«بزار_بگنده»: کمپین مردم عراق برای نخریدن محصولات ساخت ایران

العربیه :بخشی از مردم معترض عراقی کمپینی را آغاز کرده‌اند که هدف از آن تحریم کالاها ساخت ایران است. تا کنون هزاران نفر از مردم عراق به این کمپین که کار خود را از روز جمعه اول نوامبر 2019 آغاز کرده پیوسته‌اند و تحت هشتگ #خلیها_تخیس به معنای #بزار_بگنده پیام‌ها وتصاویر متعددی نیز در این زمینه در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.
 
این کمپین بخشی از اعتراضات مردم عراق به دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورشان است. در روزهای گذشته نیز مردم معترض پلاکاردهایی حاوی شعارهایی علیه قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و علی خامنه‌ای، رهبر ایران به دست گرفتند.
 
اعتراضات به دخالت‌های ایران پس از آن بالا گرفت که رهبر ایران، اعتراضات مردمی در این کشور را «آشوب» نامیده و از مردم خواست در چارچوب ساختارهای قانونی مطالبات خود را مطرح کنند؛ موضوعی که عراقی‌هابه آن به شدت واکنش نشان داده و آن را دخالت آشکار در امور داخلی کشورشان توصیف کردند.
در همین راستا نماینده آیت‌الله علی سیستانی، مرجع عالی شیعیات عراق در خطبه نماز جمعه شهر کربلا تاکید کرد که «هیچ شخص، گروه، طرف خاص و یا از اطراف منطقه‌ای حق مصادره اراده عراقی‌ها و دیکته کردن نظر خود به آنها را ندارد.»
بسیاری از عراقی‌ها بر این باورند که طبقه سیاسی این کشور تحت سلطه ایران قرار دارد و عراق به میدانی برای رقابت آمریکا و ایران برای تسلط بر منطقه تبدیل شده است. مردم این کشور که با دارا بودن منابع عظیم نفتی، عضو سازمان اوپک نیز است، در فقر و اوضاع معیشتی ناگواری به سر می‌برد و از ابتدایی‌ترین حقوق خود مانند آب آشامیدنی سالم، برق، بهداشت و آموزش نیز محرومند.
+162
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  samisan - توکیو، ژاپن

  این آخوند ها گند زدن به ایران و دیگر کشورها حرف درستی ولی همین عراقی ها زمان صدام که عربستان و امارات و دیگر کشورهای عربی پشت صدام بودن وضع شیعیان وسنی ها هم مثل الان بود وفرقی نمیکرد ولی زمان صدام اگر کسی جراعت داشت بیاد بیرون هفت جدش رو صدام نابود میکرد و هیچ کس جراعت نداشت بیاد بیرون
  56
  23
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::samisan - توکیو، ژاپن::]. یه تحقیقی داشتم قبلا. زمان صدام مذهب هیچوقت تحمل نمشید. برا همین اونایی که میومدن بیرون سنیهای افراطی و شیعه های افراطی بودن. حالا جالب اینه شیعه های عراق خیلی خیلی بیشتر موافق حکومت سکولار و بی دین صدام بودن تا سنی ها. اگه سیر تاریخی حذب بعث رو بعد کودتا دنبال کنیم شاهد یه تغییر بعد انقلاب ایران هستیم تو عراق. بعد انقلاب این خمینی ملعون گونی گونی پول میفرستاد عراق. کلی اسلحه میفرستاد تا به دست چه سنی چه کرد چه شیعه برسه تا صدام رو سرنگون کنه. چرا؟ چون صدام حکومتش سکولار بود. حالا با دیکتاتوری و توحش.
  21
  40
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا
  آفرین، باریکالله، مرحبا به غیرت این عراقی ها. بازم بگید عربها، سوسمار خورها، وحشی ها.می‌بینید که از شما ایرانیهای کورش، لوحهه کورش، مادرِ کورش و خواهرِ کورش، صد مرتبه با شرف ترند. هر بی‌ پدر مادری هر تولید کننده اشغال که در ایران جنس وارد کرد، قبل از رسیدن پیش فروش شده بود. هنوز هم اجناسِ بنجلِ چینی‌ میخرید و تولید کننده ایرانی‌ رو ورشکسته می‌کنید. درد و بلای هرچی‌ عراقیه بخوره تو سرتون. ۹/۹/۹۹ مردن یادت نره
  18
  30
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  آزاذه - تهران، ایران

  یک کم مردم ایران یاد بگیرند. تا چیزی گرون میشه نرن بیشتر بخرن. خردیدنش را تحریم کنند تا قیمت ها ارزون بشه و محتکران درس عبرت بگیرند.
  7
  42
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران

  درود بر این یک پارچگی ملت عراق,امیدوارم ادامه داشته باشه
  7
  39
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.