وزارت خارجه آمریکا : چهلمین سالگرد اشغال سفارت یادآور رفتار بدخواهانه رژیم ایران است

این بیانیه را دفتر مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، صادر کرده است. صدای آمریکا :دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه در چهلمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران، میزبان مراسمی در این وزارتخانه برای گرامیداشت خدمت و فداکاری گروگان‌های سابق خواهد بود.
 
در بیانیه‌ای که توسط این دفتر منتشر شده، آمده است: «این مراسم، شجاعتی که همه گروگان‌های سابق و خانواده‌های آنها در آن شرایط غیرقابل تصور نشان دادند را گرامی می‌دارد. ما مشتاق فرا رسیدن روزی هستیم که بتوانیم در شرایطی امن دیپلمات‌های آمریکا را به تهران بفرستیم. باعث تاسف است که این سالگرد به عنوان یادآور تاریخچه طولانی رفتار بدخواهانه رژیم ایران و خطری که [جمهوری اسلامی] در طول ۴۰ سال گذشته متوجه ایالات متحده و جهان کرده است، برگزار می‌شود.»
 
این بیانیه می‌افزاید: «دولت ایالات متحده کماکان از رژیم ایران می خواهد همه شهروندان آمریکایی بازداشت شده و آنهایی که ناپدید شده‌اند، از جمله رابرت لوینسون، سیامک نمازی، ژیو وانگ، و دیگران را آزاد کند.»
 
بنا بر دفتر تاریخ‌نگاری وزارت خارجه ایالات متحده، ۴۰ سال پیش، در تاریخ ۴ نوامبر ۱۹۷۹، شماری از دانشجویان ستیزه‌جوی ایرانی به سفارت آمریکا در تهران حمله کردند و بیش از ۵۰ آمریکایی، از کاردار گرفته تا پایین‌‌رتبه‌‌ترین کارکنان آن، را به اسارت گرفتند.
 
به دنبال اشغال سفارت آمریکا در تهران و بازداشت کارکنان آن، ایالات متحده در تاریخ ۷ آوریل ۱۹۸۰ روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد. گروگان‌ها در نهایت در تاریخ ۲۰ ژانویه ۱۹۸۱ آزاد شدند؛ با این حال، روابط دیپلماتیک همچنان قطع ماند و در حال حاضر سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است.
 
طبق بیانیه‌ای که گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای منتشر کرده است، ۴۴۴ روزی که دیپلمات‌های آمریکایی به گروگان گرفته شده بودند «همچنان روابط امروز ایالات متحده و ایران را شکل می‌دهد و معرف رژیم [جمهوری اسلامی] به جهان است؛ رژیمی که به گروگانگیری به عنوان یکی از ارکان راهبرد ژئوپولیتیک خود ادامه می‌دهد.»
 
به گزارش مجله آتلانتیک، دست کم پنج شهروند آمریکایی، که بیشترشان دوتابعیتی هستند، هم‌اکنون در ایران محبوسند. یک آمریکایی دیگر به نام رابرت لوینسون نیز ۱۲ سال پیش در ایران ناپدید شد.
 
روز دوشنبه، در دفتر راسل در ساختمان سنا در کنگره آمریکا، گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای مراسمی را برگزار می‌کند که قرار است در آن چند تن از گروگان‌های پیشین آمریکایی که در سال ۱۹۷۹ به گروگان گرفته شده بودند درباره بحران گروگانگیری، که دنیا را تکان داد، صحبت کنند.
 
هیو دوگن، قائم مقام سمت نماینده ویژه ایالات متحده در امور گروگان‌ها، نیز قرار است در مراسم گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای سخنرانی کند.
+68
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  خمینی دجال بخاطر اینکه بتواند توسط مزدورانش در ایران دست به جنایتهای نا انسانیش بزند مجبور بودن با کلکهای روابط کنسولیشان را با امریکا بهم بزنن تا امریکا نتواند جلوی جنایتهای خمینی و عواملش را بگیرد.
  4
  48
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  لعنت به خمینی دجال و مرگ بر سید علی چلاق
  3
  33
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  تنها حکومت شاهنشاهی پهلوی میتونه مردم اسلام زده ایران را نجات بده
  1
  20
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  شماها هم با دو قرض دسیسه پشت پرده و شربت بی تفاوتی و آمپول ,بابا ولشون کن,40ساله ملت ایران را در بدترین موقعیت در 300سال اخیر قرار دادید و با اثر مستقیم تحریمهای خود یر روی ملت,سوار خر مراد خود شدید,انقدر بی خودی زرت و پرت نکنید,ما مودونیم خودتان هم مودونید
  8
  0
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  رفتار بدخواهانه رژیم!! شما فقط یه مدرک بیار که جمهوری اسلامی تجاوز به خاک دیگران یا قشون کشی کرده باشه. ولی من به وفور مدرک میارم که شماها همه رقم حمله، تجاوز، جنایت و نسل‌کشی کردین.
  13
  0
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.