گروگانگیر سال ۱۳۵۸ که معاون رئیس جمهوری ایران شد و پسرش را برای تحصیل به آمریکا فرستاد

معصومه ابتکار در زمان گروگانگیری و در حال حاضر صدای آمریکا :معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده، در حمله ۴۰ سال پیش به سفارت آمریکا در تهران فعالانه بود. او در آن زمان سخنگوی گروگانگیرها برای تماس با رسانه‌های بین‌المللی بود.
 
معصومه ابتکار، که هیچ‌گاه از بابت گروگانگیری دیپلمات‌ها ابراز ندامت نکرد و پوزش نخواست، کمی بعد با محمد هاشمی، که از اصلی‌ترین عوامل گروگانگیری بود، ازدواج کرد. محمد هاشمی پیشتر سمت معاون اول وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را بر عهده داشت. معصومه ابتکار کتابی هم در مورد نقش خود در قضیه گروگانگیری سال ۱۹۷۹ نوشت.
 
حقیقتی که کمتر به آن پرداخته شده این است که معصومه ابتکار، که سخنگوی گروگانگیر‌ها بود و حالا معاون رئیس جمهوری است، پسر خود را برای تحصیل به جایی فرستاد که او و دیگر شبه‌نظامیان همقطارش در جریان بحران گروگانگیری ۴۰ سال پیش «شیطان بزرگ» لقب داده‌ بودند.
 
رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی چهار سال پیش، یعنی در سال ۲۰۱۵، در گزارشی اعلام کرد که عیسی هاشمی، پسر بزرگ معصومه ابتکار که آن زمان ۳۳ ساله بود، به عنوان دانشجوی دکتری در شعبه لس‌آنجلس دانشگاه روانشناسی حرفه‌ای شیکاگو، ثبت‌نام کرده است. مریم طهماسبی، همسر عیسی هاشمی و عروس معصومه ابتکار، همان زمان در صفحه فیس‌‌بوک خود محل زندگی‌اش را لس‌آنجلس در کالیفرنیا اعلام کرد و یکی از آشنایان این زوج که نخواست نامش فاش شود، در گفت‌و‌گو با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی تایید کرد که این زن و شوهر، چند ماه است در ایالات متحده زندگی می‌کنند.
 
کریم سجادپور، تحلیلگر ارشد امور ایران در «موقوفه کارنگی برای صلح بین‌المللی»، در همان گزارش به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته بود که نکته دردناک قضیه وقتی است که مردم می‌بینند مقامات رسمی ایران، مانند ابتکار، سرسختانه از قوانین و ارزش‌های جمهوری اسلامی دفاع می‌کنند، ولی وقتی پای زندگی شخصی‌شان در میان باشد، آن را کنار می‌گذارند.
 
آقای سجادپور گفت: «آن‌ها دستاوردهای انقلاب را ستایش می‌کنند و بی‌اخلاقی در ایالات متحده را مورد حمله قرار می‌دهند؛ ولی همزمان فرزندان خود را برای زندگی و تحصیل به ایالات متحده می‌فرستند.»
 
در دسامبر ۱۹۷۹ و در میانه بحران گروگانگیری، جولیان مانیون، خبرنگار آی‌تی‌وی/ تیمز تی‌وی بریتانیا در تهران، در برابر دوربین‌های تلویزیونی از معصومه ابتکار پرسید که آیا این ادعای گروگان‌گیران که گفته بودند «اگر عملیاتی برای آزادی گروگان‌های آمریکایی با توسل به زور صورت بگیرد، همه گروگان‌های آمریکایی را خواهند کشت» حقیقت دارد و آیا معصومه ابتکار هم آماده است تا اسلحه به دست گرفته و به گروگان‌ها شلیک کند؟
 
جولیان مانیون از معصومه ابتکار پرسید: «آیا شما شخصا می‌توانید اسلحه به دست گرفته، روی سر یکی از این افراد بگذارید، و او را بکشید؟»
 
معاون رئیس جمهوری آینده ایران، همان کسی که ۳۵ سال بعد که پسرش را برای تحصیل و زندگی به آمریکا فرستاد، در پاسخ گفت: «بله! من وقتی ببینم اسلحه‌ای بالا رفته، تیربار آمریکایی بالا رفته، و خواهران و برادران من را در خیابان می‌کشد، بله! البته!»
 
روزنامه تایمز اسرائیل سال گذشته در مورد نامه‌ای گزارش داد که در آوریل ۲۰۱۸ امضا شده و بیش از یکصد ایرانی خارج از کشور نسبت به دعوت دولت سوئد از معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری ایران، برای انجام یک سفر رسمی به آن کشور،‌ اعتراض کردند.
 
در این نامه، خانم ابتکار یک «سازمان‌دهنده و شرکت‌کننده» بحران گروگانگیری سال ۱۹۷۹ معرفی شده و ناراضیان ایرانی امضا کننده این نامه یادآوری کرده‌ بودند که «خانم ابتکار هیچ‌گاه از آن کار ابراز ندامت نکرده است.»
 
این نامه که در گزارش تایمز اسرائیل به آن اشاره شده می‌گوید: «ما ایرانیانی که در کشورهای دموکراتیک غربی زندگی می‌کنیم، به شدت از نبود احترام به کرامت انسانی به دلیل این دعوتی که صورت گرفته، نگران هستیم. ما باور داریم که وزارت خارجه سوئد با دعوت از یکی از طراحان یک اقدام غیرقانونی - که در آن یک سفارت به زور اشغال شد و دیپلمات‌هایش گروگان گرفته شدند - از آن اقدام شنیع حمایت کرده است.»‌
+65
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  معمولاً افراد تندرو و افراطی یک رازی تو کارشون هست و با رل بازی کردن و کاسه داغتر از آش شدن قصد فریب ساده دلان را دارند! این خانم ابتکار و شوهرش هم از این قبیل افراد هستند، رائفی پور میگفت وقتی یکی از مبتکرین ایرانی یک اتومبیل برقی اختراع کرد و از خانم ابتکار تأییدیه خواست برای تولید این نوع اتومبیل خانم ابتکار زیر نامه اش نوشت این نوع اتومبیل ها آینده ای در کشور ندارند و اقتصادی نیست! و این ممانعت بخاطر همسر خانم ابتکار بود که درکار نفت و بنزین منافعی داشت، درصورتیکه همون مخترع میره کشور آلمان و در آنجا مورد استقبال قرار میگیره! میبینید که این خانم با کارهاش درواقع همیشه به نفع امپریالیسمی که علیهش شعار میده اقدام میکنه،در ماجرای گروگان گیری هم اینها به آمریکا بهانه دادند تا اموال ایران را توقیف کنه و کلی ضرر و زیان اقتصادی به ایران بزنه، حالا خودتان قضاوت کنید که آیا این ضعیفه جاسوس نیست؟
  1
  65
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  خر همون خره فقط پالانش عوض شده! افرادی مانند مصی خربزه از آزادی ممالکی مثل آمریکا سوء استفاده می کنند!
  1
  64
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  شیطان بزرگ را فقط برای مردم ساخته اند و بهشت است برای خودشان و انگل زاده هایشان
  2
  74
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  زال وووووو , باور نظر شما در مورد این زالوها که از بیت رهبری شروع میشه و تا اون پائین ها ادامه داره چیه؟؟؟؟ شماها رو با چهار تا ساندیس میندازن به جون هموطنهاتون و خودشون مملکت رو میچاپن, با این چیزها چجوری کنار میاین؟؟؟؟ نمیبینین یا خودتون رو به کوری میزنین؟؟؟؟!!!!!!!
  2
  52
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  این بی شرف ها از همون اول انقلاب با جنگ و کشتن و تیرباران تیمسارها و ارتشیان بالا رتبه وجوانهای بی گناه مردم به کشورمون اومدند و با نوای دروغین خدا خدا کردنشون همه را سالیان سال فریب دادند تا بتونند بر ما حاکم بشوند و اموال ایرانیان را به باد بدهند. از همان اول تروریست بودن خودشون را نشان دادند ولی با آیه های قتل و جهاد قران به دروغ مردم را فریب دادند تابتونند هر چه بیشتر مردم را سرگرم کنند و بیشتر به چپاولشون ادامه بدهند. این انقلاب از اول تروریستی بود و ماهیتش هیچ فرقی نکرده است.
  3
  51
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا

  ملت ایران رو با مرگ بر امریکا خر کردن و خوب سواری گرفتن
  1
  52
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  برگشته به مجری میگه رشته ای که پسر من میخواسته فقط توی امریکا هست! یعنی به مرغ پخته بگی خندش میگیره ..الان همین دانشگاه آزاد درپیتی همه رشته هایی رو که توی امریکا هست تقریبا داره حالا شما حساب کنید مثلا ژاپن یا آلمان یا انگلیس اون رشته رو ندارن فقط توی امریکا هست؟ میخوام بگم کسی که روبروی دوربین تلویزیون از این دروغها میگه وا قعا داره به هشتاد میلیون میگه خر و لیاقت نداره حتی توی اون کشور بمونه وای بحال اینکه مسئول رده بالای مملکت باشه ..شاید هم ما همه خ. هستیم واقعا! نمیدونم
  1
  39
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  Geelongcats - سیدنی، استرالیا
  داشتن گرین کارت را هم تکذیب نکرد.
  0
  18
  ‌سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  از کجا معلوم که این زنیکه از عوامل غیر رسمیCIAنباشد؟سیاست آنقدر کوچه پس کوچه در رو و بن بست دارد که حتی چرچیل فقط دو کوچه آنرا طی کرده بود.توجه نکردید که تمام همراهان خمینی,از آمریکا آمده بودند؟
  0
  10
  ‌سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.