۵ کشته و صدها زخمی در زمین لرزه شب گذشته در شمال غرب ایران

زلزله در ساعات ابتدایی بامداد جمعه روی داده است بی بی سی :بامداد امروز، جمعه، ۱۷ آبان (۸ نوامبر)، زمین‌لرزه‌ای در شمال‌غرب ایران رخ داد و تلفات و خساراتی برجای گذاشت.
 
منابع خبری ایران بزرگی این زمین لرزه را ۵.۹ و زمان وقوع آن را حدود ساعت ۲ و هفده دقیقه بامداد به وقت محلی گزارش کرده‌اند. مرکز زمین لرزه حوالی شهر میانه مخابره شده و به گفته مقام‌های محلی، تا کنون دست کم ۵ نفر در روستاهای ورنکش بخش ترکمانچای و روستای ورزقان بخش ترک شهرستان میانه جان خود را از دست داده‌اند. شمار زخمی‌ها بیش از ۳۰۰ تن مخابره شده است.
 
ده‌ها خانه روستایی در این منطقه کاملا ویران شده است.
 
مرکز این زمین لرزه در نزدیکی شهر تَرک مرکز بخش کندوان شهرستان میانه گزارش شده است. به گزارش مراکز زلزله شناسی محل دقیق وقوع زمین لرزه در نقطه‌ای به طول جغرافیایی ۴۷.۶۴ و عرض جغرافیایی ۳۷.۷۶ و در عمق ۲ کیلومتری بوده است.
 
خبرگزاری ایرنا از اعزام تیم‌های ارزیاب و امداد و نجات به مناطقی در اطراف شهر میانه در استان آذربایجان شرقی خبر داده و به نقل از مقام‌های محلی نوشته که هنوز از ابعاد کلی خسارات این منطقه گزارش دقیقی در دست نیست.
 
خبرگزاری ایسنا هم به نقل از محمدباقر هنربر، رئیس مرکز مدیریت بحران استان آذربایجان شرقی نوشته: "دو مورد آتش سوزی لوله گاز در روستای ورنکش و ورزقان بخش ترکمنچای گزارش شده بود که مهار شده است".
 
اخباری مبنی بر وقوع انفجار در یکی از مناطق نزدیک به میانه مخابره شده بود اما از علت و منشاء آن جزئیاتی منتشر نشده بود.
 
آقای هنربر گفته این زلزله همچنین به اماکن مسکونی در بخش کندوان از توابع میانه هم خساراتی وارد کرده است.
زمین لرزه خسارات گسترده‌ای به برخی مناطق وارد کرده است میانه در شمال شهر زنجان و جنوب شرقی شهر تبریز واقع شده و از شمال‌شرقی هم با استان اردبیل همجوار است.
 
مرکز زمین‌شناسی دانشگاه تهران عمق این زمین لرزه را حدود ۲ کیلومتری پوسته زمین گزارش کرده است که ممکن است به کاهش خسارات احتمالی آن در سطح زمین کمک کرده باشد.
بنابر گزارش‌ها تعدادی از حیوانات اهلی و احشام در جریان این زلزله تلف شده‌اند
+18
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  انا یوردوم تسلیت !!تسلیت بتمام هموطنهای آذری سرزمینم.
  2
  21
  جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  خدابیامرزه و صبر به خوانواده هاشون بده. آمین
  0
  11
  جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  این زلزله هم هر وقت هوا سرد میشه وولوولکش میگیره. خوراکشم مناطق محرومه. نمیدونم چرا به اکثر زلزله های ایران در سالهای اخیر مشکوکم. این بی شرفا اگه دنبال بمب اتم باشن روی زمین جرات تست ندارن.
  3
  15
  جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  از این حادثه بسیار متاسفم,با توجه بسردی هوا درآن مناطق امیدوارم خداوند یار و مددکار آنان باشد.تسلیت به بازماندگان فوت شدگان
  2
  16
  جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.