مواد اتمی در حضور بازرسان آژانس وارد تاسیسات هسته‌ای فردو شد

رسانه های ایران می گویند این بشکه حاوی گاز هگزافلوراید اورانیوم است که از مرکز اتمی نظنز به سایت فردو منتقل شده است بی بی سی :رسانه های ایران می گویند در ادامه کاهش تعهدات این کشور در اجرای توافق هسته ای موسوم به برجام، مواد اتمی در حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد تاسیسات غنی سازی فردو در نزدیکی قم در جنوب تهران شده است.
 
بر اساس این گزارش، ۲ هزار کیلوگرم گاز هگزافلوراید اورانیوم از سایت اتمی نطنز به مرکز اتمی فردو، منتقل شده است.
 
حسن روحانی رئیس جمهور ایران یک روز پیش همزمان با اعلام تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای غنی سازی اورانیوم در فردو، گفته بود "اگر راه حل درستی را یافتیم که تحریم ها برداشته شود، به راحتی بتوانیم نفت خود را بفروشیم، از پول های موجود در بانک استفاده کنیم و سایر تحریم ها در بیمه و فلزات لغو شود؛ ما هم کاملا به شرایط گذشته بر می گردیم".
 
ایران پیشتر هشدار داده بود که می تواند غنی سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را طی پنج روز در فردو از سر بگیرد اما مطابق اظهارات مقام های ایرانی در این مرحله قرار نیست اورانیوم بیست درصدی تولید شود.
 
ایالات متحده آمریکا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سخنگوی رئیس جمهور روسیه، وزارت خارجه فرانسه و بریتانیا از تصمیم ایران ابراز نگرانی کرده اند.
 
مرکز اتمی فردو یکی از موارد عمده اختلاف ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان بود. این مرکز به عنوان پشتیبانی از کاخانه غنی سازی اورانیوم نطنز و در دل کوه های جنوب تهران در نزدیکی قم ساخته شده است.
مرکز اتمی فردو یکی از موارد عمده اختلاف ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان بود درخواست کشورهای گروه ۱+۵ در جریان مذاکرات اتمی برچیده شدن این مرکز بود اما سرانجام پس از گفت و گوهای فشرده و طولانی، دو طرف موافقت کردند فردو از مرکز غنی سازی به مرکز تحقیق و توسعه تبدیل شود و تعداد سانترفیوژهای آن به هزار و ۴۴ ماشین کاهش پیدا کند.
 
ایالات متحده آمریکا بهار سال گذشته از توافق برجام خارج شد و همه تحریم هایی که بر اساس این توافق رفع شده بود را مجددا اعمال کرد. ایران یک سال پس از خروج آمریکا، شروع به کاهش تعهدات خود در برجام کرد.
 
ایران اکنون اعلام کرده که به سقف تعیین شده برای خلوص اورانیوم غنی شده و میزان ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین پایبند نیست و استفاده از برخی از سانترفیوژها نسل جدید را که مطابق برجام محدود شده بود، آغاز کرده است.
 
چند کشور اروپایی شریک توافق اتمی برجام از اقدامات پیشین ایران هم انتقاد کرده و خواستار پایبند ماندن ایران به توافق هسته ای شده بودند اما مقام های ایرانی می گویند کاهش تعهدات این کشور در برجام با هدف حفظ توافق و نجات آن از فروپاشی است.
 
امانوئل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته که اقدامات ایران باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.
+16
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  chertopertnago - دور اباد، سائوتوم و پرینسیپ
  هگزافلوراید ا همون گازست که تو بادکنک میکنن صدای ادم ها عوض میشه . بعد همون هگزافلوراید ا ببین چه کارا که دیگه نمیکنه.
  4
  7
  ‌چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.