ده هزار قدم چند کالری میسوزاند

احتمالا شنیده‌اید که روزانه ده هزار قدم پیاده‌روی روشی عالی برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام است. اما چرا ده هزار قدم؟ ده هزار قدم چند کالری می‌سوزاند؟ این مقدار پیاده‌روی چه نتایجی در بر دارد؟ در این مطلب به این سوالات پاسخ خواهیم داد. با سیمای سلامت همراه باشید.
 
البته قبل از هرچیز باید بگوییم که پاسخ دادن به این سوالات ساده نیست. اینکه در طول روز با پیاده‌روی چقدر کالری بسوزانید، بستگی به عوامل مختلفی دارد: سرعت، وزن، سن و برخی عوامل دیگر.
چرا ۱۰.۰۰۰ قدم؟
ریشه این عدد به کشور ژاپن برمی‌گردد که گام‌شمارها در این کشور با نام «شمارنده ۱۰.۰۰۰ قدم» عرضه می‌شدند. این باعث شد تا این عدد به سایر قسمت‌های دنیا نیز راه پیدا کرده و امروزه تبدیل به یک هدف رایج در میان افرادی باشد که می‌خواهند با پیاده‌روی وزن‌شان را کاهش دهند.
ده هزار قدم چند کالری می‌سوزاند؟
یک قانون ساده: به طور میانگین هر ۲۰۰۰ قدم حدود ۱۰۰ کالری می‌سوزاند. ۱۰.۰۰۰ قدم مساوی است با ۵۰۰ کالری سوزانده شده.
 
البته همانطور که گفتیم این عدد به عواملی همچون سرعت راه رفتن، وزن، درصد چربی بدن و سن‌وسال وابسته است.
 
در ادامه بررسی می‌کنیم که این عوامل چگونه میزان کالری سوزانده‌شده را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
سرعت
هرچه سریع‌تر راه بروید، قلب‌تان سریع‌تر کار می‌کند و در نتیجه کالری بیشتری می‌سوزانید. هنگام راه رفتن با سرعت ۴ کیلومتر بر ساعت یا کمتر، می‌توانید در حین پیاده‌روی صحبت کرده یا آواز بخوانید، در صورتی که اگر سرعت بالاتر از ۴ کیلومتر بر ساعت باشد، بدن‌تان شروع به تعریق کرده و صحبت کردن سخت می‌شود. یک تمرین سخت، حدودا دو برابر یک تمرین ملایم کالری می‌سوزاند.
وزن و درصد چربی بدن
هرچه وزن‌تان بیشتر باشد، قلب شما انرژی بیشتری را برای حرکت دادن بدن مصرف می‌کند و این باعث می‌شود تا کالری بیشتری بسوزانید. همچنین هرچه درصد چربی بدن‌تان کمتر باشد، کالری بیشتری می‌سوزانید. در حین انجام ورزش، چربی بدن فعالیتی ندارد، اما بافت عضلانی فعال بوده و به سوزاندن کالری کمک می‌کند. این بدین معناست که هرچه عضلانی‌تر باشید، کالری بیشتری می‌سوزانید.
سن‌ و سال
هر سال با افزایش سن، مقداری از بافت عضلانی‌تان را از دست می‌دهید و این باعث کاهش سرعت سوخت‌وساز می‌شود. این باعث می‌شود تا برای کاهش وزن، نسبت به فردی جوان‌تر، نیازمند تلاش و کوشش بیشتری باشید.
+15
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.