ایران: بازرس اخراجی آژانس «مواد منفجره» به همراه داشت

یورونیوز :کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنجشنبه ۱۶ آبان در جریان نشست اضطراری شورای حکام گفت دلیل ممانعت از ورود بازرس این نهاد به سایت هسته‌ای نطنز در هفته گذشته مثبت بودن وجود آثار «نیترات منفجره» بوده است.
 
پیشتر خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۵ آبان به نقل از چند دیپلمات نزدیک به آژانس انرژی اتمی سازمان ملل گزارش داده بود که یک بازرس زن این نهاد هفته گذشته در سایت هسته‌ای نطنز برای مدت کوتاهی بازداشت شده و مدارک مسافرتی او نیز «توقیف» شده است.
 
نماینده ایران در آژانس با بیان اینکه ورودی‌های تاسیسات هسته‌ای نطنز مجهز به تجهیزات تشخیص بقایای نیترات است، گفت: «دستگاه‌های هشداردهنده یک فرد خاص را آلوده تشخیص دادند. این رویه بارها و بارها تکرار شد و متاسفانه نتایج یکسان بود و همه به یک بازرس خاص اشاره داشت.»
 
آقای غریب‌آبادی اضافه کرد پس از به صدا درآمدن دستگاه‌های هشداردهنده در تاسیسات و شناسایی فرد مظنون، این زن به دستشویی رفته و زمانی که برگشته است تست دیگر مثبت نبوده است. نماینده ایران در آژانس گفت ماموران از دستشویی نمونه‌برداری کرده‌اند و همینطور کیف دستی وی را نیز ضبط کرده‌اند.
 
آقای غریب‌آبادی پس از پایان جلسه با اشاره به «سوابق خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای کشور»، به تلویزیون دولتی ایران گفت: «وقتی بازرس در تأسیسات نطنز بود دتکتورهای ما شناسایی کردند که این بازرس می‌تواند مواد خطرناک به همراه داشته باشد. اقدامات متعددی بعد از آن صورت گرفت. تنها یک بار از دتکتور استفاده نشد، بلکه در محیط‌های مختلف از دتکتور استفاده شد و حتی وقتی برای کیف دستی‌اش استفاده شد باز آلارم و هشدار داد.»
 
جکی والکوت، نماینده آمریکا در شورای حکام، این حرکت تهران را «تحریکی بی‌دلیل» و اقدامی «گستاخانه» خوانده بود.
 
نماینده اتحادیه اروپا در شورای حکام نیز در نشست اضطراری روز پنج‌شنبه در وین، پایتخت اتریش درباره این اقدام ایران گفت: «ما از اتفاقی که برای یک بازرس آژانس انرژی اتمی [در ایران] افتاده، بسیار نگرانیم و از ایران می‌خواهیم تا در چهارچوب تعهداتش اجازه دهد بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وظایف خود را انجام دهند.»
 
از زمان امضای توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی این نخستین بار است که تهران دست به بازداشت و اخراج یک کارمند آژانس انرژی اتمی می‌زند. آن هم در زمانی که دولت ایران در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، چهارمین مرحله از اقدامات گام به گام خود برای کاهش تعهدات برجامی را آغاز کرده است.
+16
رأی دهید
-46

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  دارن اداهای صدام را تکرار میکنند و اخر مملکت را به جایی میرسانند کهمثل عراق انقدر بمب روش بریزن که تبدیل به پارکینگ بشه و دست اخر هم خودشون را مثل صدام و رهبر داعش از یک لوله فاضلاب بیرون میکسند. خلاصه کلام اخر علی میماند و حوضش ،یعنی ملت احمق و همیشه سدرکاری که استقلال و ازادی وجمهوری اوندی خواستند. حالا باید برای اونها که سال ۵۷ قربان و صدقه اون کره هندی شدند روشن شده باشه که چرا اون کره سیک سقت شده اولین اراجیفش را در بهشت زهرا بلغور کرد، میخواست به ملت بفهمونه که مملکت تحت رهبری مدبرانه او اخرش چی میشه....یک قبرستان
  5
  22
  ‌پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۷
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  الوده شدن این زن به «نیترات منفجره» از خرابکاریهای افراد رژیم اخوندیست!
  4
  19
  ‌پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۱
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  مثل سگ که چه عرض کنم واقعا وقیحانه دروغ میگه چون هم تو فرودگاهی که خارج میشوند و هم موقع ورود همه مسافرا بازرسی میشوند بعدم اینا که هواپیمای اختصاصی ندارند با پروازهای عادی میان ایران و اگر مواد منفجره داشته باشند باید قبلا گیر بیافتند و اگر هم تو ایران بدستشون رسیده که اونم خنده داره و احتمالا خود سپاه جاسازی کرده چون ریسک این کار خیلی بالاست برای یک کارمند سازمان ملل. به نظر میرسه این بازرس توسط سپاه خریداری شده بوده و اونطوری که اینا میخواستن عملکرد نداشته برای همین با اینکار خواستند بقیه رو هم بترسونند.
  4
  10
  ‌پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۳
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران
  درود بر نیروهای امنیتی
  23
  5
  ‌پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰
  نظر شما چیست؟