قبرس «گذرنامه طلایی» چند سرمایه‌گذار خارجی از جمله یک ایرانی را باطل می‌کند

 گذرنامه قبرسی دولت قبرس روز چهارشنبه، ۱۵ آبان‌ماه، به «خطای» خود در صدور گذرنامه طلایی برای چندین خارجی اذعان کرده و خبر داد که گذرنامه این افراد را باطل می‌کند. یک ایرانی نیز در میان این افراد است.
 
سرمایه‌گذاران خارجی از شش سال پیش به این‌ سو توانسته‌اند با سرمایه‌گذاری حداقل دو میلیون یورو (۲٫۲ میلیون دلار) شهروندی و گذرنامه قبرسی دریافت کنند، اما مقام‌های قبرسی روز چهارشنبه خبر دادند که روند ابطال ۲۶ مورد از این تابعیت‌های اعطایی را آغاز کرده‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع قبرسی گفتند که این گروه از سرمایه‌گذاران شامل ۹ روس، هشت کامبوجی، پنج تبعه چینی، دو کنیایی، یک مالزیایی و یک ایرانی است.
 
گذرنامه‌های دریافتی این افراد به «گذرنامه طلایی» مشهور است، گذرنامه‌ای که سفر بدون روادید به کشورهای اتحادیه اروپا را برای آنها ممکن ساخته بود.
 
اما قبرس برای اصلاح طرح شهروندی خود از طریق سرمایه‌گذاری مدتی است از سوی بروکسل،‌ مقر اتحادیه اروپا، زیر فشار قرار دارد. کمیسیون اروپایی می‌گوید باندهای بزهکار سازمان‌یافته ممکن است از طریق این طرح به اتحادیه اروپا نفوذ کنند.
 
اقدام دیروز قبرس برای ابطال این گذرنامه‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که رسانه‌ها گزارش‌هایی از «قبرسی شدن» چندین مقام ارشد کامبوج که متهم به سرکوب خشونت‌بار مخالفان هستند منتشر کردند. این مقامات به خاطر «ضربه زدن به دموکراسی» در فهرست سیاه روادید ایالات متحده قرار دارند.
 
گزارش‌ها حاکی است جو لو، تاجر مالزیایی که متهم به نقش داشتن در دزدی چند میلیارد دلاری از صندوق دولتی سرمایه‌گذاری مالزی است نیز از این طریق پاسپورت قبرسی گرفته است.
 
گزارش‌ها هنوز از هویت شهروند ایرانی یادشده که اکنون قرار است گذرنامه قبرسی او باطل شود جزئیاتی ارائه نکرده‌اند.
+43
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.