روحانی: در چهارمین گام کاهش تعهدات، گازدهی به سانترفیوژهای فردو را آغاز می‌کنیم

حسن روحانی می گوید ایران مجددا از روز پانزدهم آبان اجرای بخشی از تعهدات خود در برجام را کاهش می دهد بی بی سی :حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است که در چهارمین گام کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران در توافق هسته ای برجام، گازدهی به سانترفیوژهای فردو از روز چهارشنبه پانزدهم آبان آغاز می شود.
 
مطابق توافق برجام ایران هزار و ۴۴ سانترفیوژ در مرکز اتمی فردو دارد که پس از اجرایی شدن برجام قرار بود برای غنی سازی اورانیوم استفاده نشود.
 
آقای روحانی گفته "ممکن است آنها سر و صدا کنند که چرا در فردو اینکار را می‌کنید و حساسیت آنها را می‌دانیم ولی در عین حال هروقت به تعهداتشان عمل کردند تزریق گاز را قطع خواهیم کرد".
 
مرکز اتمی فردو یکی از موارد عمده اختلاف ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان بود. این مرکز به عنوان پشتیبانی از کاخانه غنی سازی اورانیوم نطنز و در دل کوه های جنوب تهران در نزدیکی قم ساخته شده است.
 
درخواست کشورهای گروه ۱+۵ در جریان مذاکرات اتمی برچیده شدن این مرکز بود اما سرانجام پس از گفت و گوهای فشرده و طولانی، دو طرف کردند فردو از مرکز غنی سازی به مرکز تحقیق و توسعه تبدیل شود و تعداد سانترفیوژهای آن به هزار و ۴۴ ماشین کاهش پیدا کند.
 
مطابق توافق اتمی برجام سانتفیوژهای باقی مانده در فردو می بایست جنبه تحقیق و توسعه داشته باشد و از آن برای غنی سازی اورانیوم استفاده نشود.
مرکز اتمی فردو یکی از موارد عمده اختلاف ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان بود رئیس جمهور ایران که امروز خبر از آغاز گازدهی به سانترفیوژهای فردو داده، گفته است که در صورت اجرای کامل تعهدات طرف های دیگر برجام، ایران هم مجددا اجرای بخش هایی از برجام را که کاهش داده، از سر می گیرد و به تعهدات خود باز می گردد.
 
آقای روحانی گفته "اگر راه حل درستی را یافتیم که تحریم ها برداشته شود، به راحتی بتوانیم نفت خود را بفروشیم، از پول های موجود در بانک استفاده کنیم و سایر تحریم ها در بیمه و فلزات لغو شود؛ ماهم کاملا به شرایط گذشته برمی گردیم".
 
رئیس جمهور ایران گفته "البته تلاش آن ها این بود که قبل از امروز به یک نتیجه ای برسیم که نشد و در هفته های اخیر هم مسائلی بود که به توافق نرسیدیم؛ بنابراین ما به ناچار گام چهارم را از فردا برخواهیم داشت اما در دو ماه آینده باز فرصت مذاکره داریم و دوباره مذاکره خواهیم کرد".
 
ایالات متحده آمریکا بهار سال گذشته از توافق برجام خارج شد و همه تحریم هایی که بر اساس این توافق رفع شده بود را مجددا اعمال کرد. ایران یک سال پس از خروج آمریکا، شروع به کاهش تعهدات خود در برجام کرد.
 
جمهوری اسلامی ایران تاکنون اعلام کرده که به سقف تعیین شده برای خلوص اورانیوم غنی شده و میزان ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین پایبند نیست و استفاده از برخی از سانترفیوژها نسل جدید را که مطابق برجام محدود شده بود، آغاز کرده است.
 
چند کشور اروپایی شریک توافق اتمی برجام از اقدامات پیشین ایران انتقاد کرده اند. امانوئل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته که اقدامات ایران باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.
+18
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  گازدهی را هم شروع کنید تا ترامپ اینبار زنان و دخترانتان را هم تحریم اقتصادی کند!
  1
  13
  ‌سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  همش بازیهای سیاسی است برای گول زدن و سرگرم کردن و چپاول مردم
  0
  11
  ‌سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  نمدانید ملاها چه گازدهی بکنن فقط ملاهامیتونن من دیدم یگ ملا می.. تا ده متر چکالی کشند دار هست
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  الان 30 ساله دارید غنی میکنید احتمالا سیصد سال دیگه هم طول میکشه ..قرص حاملگی فراموش نشود
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.