هشدار نتانیاهو: با اقدام اتمی جدید ایران مقابله می‌کنیم‎

رادیو فردا :نخست وزیر اسرائیل گفت «ایران توسعه غنی‌سازی اورانیوم را برای دستیابی به بمب اتمی انجام می‌دهد» ولی اسرائیل «با این رفتار ایران مقابله می‌کند و هرگز نخواهد گذاشت ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای دست پیدا کند».
 
بنیامین نتانیاهو، به اعلام از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم در سایت هسته‌ای فردو در چهارمین مرحله از عدول ایران از تعهدات هسته‌ای خود واکنش نشان داده و آن را محکوم کرد.
 
به گزارش رسانه‌های اسرائیل، نخست وزیر این کشور شامگاه سه‌شنبه ۱۴ آبان «سوگند خورد» که کشورش با این اقدام ایران نه تنها برای امنیت و آینده اسرائیل، بلکه «برای امنیت و آینده خاورمیانه و جهان مقابله کند».
 
بر اساس دستور حسن روحانی رییس جمهوری ایران به سازمان انرژی اتمی این کشور تزریق گاز به ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در تاسیسات اتمی فردو آغاز می‌شود.
 
از تیر ۱۳۹۴ بر اساس توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی، سانتریفیوژهای سایت فردو خالی می‌چرخیدند و گاز به آنها تزریق نشده بود.
 
از نخستین دقیقه روز پنجشنبه شانزدهم آبان گازرسانی به این تجهیزاتِ گریز از مرکز برای غنی‌سازی اورانیوم در دل کوه‌های اطراف شهر قم آغاز می‌شود.
 
علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرده که سانتریفیوژهای فردو اورانیوم را تا سطح ۵ درصد و با نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غنی خواهند کرد.
 
ایران می‌گوید که بر اساس بندهای ۳۶ و ۳۷ توافق هسته‌ای و به دلیل ناتوانی اروپا در حفظ مفاد برجام، گام چهارم در چارچوب کاهش تعهدات هسته‌ای خود را برداشته است.
 
ایران از طرف‌های اروپایی برجام خواسته بود که تعهدات نفتی و بانکی خود را عملی کنند؛ اما این خواسته، به دلیل نگرانی اروپا از واکنش آمریکا، که از یکسال و نیم پیش از برجام خارج شده و طیفی از تحریم‌های شدید علیه ایران را به اجرا گذاشته، محقق نشده است.
 
ایران تاکید دارد که در صورت پایبندی طرف‌های مقابل به تعهدات‌شان، هر چهار گام از کاهش تعهدات هسته‌ای ایران، بلافاصله قابل برگشت است.
 
نخست وزیر اسرائیل که با اصل مذاکرات هسته‌ای میان قدرت‌های جهانی و ایران تا پیش از برجام مخالف بود و بعد از توافق هسته‌ای نیز آن را شدیدا نکوهش می‌کرد، معتقد است که اساس برنامه هسته‌ای ایران، «یک تهدید حیاتی» برای کشور اوست.
 
بنیامین نتانیاهو در سخنان سه‌شنبه شب خود نیز تکرار کرد که «ایران تجاوزگری خود را همه جا گسترش می‌دهد و در صدد احاطه، تهدید و نابودی اسرائیل است».
 
وی در مورد اقدامی که اسرائیل در نظر دارد در قبال ایران انجام دهد، توضیحی نداد گرچه او تابستان گذشته که در یک پایگاه هوایی حضور یافته بود در کنار جنگنده‌های اف‌۳۵ آمریکایی که ارتش اسرائیل دریافت کرده، گفت که این هواپیماها «به ایران نیز می‌رسد».
 
اما طیفی از گفته‌های کارشناسان نظامی اسرائیل نشان می‌دهد که دولت نتانیاهو واقف است که واکنش نظامی از نوع کاربرد بمب‌افکن‌های اف‌۳۵ علیه تاسیسات هسته‌ای ایران، خطر بروز جنگ همه جانبه منطقه‌ای را برای اسرائیل به دنبال دارد.
 
رسانه‌های اسرائیل در روزهای گذشته نوشته‌اند حملات اسرائیل در دوره اخیر به «اهداف ایران و متحدینش» در سوریه و منطقه نیز فعلا از بیم واکنشی متفاوت از سوی ایران، متوقف شده است.
 
این رسانه‌ها به نقل از آگاهان امنیتی کشورشان نوشتند، اسرائیل به حملات راکتی اوایل این هفته از غزه به جنوب اسرائیل هم واکنشی سخت نشان نداد زیرا نگران بروز یک درگیری گسترده نظامی با ایران است.
 
تایمز اسرائیل نوشته بود، نخست وزیر این کشور به طور خصوصی به وزیرانش گفته تا یک سال دیگر نمی‌توان به آمریکا در صورت نیاز به نشان دادن واکنش در برابر ایران، تکیه کرد. وی احتمالا به دوران باقیمانده از ریاست جمهوری آقای ترامپ اشاره کرده است.
 
جمهوری اسلامی ایران پی در پی به اسرائیل نسبت به تعرض به ایران هشدار داده و تاکید دارد که واکنش ایران به اسرائیل، الزاما بخاطر اقدامات «رژیم صهیونیستی» نخواهد بود بلکه پاسخ ایران به هر تعرضی از سوی آمریکا نیز متوجه اسرائیل خواهد شد.
 
حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران تابستان گفته بود «دشمن می‌داند که هر جنگ جدیدی ممکن است رژیم صهیونیستی را در معرض تهدید تمام عیار و سقوطبرگشت‌ناپذیر قرار دهد».
+24
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  نخست وزیر اسرائیل اگر میخواستید برعلیه برنامه هسته ای رژیم اخوندی ایران عملی انجام دهید احتیاجی به این نداشتید بیاید و رژیم اخوندی را تهدید کنید هوشکی سایتهای اتمی رژیم ایران را توسط موشکها و هواپیماهای پیشرفته جنگیتان منهدم میکردید همانطور که بی سر و صدا پایگاه های اتمی عراق و سوریه را در سالهای گذشته منهدم کردید.
  3
  10
  ‌پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Zaall - اصفهان، ایران
  اون ارباب بزرگت هیچ غلطی نتوانست بکند! همون حزب الله می ریزتتون توی مدیترانه! شما فکر آن ها را بکنید! ایران پیش کش🤣
  13
  2
  ‌پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  یاهو جان از طرف من مجازی ، برو با اف35 ها بزن کل کوههای فردو و تاسیساتشو صاف کن تا این چلاق علی دق کنه
  3
  6
  ‌پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Zaall - اصفهان، ایران
  [::بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک::]. [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. این آرزو را با خود به گور خواهید بر که اعزراییل بتواند غلط زیادی بکند
  5
  0
  ‌پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.