجار علاوه بر محل استقرار مقر حکومتی، محل نگهداری زندانیان از جمله عشایر مخالف دولت بوده است. در دوران پهلوی نیز از این قلعه به عنوان زندان استفاده شده است. گفته می‌شود، بین سال های ۱۳۳۲ تا ۱۳۳۳ صدها نفر از مخالفان در این قلعه محبوس بودند.
 
در نهایت در ۱۸ آبان ۱۳۴۹ با دستور مقام‌های آن دوره زندان فلک‌الافلاک در لرستان به موزه مردم‌شناسی تبدیل شد. این برای اولین بار در ایران بود که زندانی به موزه تبدیل می‌شد.
+40
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  بی پدرها علنآ مملکت رو گروگان گرفتن!!! اول افراد رو حالا اثار تاریخی رو. حتما فردا پس فردا برج شهیاد رو میگن کسی نگاش نکنه تا پول باج مارو ندادین
  4
  87
  یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان

  چهار پایان دزد فاسد جانی تبهکاران تروریست اینده سیاه و خونینی در انتظارتان هست .
  3
  51
  یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این مفتخورها این اثر باستانی را اشغال و حالا باج خواهی هم میکنند
  3
  53
  یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.