خامنه‌ای: مذاکره با آمریکا نتیجه‌ای ندارد چون هیچ امتیازی نمی‌دهند

دویچه وله :آیت‌الله خامنه‌ای بار دیگر مذاکره با آمریکا را منع کرد و گفت، با این کار راه "نفوذ" آن‌ها سد خواهد شد. او امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه که برای میانجی‌گری تلاش کرده را نیز "ساده یا همدست آمریکا" خواند.

رهبر جمهوری اسلامی طی سخنانی به مناسبت سالروز اشغال سفارت آمریکا در ایران منع مذاکره با آمریکا را "از مهم‌ترین ابزارها برای مقابله با نفوذ این کشور در ایران" خواند.
 
به گزارش ایسنا، او در این سخنان که یکشنبه ۱۲ بهمن (سوم نوامبر) در "حسینیه امام خمینی" در تهران ایراد کرد گفت‌، انقلاب ایران باعث شد که بساط یک "پادشاهی فاسد و وابسته" جمع شود و آمریکا همواره با "نهادهای برخاسته از انقلاب و به‌ویژه اصل جمهوری اسلامی" مخالفت کرده است.
 
آمریکا که خواستار یک توافق اتمی شامل فعالیت‌های منطقه‌ای ایران است سپاه پاسداران را در زمره گروه‌های "تروریستی" قرار داده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در فروردین سال ۹۸ با اعلام این مطلب دولت ایران را "حامی تروریسم" و سپاه پاسداران را "ابزار اصلی دولت ایران برای هدایت و به‌کارگیری فعالیت‌های تروریستی خود در دنیا" خواند.
 
خامنه‌ای با اشاره‌به همین مسئله گفت: «آن‌ها فعلا می‌گویند در منطقه فعال نباشید، به جبهه مقاومت کمک نکنید، در برخی کشورها حضور نداشته باشید ... و بعد از این خواسته‌ها خواهند گفت از قوانین و حدود دینی دست بردارید و بر موضوع حجاب اسلامی نیز تأکید نکنید.»
 
خامنه‌ای ادامه داد: «برخی که مذاکره با آمریکا را حلال مشکلات می‌دانند، صددرصد اشتباه می‌کنند و هیچ نتیجه‌ای از گفت‌وگو با آمریکایی‌ها حاصل نخواهد شد چرا که آن‌ها یقینا و قطعا هیچ امتیازی نخواهند داد.»
 
او افزود: «اگر مسئولان جمهوری اسلامی ساده‌لوحی می‌کردند و به مذاکره می‌رفتند، از فشارها و تحریم‌ها هیچ چیزی کم نمی‌شد، بلکه راه برای طرح رسمی توقعات و تحمیل‌های جدید آمریکایی‌ها باز می‌شد.»
 
خامنه‌ای پیش از این در سال گذشته نیز مذاکره با آمریکا را "قطعا ممنوع" اعلام کرده بود. در پی تلاش‌های برخی کشورها مانند ژاپن و فرانسه برای برقراری تماس و گفت‌وگو میان این ایران و آمریکا او در شهریور ۹۸ اعلام کرد که این مذاکره تنها در جمع کشورهای ۱+۵ و در صورت بازگشت آمریکا به توافق اتمی میسر است.
 
آمریکا در مه سال ۲۰۱۸ از توافق اتمی با ایران (برجام) بیرون رفت و خواستار توافقی شد که فعالیت‌های منطقه‌‌ای و موشکی ایران را نیز در بگیرد. جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده که فعالیت‌های موشکی "خط قرمز" این کشور است و درباره آن مذاکره‌ای نخواهد شد.
 
خامنه‌ای در این باره گفت، تلاش‌های آمریکا در این زمینه "بی‌نتیجه" مانده و جمهوری اسلامی "دارای موشک‌های دقیق با برد دو هزار کیلومتر‌" است که می‌تواند "به هر هدفی با خطای فقط یک متر اصابت کند."
 
او یادآور شد، اگر ایران با آمریکا مذاکره می‌کرد "می‌گفتند باید موشک‌های ایران حداکثر ۱۵۰ کیلومتر برد داشته باشد که اگر مسئولان ما این را می‌پذیرفتند، پدر کشور در می‌آمد و اگر نمی‌پذیرفتند همین آش و همین کاسه تکرار می‌شد."
"مکرون یا ساده است یا همدست آمریکا"
آیت‌الله خامنه‌ای به نقش امانوئل مکرون برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا نیز اشاره کرد و گفت: «رئیس‌جمهور فرانسه یک ملاقات با ترامپ را حلال همه مشکلات ایران دانسته بود که باید بگوییم این شخص یا خیلی ساده است و یا همدست آمریکایی‌ها است.»
 
او تأکید کرد: «یک مدت معطل برجام بودیم، یک مدت دیگر هم معطل دستور رئیس‌جمهور آمریکا برای تمدید مهلت‌های سه‌ماهه‌ای بودیم که متأسفانه در برجام گذاشته‌اند، و یک مدت هم معطل بمانیم برای رئیس‌جمهور فرانسه و برنامه‌ فرانسوی‌ها، در حالی که این انتظارها، سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی را دچار بلاتکلیفی می‌کند و کشور را به رکود و عقب‌ماندگی می کشاند.»
 
امانوئل مکرون که پیش از این تلاشی ناکام برای برقراری تماسی مستقیم میان حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران و دونالد ترامپ کرده بود در جریان سفر روحانی به نیویورک باز هم کوشش کرد، دست کم گفت‌وگویی تلفنی میان این دو صورت گیرد.
 
این تلاش نیز شکست خورد. رئیس‌جمهور ایران این پیشنهاد را رد کرد و شرط مذاکره را رفع تحریم‌های آمریکا خواند. دونالد ترامپ نیز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت، تا زمانی که "رفتار تهدیدآمیز" ایران ادامه داشته باشد تحریم‌ها برداشته نخواهند شد.
 
خامنه‌ای روز یک‌شنبه با اشاره به همین تلاش‌ها گفت: «این انتظارها را رها کنید. البته نمی‌گویم رابطه‌ها را قطع کنید بلکه می‌گویم به خارجی‌ها دل نبندید و فقط به داخل دل ببندید.»
+5
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک
  چرا نمیدن , شما میتونی خاویارهای ترامپ رو بگیری مثل تسبیح بری بالا بیای پائین!!!!!!
  0
  15
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.