یک دیوار ۱۱۵ کیلومتری باستانی در غرب ایران شناسایی شد

 تصویر ماهواره‌ای از دیوار گاوری رادیو فردا :باستان‌شناسان با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای بقایای یک دیوار سنگی در غرب ایران به طول ۱۱۵ کیلومتر را شناسایی کردند.
 
به‌ گزارش خبرگزاری ایسنا، سجاد علی‌بیگی، دانشجوی باستان‌شناسی دانشگاه تهران، در مقاله‌ای که در نشریه تخصصی«Antiquity» منتشر شده نوشته است که بقایای این دیوار در منطقه سر پل ذهاب در غرب ایران شناسایی شده و شامل یک میلیون متر مکعب سنگ است.
 
بقایای این دیوار سنگی کهن از کوهستان بمو در شمال آغاز می‌شود و تا نزدیکی روستای ژاومرگ در جنوب امتداد می‌یابد.
 
بر اساس این گزارش، زمان ساخت این دیوار هنوز مشخص نشده، اما قدمت دیوارهایی از این قبیل به زمانی بین قرن چهارم پیش از میلاد تا قرن ششم پس از میلاد بازمی‌گردد.
 
به‌ گفته آقای علی‌بیگی، باستان‌شناسان از وجود این دیوار خبری نداشتند، اما ساکنان نزدیک این دیوار از دیرباز آن را با نام دیوار گَوِری (Gawri wall) می‌شناختند.
 
باستان‌شناسان هنوز نمی‌دانند این دیوار که احتمالاً چهار متر عرض و سه متر ارتفاع داشته توسط چه کسی و با چه هدفی ساخته شده است، ضمن آن‌ که هنوز مشخص نشده این دیوار جنبه دفاعی داشته یا نمادین و مثلاً مرز یک امپراتوری کهن بوده است.
+38
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  عمو جون نرو تو فضا بگرد اگر از مردم اونجا بپرسی تاریخ دقیق اون را بهت میگن دیوار گاوری یا دیوار گبری ،دیواری بود که قوم گاور یا گبر یا یهودی که در ایران زندگی میکردند دور محل زندیکشون کشیده بودند برا محافظت...من سالها پیش در سفری که به سرپل داشتم از زبان یک اقای پیر شنیدم که گهگداری مردم جمع میشدند و داستانهایی حماسی ایشون را گوش میردند شنیدم!
  0
  5
  شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  من زمان عملیات ولفجر ۹ به کردستان اعزام شدم، در مناطق کوهستانی مشرف به هلبجه وقتا میخواستیم سنگه حفر کنیم هر جا را میکندیم به کوزهای کوچکی حاوی خاکستر برخورد میکردیم، کردها میگفتند اینجا مدتی گاورها(گبرها )زندگی میکردندبعد از عملیات هم به منطقه سرپل ذهاب فرستاده شدم معجیب بود در کنار این دوار کاور یا دیوار گبرها هم عین کوزههای حاوی خاکستر در حین ساختن یک قرارگاه برخورد میکردیم که انجا هم کردها به این چخاکستر گبرها میگفتند، در مورد این دیواره هم کافیه پای صحبت پیرمردها بشینی تا تاتی راکه نسل به نسل هFظ کردند را برایتان بازگو کنند
  0
  6
  شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.