هشدار اردوغان در مورد احتمال کشیده شدن اعتراضات عراق به ایران

رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید که «علت دامن زدن به بحران عراق، ایجاد اختلاف و تکه پاره کردن جهان اسلام است». رادیو فردا :رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، روز جمعه ۱۷ آبان گفت که حدس می‌زند چه کسانی پشت اعتراضات عراق هستند و آنها احتمالا قصد دارند این اعتراضات را به ایران بکشانند.
 
وی با اشاره به شعارهای ضد ایرانی در مناطق عمدتا شیعه‌نشین و حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در کربلا اظهار داشت: «پشت این تلاطم اعتراضات عراق چه کسی ایستاده است؟ ما حدس می‌زنیم این اعتراضات توسط چه کسانی به راه انداخته شده و این اقدامات را ادامه می‌دهند و حتی تحلیلمان این است که برنامه دارند اعتراضات عراق را به ایران بکشانند.»
 
رئیس جمهوری ترکیه سپس تاکید کرد که علت «دامن زدن به بحران عراق»، در واقع «ایجاد اختلاف و تکه پاره کردن جهان اسلام» است.
 
اعتراضات عراق از اول ماه اکتبر در اعتراض به فساد دولتی و بی‌کاری آغاز شد و تاکنون حدود ۳۰۰ کشته بر جای گذاشته است. در این حال علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، این اعتراضات را «توطئه دشمن» نامیده است.
 
اردوغان همچنین با انتقاد از مواضع جمهوری اسلامی در رابطه با عملیات ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه، گفت در حالی که اخیرا رئیس اقلیم کردستان عراق «اظهارات مثبتی» در رابطه با این عملیات داشته، اما «ایران موضعی منفی گرفته و علیه سیاست‌های ترکیه حرف می‌زند».
 
اشاره وی به اظهارات روز چهارشنبه نچیروان بارزانی است که در رسانه‌های کردستان عراق نیز بازتاب یافت. آقای بارزانی گفته بود «از اول به کردهای سوریه گفته بودیم که از گروه پ‌کاکا فاصله بگیرند».
 
به گفته رئیس اقلیم کردستان عراق، «مشکل ترکیه کردهای سوریه نبودند، بلکه پ‌کاکا بود و ما همیشه تلاش کردیم دوستان کرد سوری خود را متوجه این خطر چشمگیر بکنیم».
 
ترکیه کردهای مسلح سوریه را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان، پ‌کاکا، می‌داند و ماه گذشته عملیاتی را برای پاکسازی مناطق مرزی از کردهای نظامی سوری آغاز کرد.
 
ترکیه طی توافقاتی با روسیه و آمریکا، اقدام به ایجاد «منطقه امن» به طول ۱۲۰ کیلومتر و عرض ۳۰ کیلومتر در مناطق مرزی با سوریه کرده است تا هم نظامیان کرد سوری را از مرزهای خود دور نگهدارد و هم زمینه برای اسکان یک تا دو میلیون پناهنده سوری در این منطقه فراهم شود.
 
ایران از بدو عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه مخالف آن بود که این امر همان زمان واکنش منفی آنکارا را به دنبال داشت، به طوری که چندی پیش آقای اردوغان گفت حسن روحانی باید از اول مخالفت‌ها با این عملیا در ایران را «جمع و جور» می‌کرد.
 
رئیس جمهوری ترکیه همچنین در ادامه اظهارات روز جمعه خود خاطرنشان ساخت که تا زمانی که «خطر تروریستها در مرزهای ترکیه است، ارتش این کشور از هیچ اقدامی فروگذاری نخواهد کرد».
 
وی عنوان کرد: «ما یک دولت هستیم. این همه سرمایه‌گذاری برای قدرتمند کردن ارتش برای چیست؟ مگر نه اینکه برای حفظ امنیت ترکیه است؟ ما از هیچ اقدامی برای امن نگه داشتن خود فروگذاری نخواهیم کرد.»
 
آقای اردوغان در نهایت گفت: «ما با سوریه ۹۱۱ کیلومتر مرز داریم. نه ایران، نه روسیه و نه آمریکا مرزی با عراق ندارند و خطری متوجه آنها نیست. بنابراین تا نابودی آخرین تروریست اقدامات نظامی ترکیه ادامه خواهد داشت.»
+15
رأی دهید
-71

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  حتما کشیده خواهد شد یابو. ان اسلام روسی و چینی باید تکه تکه بشه و ریخته بشه تو سطل اشغال. بعد از انهم نوبت ترکیه است. تمام شد زمان دیکتاتوری و رویای امپراتوری عثمانی اسکول . زنده باد ایران زنده باد یاد کوروش کبیر, رضا شاه کبیر و محمد رضا شاه ایراندوست. به کوری چشم تو و دشمنان ایران زمین ما دوباره سرزمینمان را خواهیم ساخت.
  6
  37
  جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Cyrus749 - برایتون، انگلستان

  خردوغان
  6
  34
  جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  مردک داعشی تا دیروز اویزان اعراب بودی ... حالا که انها اعلام کردند الاغ دیگر احتیاج ندارند سعی میکنی با خاویار مالی برای ملاهای سقط پرست اشغالگر ایران از چپاول ایران هم تکه استخوانی هم به تو برسد، مردک تو اینقدر بی شعور بودی که حتی سر پول باداعش شریک چپاول عراق و سوریه شدی حالا که ثمت از همه جا قطع شده دیواری کوچکتر از دیوار ملت ایران ندیدی، مردک مغول اخه تو را چه به اسلام تو حتی از الفبای اسلام و مسلمانها به اندازه یک قاطر حالیت نیست ولی هر جا بوی پول به پوزت خورد فورا میشی برادر مسلمان
  3
  35
  جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  اتفاقا چقدر هم خوبه که دامنه اعتراضات عراق به ایران کشیده بشه!
  1
  29
  جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  javadrezazadeh - ارومیه، ایران

  احتمالا به مذاق خیلی از مردم وطن دوست خودمون خوش نیاد این حرفم ولی شما نگران نباش مردم ایران خیلی بی بخارتر از این هستن که واسه اعتراض بیان بیرون. الان چند ساله که این ثابت شده تو این کشور.
  1
  21
  جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  این فرد فاشیست وارد مجلس نمایندگان پاکستان شد و نمایندگان مانع از صحبت کردن ان شدند. درود بمردم پاکستان
  3
  30
  جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  حالا بیا اینوری پول تو ملاهای عقب مانده بهتر درمیاری. اردوغان هر طرف کج میشه باج میخواهد. به این میکن سیاستمدار چت باز
  1
  14
  شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. اخه ملت پاکستان میگن اوردن حیوانات به مسجد مکروه است.
  0
  8
  شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  خفه بیشرف
  0
  2
  یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اردک . بن المان . این فرد فاشیست مذهبی بسیار خود رای است . و بر جایگاه مرد بزرگ اتاتورگ نشسته و مسلم مردم زنده ترکیه روزی این را از مسند قدرت پایین خواهند کشید
  0
  4
  یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.