نماینده مجلس ایران: فروش نفت کشور تا ۲۰ برابر کاهش یافته است

دویچه وله :به گفته حشمت‌الله فلاحت‌پیشه فروش نفت ایران تا ۲۰ برابر کمتر شده است. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است که وزارت خارجه باید راهی برای برون‌رفت از این وضعیت بیابد. 
 
 حشمت‌الله فلاحت‌پیشه گفت که فروش نفت ایران با کاهش تا ۲۰ برابری روبروست و این موضوع مهمی است که وزارت امور خارجه ایران باید برای تغییر آن "راهبردی را طراحی کرده و به گونه‌ای عمل کند که کشور بتواند در اولین سال پایان کوچک شدن اقتصاد، گام‌های تازه‌ای را برداشته تا بخشی از مشکلات مردم حل شود".
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که سه‌شنبه ۱۴ آبان (۵ نوامبر) در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت درباره اعلام گام چهارم در کاهش تعهدات برجامی از سوی حسن روحانی نظر می‌داد، گفت که به عقیده او برجام دچار "خواب زمستانی" شده و "تلنگر گام چهارم هم به حدی جدی نیست که خواب زمستانی حاکم بر برجام را بر هم زده و شرایط تازه‌ای را ایجاد کند". به گفته فلاحت‌پیشه، این خواب از زمانی شروع شد که سفر روحانی به نیویورک به نتیجه‌ای نرسید.
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس جمهور ایران سه‌شنبه از برداشتن "گام چهارم کاهش تعهدات برجامی" از فردا چهارشنبه ۱۵ آبان خبر داد. به گفته او "گازدهی به سانتریفیوژها" در تأسیسات هسته‌ای فردو، چهارمین گام جمهوری اسلامی در کاهش تعهداتش در رابطه با توافق اتمی خواهد بود. در پی اعلام این خبر اروپا و روسیه در خصوص فروپاشی برجام ابراز نگرانی کردند. جمهوری اسلامی به اعضای باقی‌مانده در برجام، به‌خصوص کشورهای اروپایی، تا ۱۴ آبان‌ماه فرصت داده بود تا "تعهدات بانکی و نفتی" خود را در قبال تهران انجام دهند و برای تسهیل مبادلات بانکی و فروش نفت ایران "گام‌های عملی" بردارند.
 
فلاحت‌پیشه در ادامه مصاحبه با خانه ملت گفت: «ما نمی‌توانیم منتظر دیپلماسی تازه‌ای در حوزه برجام باشیم زیرا اولویت‌ها تغییر کرده، ترامپ خود درگیر استیضاح، اروپایی‌ها درگیر برگزیت و خاورمیانه نیز درگیر ناآرامی‌های کشورهایی هستند که هر کدام با چالش‌های خاص خود مواجه هستند.»
 
در نتیجه به نظر فلاحت‌پیشه مسئله اتمی ایران دیگر در کانون توجه رسانه‌ها و دیپلماسی غرب قرار ندارد، و اما همزمان مشکل کاهش شدید فروش نفت ایران پابرجاست و بر اقتصاد ایران و مردم این کشور فشار وارد می‌آورد.
 
پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در اردیبهشت سال گذشته تحریم‌های لغو یا تعلیق شده علیه ایران دوباره اعمال شدند. آمریکا هدف از تشدید تحریم‌ها را به صفر رساندن صادرات نفت و وارد کردن "فشار حداکثری" بر جمهوری اسلامی به منظور کشاندن ایران به پای میز مذاکره عنوان کرده است. چشم‌انداز این مذاکرات دست یافتن به توافق جدیدی عنوان شده که برای همیشه به نگرانی‌ها در مورد برنامه اتمی، فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه‌های موشکی تهران خاتمه دهد.
 
جمهوری اسلامی در ماه‌های پیش از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به طور میانگین بیش از دو و نیم میلیون بشکه نفت در روز صادر می‌کرد.
 
مطابق گزارش‌هایی که تا پیش از این منتشر شده بودند فروش نفت ایران در ماه‌های گذشته به ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته بود. برخی برآوردها این میزان را تا ۲۰۰ هزار بشکه و حتی کمتر ارزیابی کرده‌اند.
+13
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.