حواشی دامنه دار مسابقه جنجالی تبریز؛ بازداشت ۷ تماشاگر دیدار تراکتور با استقلال

هواداران تیم تراکتورسازی تبریزیورونیوز :در پی اتفاقات و حواشی مسابقه روز جمعه میان دو تیم تراکتورسازی تبریز و استقلال تهران هفت تماشاگر خاطی به دلیل انجام «حرکات خارج از عرف» دستگیر شدند.
 
در این مسابقه که در چارچوب رقابت های هفته نهم لیگ برتر فوتبال ایران در شهر تبریز برگزار شد تعدادی از تماشاگران حاضر در استادیوم شعارهایی در حمایت از ترکیه سر دادند و برخی دیگر نیز با الفاظی نامناسب به اقوام دیگر توهین کردند.
 
ویدیوهای منتشر شده از پرچم های ترکیه که در ورزشگاه محل مسابقه در دست برخی تماشاگران بود و نیز شعارهای هنجارشکنانه ای که عده ای از تماشاگران سر می دادند واکنش های زیادی را در بین کاربران شبکه های اجتماعی به همراه داشت که در نهایت پای مسئولان امنیتی و مقامات تصمیم گیر در برخی نهادهای اطلاعاتی و نظامی را نیز به میدان باز کرد.
 
معاون امنیتی وزیر کشور ایران روز یکشنبه در جمع خبرنگاران از دستگیری هفت تماشاگر بازی تیم های تراکتورسازی و استقلال خبر داد و دلیل بازداشت این افراد را انجام «حرکات خارج از بحث های ورزشی» عنوان کرد.
 
حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور در ادامه یادآور شد که چند فرد دیگر نیز به دلیل نوشتن مطالبی از سوی دستگاه های امنیتی، انتطامی و قضایی تحت پیگرد قرار گرفته اند.
 
معاون امنیتی وزیر کشور ایران در بخش دیگری از سخنان خود انجام حرکاتی شبیه آنچه در ورزشگاه یادگار امام تبریز روی داد را «خلاف امنیت ملی کشور» عنوان و تاکید کرد که «مقامات امنیتی و قضایی برابر با قانون با این افراد برخورد خواهند کرد.»
 شعار حمایت از ترکیه در ورزشگاه یادگار امام تبریزفدراسیون فوتبال ایران از خواب بیدار شد
کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ایران بالاخره روز یکشنبه با انتشار بیانیه ای در واکنش به حواشی دیدار دو تیم استقلال و تراکتورسازی عاملان این اتفاق را اینبار نه «تماشگرنما» بلکه «افراد معلوم الحال» توصیف کرد و نوشت: «متاسفانه برخی بی اخلاقی‌های صورت گرفته در هفته های اخیر نشان می دهد که قشر خاصی از افراد معلوم الحال با مقاصد و نیاتی خارج از موضوعات ورزشی به منظور تخریب فضای فرهنگی ورزشگاهها و البته دست یافتن به اهداف ناصواب خود دست به اقداماتی می زنند که لازم است نسبت به شناسایی و برخورد قاطع با اینگونه موارد اقدامات لازم صورت پذیرد.»
 
در این بیانیه همچنین با تقبیح شعارها و اقدامات غیر ورزشی متاثر از عوامل سیاسی یا قومی و نژادی تاکید شده است: «عبور از خطوط قرمز اسلامی و ایرانی در حوزه ورزش که می بایست الگویی از اخلاق مداری و حفاظت از ارزش ها در جامعه باشد به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نبوده و کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال پس از بررسی دقیق مستندات ، گزارش ها و کلیه مدارک لازم در این حوزه اقدامات لازم را با تشکیل پرونده و اتخاذ تصمیمات مناسب صورت می دهد.»
 
فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ حرفه ای فوتبال ایران که در فصل گذشته به دلیل عدم مدیریت صحیح و نابسامانی های فراوان در برگزاری مسابقات به خصوص شرایط فاجعه بار فینال جام حذفی به شدت تحت انتقاد قرار داشتند لیگ برتر امسال را با این توجیه که در صدد سر و سامان دادن به زیرساخت ها و بهبود شرایط فرهنگی ورزشگاه ها هستند با یک ماه تاخیر آغاز کردند.
 
بر اساس آنچه مشهود است نه تنها وعده برخورد با خاطیان و برهم زنندگان نظم ورزشگاه ها با توجه به اتفاقات روی سکو ها در چند مسابقه هفته های اخیر هنوز عملی نشده بلکه حتی در زمینه زیر ساخت ها نیز شاهد نابسامانی های کم سابقه ای هستیم که مشکلات عمده بلیط فروشی و حتی قطع برق در جریان مسابقات فوتبال از جمله کوچکترین آنهاست.
 
کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال که برای برخی تخلفات از سوی مربیان و با بازیکنان شبانه اعلام رای می کرد این بار به همراه کلیه ارکان فدراسیون فوتبال در برابر این حجم از «اقدام ساختارشکنانه» سکوت پیشه کرد تا بلکه با نهیب واکنش های تند کاربران فضای مجازی از خواب بیدار شود.
التهاب سکوی های ورزشگاه یادگار امام از کجا آغاز شد؟
این برای نخستین بار نیست که استادیوم های فوتبال در شهر تبریز شاهد حوادثی از این دست می شود. تعدادی از تماشاگران دیدارهای تیم تراکتورسازی تبریز که رسانه های داخلی از آنها به عنوان عناصر نفوذی جدایی طلب نام می برند پیش از این نیز در چند مورد دیگر اقدام به سر دادن شعارهای قومیتی کرده و یا پرچم کشورهای دیگر را با خود استادیوم آورده بودند.
 
جرقه حواشی مسابقه تراکتورسازی با استقلال از زمان انتشار پست اینستاگرامی وریا غفوری، بازیکن سرشناس تیم استقلال کلید خورد. وریا غفوری، کاپیتان تیم فوتبال استقلال تهران که بازیکنی کرد تبار است پیشتر و در پی تهاجم نظامی ترکیه به شبه نظامیان کرد شمال شرق سوریه با انتشار پستی در اینستاگرام به شدت از این حمله انتقاد و آنرا محکوم کرده بود.
 
موضع گیری وریا غفوری به حمله نظامی ترکیه بهانه ای شد برای هتک حرمت و توهین های شدید به وی در فضای مجازی با این چاشنی که وی باید در مسابقه فوتبال ورزشگاه یاگار امام تبریز منتظر واکنش تماشاگران باشد.
کاپیتان تیم استقلال پس از آن در مصاحبه ای گفت: «من اصلا دنبال بحث سیاسی نیستم بلکه صحبت من در خصوص آوارگی و کشته شدن کودکان است و نباید چنین اتفاقی در دنیا رخ دهد. من به ترک زبانها احترام می گذارم.»
 
اگر این مسئله یعنی برآشفتن برخی هواداران افراطی تراکتور از پست انتقادی وریا غفوری را در کنار اقدام مهدی ببری بازیکن تیم تراکتورسازی در انتشار عکسی با سلام نظامی در فضای مجازی قرار دهیم شاید بتوان رد سیاست در ورزش ایران، بالاخص فوتبال را راحتتر پیدا کرد.
مهدی ببری به دلیل انتشار پستی اینستاگرامی که در آن پرچم ترکیه و حرکتی شبیه به سلام نظامی با هدف حمایت از تهاجم نظامی به کردهای سوریه به تصویر کشیده شده بود از سوی کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ایران تا اطلاع ثانوی از فعالیت های فوتبالی محروم شده است. کمیته اخلاق همچنین سیروان قربانی بازیکن تیم صنعت نفت آبادان را نیز به دلیل پاسخ های توهین آمیز به مهدی ببری به دلیل انتشار این پست محروم کرد.
 
گفتنی است که بر اساس آنچه در ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی دیده می شود در مسابقه جمعه شب میان دو تیم تراکتورسازی و استقلال هنگام پخش آیات قران پیش از مسابقه عده ای از تماشاگران سلام نظامی داده و برخی دیگر نیز اقدام به سردادن شعارهایی بر ضد فارس و کرد زبان ها کرده اند.
 
همچنین گفته می شود گزارشگر این مسابقه نیز که با طرح ادعاهای بحث برانگیز به صورت «غلوآمیز» تلاش داشت تا از تیم شهر خود دفاع کند مورد انتقاد و نیز توبیخ مسئولان صدا و سیمای مرکز تبریز قرار گرفته است.
+53
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  fariba azizi - پاناما سیتی، پاناما

  . ملت ایران بی بخارترین، بی عرضه ترین، بی تدبیرترین، بی تکلیف ترین، بی هدف ترین، ترسوترین، بی غیرت ترین مردم جهان هستند
  30
  91
  یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  کار سپاه و رژیم ااخوندیست
  14
  24
  یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  به نظر من هیچ ایرادی نداره که کسی‌ جایی‌ رو که دوست داره زندگی‌ کنه رو حتا عنوان نکنه. ما کلا رو یک سری از کلمات حساس شدیم. مثل حلال و حرام و دین ... تجزیه طلبی هم مثل همین هاست. من خودم تونستم خودم رو نجات بدم از کشور خارج شم بیام تو یک کشور دیگه زندگی‌ کنم، و راضی‌ هستم. حالا تمام فک و فامیلم رو میارم اینجا که خوب زندگی‌ کنن، بعد حرف از تجزیه طلبی می‌شه رگ گردنم کلفت میشه. آقا، اونا دوست دارن در کنار هم باشن ، ولی‌ زیر حکومت دینی جمهوری اسلامی نباشن. هر جایی‌ دیگه غیر از اینجا. چرا ناراحت میشین؟
  27
  23
  یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::fariba azizi - پاناما سیتی، پاناما::]. ازت معلومه تو که انقدر ترسو هستی فرار کردی رفتی پاناما که شاهی ایران هم بهت نخوره.. بدبخت تو جنگ ایران و عراق بخاطر رشادت جوانهای ایرانی، عربها و کشورهای غربی جفت کرده بودن.. حالا جفتگیات مینویسی خائن..
  22
  15
  یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::fariba azizi - پاناما سیتی، پاناما::]. فریبا تو چجوری سر از پاناما دراوردی ؟!!
  7
  16
  یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  این هم یکی دیگه از شاهکارهای مردم این سرزمین؛ یک کشوری حمله کرده به یک کشور دیگه بعد یک سری دارند از مهاجم طرفداری میکنند علیه یک ملت دیگری!! و در یک محیط ورزشی شعار نژادپرستانه میدهند! حالا ازشون سؤال کنید این وسط نفع شما از این جنگ که منجر به کشته شدن عده ای و آواره شدن عده دیگر شده چیه؟ آیا پولی گیر شما اومده و اوضاع اقتصادیتون بهتر شده یا میشه؟ یا اینکه به آزادی و دموکراسی خواهید رسید؟ اون رئیس جمهوری که دستور یک چنین کاری رو داده کلی نویسنده و روزنامه نگار و روشنفکر ترک رو زندانی کرده و مملکتش رو تبدیل کرده به بزرگترین زندان روزنامه نگاران! بعد این ابله ها فکر میکنند با طرفداری از این آدمها چیزی گیرشون میاد! بعد تو مملکت خودش واسه نیم کیلو گوشت میره تو صف وامیسته و اعتراض هم نمیکنه ولی تو مسائل کشور غریبه اینجوری سینه چاک میده!
  5
  33
  یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  [::fariba azizi - پاناما سیتی، پاناما::]. ملت ایران اتفاقا خیلی هم شجاعه ولی هم دشمن داخلی و هم دشمن خارجی در طول تاریخ زیاداشته و داره یکار هم خوب بلده یکروزه خاکروبه رو از رو فرش جارو کنه فرقی نمیکنه مغوله اسکندره دولت کمونیستی کردا و میرزا کوچک و هر سگ و سوتک دیگرو فقط باید زمانش برسه. اتفاقا نتیجه اون شجاع بودن مورد نظر شما رو در آفریقا آسیا و تاریخ اروپا میبینم( یک نمونه خوبش سوریه و عراق). ارمنی‌ها دو هزار سال مسیحی هستن و در این تاریخ طولانی بخاطر این صبوری و دور اندیشی ایرانیان جان و مال و ناموسشون حفظ شده نمونه خوب ویگن. اینها که شعار ترکیه سر میدن وزغ هستن و تا لک لک بیاد سرشون لال مونی میگیرن
  6
  23
  یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان

  چرا در تظاهرات ارامنه و کردها بر علیه ترکها که بد تذین فحش ها و توهین را به ترکها کردند کسی دسکیر نشدو دولت ایران مجوز داد و امنیت انها را تامین کرد و. برای تظاهراتشان کمک کزد. برادران ما شما داخل مرزهای ایران نیستید و برادرهای ما ان طرف مرز در ترکیه و آذربایجان و ترکمنها شمال عراق و سوریه هستند. ما هیج همخونی با کلتهای داخل ایران نداریم فقط از روی ناچار داخل مرزهای یک کشور زندگی می کنیم. اگر عملیات ترکیه به مزاق شما خوش نمی اید اما ما از ملتمان و بادرهایمان در هر شرایطی حمایت می کنیم . سلام نظامی براسی حمایت از دلیرمردان ترک
  54
  13
  یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  درود بر ملت بزرگ و کهن تورک ایران. کار خوبی کردید. هرکی 1توهین کرد بهش 10تا توهین کنید تا بشینه سرجاش. کردها خودشون از داعش بدتر و تروریستتر هستن و از این میسوزن که نتونستن خانه و کاشانه میلیونها عرب سوریه و عراق رو غصب کنن. درود بر شرف بزرگمردی به نام اردوغان.
  58
  12
  یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی
  نادان نادان! جنابعالی خیلی شوت و پوچ تشریف داری. رگ گردن؟! تو رگ کجات بود که بخواد باد کنه؟ منو به یاد یه نفر دیگه انداختی که میگفت: «خوب فحشا چرا بد هست؟ خوب مردم فحشا بکنن، مگه چه عیبی داره که آزاد باشن؟» شما بزهایی هستید که وقتی علف سبز گیرتون نیاد کاغذ و آشغال میخورید. حالا هم برو ....و کاری به این حرفا نداشته باش. چارتا بزتر از خودت هم بت مثبت دادن. جنس تو رو خدا برکت هم داده.
  7
  5
  یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  واقعا بعضیها نه اخلاق دارند نه نه انسانیت، هر چند صبت از انسانیت در بین این گله های بی هویت و بیصاحب بحث اشتباهی است،زمانی چند راس جانور بیهویت از این گله ها سعی داشت با کمک روسیه مابقیه ایران را هم تجزیه کند( اینکه خاندان وپست و بی بته و بیهویت قاجار نصف ایران را به روسها هدیه کردند چون فکر میکردند خاک ایران هم مثل ناموپس خودشون بیارزش است براشون کافی نبوده)که خوشبختانه دست قدرت خدای ایرانزمین از استین بزرگمردی چون رضا شاه بزرگ بیرون امد و به یمن چکمه ملوکانه و مردانه این بزرگمرد، بساط این گله بیارزش و بیهویت جمع شد و با اردنگی به این اقتدار سرزمین پرشین یا سرزمین اریایی پارس را به این گله نشان داد.هالا باز هم خلاء قدرت در ایران باعث شده که پس انداخته این گله خاءن باز یال و کوپال نشون بدن یک روز اوزان اعراب بشن یک روز اویزان اردوخر بشن به این امید که اشربایجان را از ایران جدا کنند. ولی این بیارزشهای بیتمدن باید حماسه کوبانی قوم ایریایی براشون درسی باشه که اگر پای تمامیت ارضی سر زمین قوم اریایی بیفتد، همانطور که همقطارهامون در کوبان بساط داعش را جم کردند..
  3
  17
  یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران
  [::fariba azizi - پاناما سیتی، پاناما::]. بی بخارتر و بی ادب تر خود شما و قمپوزیسیون دنیا به خود ندیده، ایرانیان که امپراطوری خود را تا مدیترانه گسترش دادند، و با خون خود جلو داعش و دیگران ایستادند!
  16
  7
  یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  __دلیرمردان کرد سرزمین اریایی در اذربایجان هم بساط این گله بیارزش تجزیه طلب را هم جمع خواهند کرد..انچه که برادران اریایی ما در کوبانی به این داعشیهای ضد ایران نشون دادند ،اگر پای تمامیت ارضی ایران وسط بیاد،در اذربایجان هم تکرار خواهند کرد. هر چند که تبلیعات این گله بیهویت میخواد حقیقت را با جفتک انداختن تحت الشعاع ،ولی اینکه بیش از ۷۰ درصد استان اذربایجان کرد نشین است باید برای تجزیه طلبها اخطاری باشد که حتی در خواب هن فکر تجزیه ایران نباشند.
  5
  17
  یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی

  این قضیه پرچم ترکیه دست تبریزیها تازه نیست. خیلی سالهاست این کار رو میکنن. همینطور شعار مرگ بر فارس. یه دفعه هم علی دایی وارد قضیه شد و با نصیحت سعی کرد اون صداها رو پایین بیاره ولی باز هم میبینیم که تکرار میشه. خوبه که هر چی امکانات توی کشور هم هست دست خودشونه. مهاجر به شهرهای دیگه هم زیاد دارن و توی بازار شهرهای دیگه بدون هیچ مزاحمتی جایی درست کرده ن برای خودشون. اکثر خرازیها و نانواییها و قنادیها دست خودشونه و اگرچه تمایل به قاطی شدن با بومیهای شهرهای دیگه ندارن اما از طرف بومیهای آن شهرها اصلا مورد تبعیض قرار نمیگیرن. یه زمانی دنبال یه تکه زمین برای خرید میگشتم هر جا میرفتم فروشنده آذری از آب در میومد. بدون اغراق میتونم بگم سی تا چهل درصد اراضی و املاک در مالکیت اونها بود. هیچوقت تبریز نبوده م. نمیدونم برخوردشون با بقیه ایرانیها چطور باشه. امیدوارم اینطور نباشه که آدم توی این صحنه ها میبینه.
  3
  23
  یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  حسنلو - باکو، آذربایجان

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. .... مونگوله بی شخصیت
  3
  31
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  sarbaz007 - المان، آلمان

  تعجب آزآین که به نام تبریز تموم میشه من خودم آذری هستم ولی حالم به هم خورد از این ترکیه ترکیه کردن نادان تو هیچ ربطی به قموم جنوب مغلستان نداری من کاره ای بودم همه شماکه اونجا شعار میدادید تبدیل میکردم به یه عثمانی حیفه که اسم تون آذری ایران باشه
  3
  32
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::حسنلو - باکو، آذربایجان::]. ابن ملجم این آی دی جدیدته؟ تو دنیای واقعی جرات نمیکنی تو چشای من نگاه کنی چه برسه .... فعلا بسوز تا بعد. متوهم.
  13
  3
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ordak - بن، آلمان::]. انقدر حرص نخور پس در آزربایجان 70 درصد کرد هست؟! کلا در ایران 3میلیون کرد نیست اونوقت 70 درصد در آزربایجان کرد هست. شما 7 درصد هم در آزربایجان غربی نیستید چه برسه 70 درصد. اگه کار با جنگ حل میشد که یه روزه نسل شما اکراد بی چشم و رو رو از زمین برمیداشتیم. واقعا ترسوتر و عقب مونده تر از شماها مگه وجود داره؟ ....کل ایلو تباره .... در حدی نیستید که نام واژه بزرگ و قدرتمند و کهن تورک رو به زبون بیارید... اردوغان کبیر داره در عمل ترتیبتونو میده. ..
  22
  6
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ordak - بن، آلمان::]. با عاریایی عاریایی کردن نمیتونید نظر فارسها رو به خودتون جلب کنید. ..... میدونم که میگم. کردها جایی در ایران نداره. ...
  20
  7
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - فریدونکنار، ایران
  تاریخ با منابع موثق بما میگه که ترکیه دراصل سرزمین کردها و یونانیان ،ارامنه و تا حدودی ایرانیان بوده و هست!اینکه ترکها بعد از سلجوقی کم کم وارد شدن و با خونریزی و کشتار بی رحمانه بیزانس را به استامبول بدل کردن نشون ازین داره که متاسفانه بخشی از ملت ترک هنوزهم خونخواری و کشتار و یاغیگری رو کاملا از اجدادشون به ارث بردن و به هیچ حق و عدالت و منطقی پایبند نیستن! البته جواب ترکهایی که دهن کجی و زوزه کشیدن رو انتخاب کردن علیه قومیتها بی شک لبخند نخواهد بود!مردم ایران بی بخار هستن اما وقتی کارد به استخونشون رسیده همیشه تو تاریخ بد انتقام گرفتن!ترکیه چاره ای نداره جزاینکه جمعیت رو به فزونی کرد رو بپذیره با حقوق کامل شهروندی و این عقده گشاییها موقتی است عملا نشون از رشد کردها در منطقه داره.بهترین کار اینه که ایران از دست ملاها ازاد بشه و مردان آریایی بهم بپیوندن چه در ایران چه در اطراف نه بصورت کشور واحد بلکه بصورت دو برادر همراه و همسو!ترکیه دراینده بازهم وحشیگری خواهد کرد اما کائنات و کردها کار خودشون رو خواهند کرد این زوزه کشهای از گرگ پس افتاده محکوم به شکست هستن
  6
  16
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - فریدونکنار، ایران
  [::دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی::]. گرامی،متاسفانه بخشی از ترکها بمانند این کهنه پوش سایت بدجور دارن به لطف ایرانیان در قبال خودشون که با زبان و مرامی از هزاران کیلومتر دورت به اینجا امده اند دهن کجی و گستاخی می کنن! اونا از صبر و سکوت مردم ایران به این پی بردن (البته من یکی صبر و سکوت ندارم پاش بیفته ...،خودشم میدونه) که همیشه همین خواهد بود اما روزگار برخواهد گشت چنانکه رضاخان میر پنج با چوب پرتشون کرد همونجا که جیره شونو میده.
  4
  13
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان::]. خودتو ایرانى نمیدونى؟! خوب ندون فکر کردى کسى جاییش تکون میخوره ؟ اصلن اینجا میاى و مطالب به فارسى نوشته شده رو میخونى چیکار ؟ چرا نمیری تو چت رومهاى ترکیه ؟ اصلن خیلى راحت میتونى برى ترکیه زندگى کنى و فارسى حرف زدن رو هم فراموش کنى ، میتونى برى سفارت ایران و ترک تابعیت ایران کنى ، کسى مگه وادارت کرده اینجا بیاى و فارسى بنویسى؟؟ برو هرجا که دلت میخواد ، ولى ولى ولى ولى ، ولى اگه فکر کردى کسى میتونه یه تیکه از ایران رو جدا کنه کور خوندى ، به اندازه کافى از ایران استان جدا کردن و کشورمونو کوچیک کردن ، أمثال تو در مورد تمامیت عرضى ایران توانایى غلط زیادى کردن رو ندارید
  7
  18
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  [::دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی::]. من فقط نظر خودم رو گفتم و سزاوار توهین‌های شما نیستم. با نظر من نه دولتی عوض می‌شه ، نه کشوری تجزیه. من منظورم اینه که به زور نمی‌شه قومی رو وادار به زندگی‌ در جایی‌ که دوست نداره بکنی‌. به جاش کشور رو طوری درست کن که همون قوم با کامل میل اونجا زندگی‌ کنه.این همه ظلم به کرد‌ها می‌شه ، به بلوچ‌ها می‌شه ، به عرب‌ها می‌شه هیچ کس ککش هم نمیگزه. حالا همین قوم‌ها بگن ما میخوایم مستقل باشیم همه مثل تو، رگشون میزنه بیرون. خود خواهی‌ رو بذاریم کنار، و بازتر فکر کنیم . مغزمون رو اسیر یک وجب خاک نکنیم
  8
  16
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::دانای نادان - زووله، هلند::]. دوست داناى من ظلم کجا بود داداش به کى ظلم شده ؟ به کى ظلم بیشتر شده ؟ اون تهرانى که نالان تر از شهرستانیه ، اون شهرى که گرفتارتر و پریشان تر از اون دهاتى یه ، به کدوم شهر بیشتر داره خوش میگذره ؟ سالها پیش رفته بودم یکى از دهاتهاى شمال ، کلافه کلافه بودم عادت کرده بودم به بیخ گوشم بودن سوپرمارکت عادت کرده بودم به شیر پاستورریزه و چیزهاى آماده همه چیز اونجا مشکل بود ، سوار یک ماشین کرایه اى شدم تا برم جایى ، سر صحبت با راننده باز شد و از کلافه بودنم گفتم ولى راننده از آب و هوا تعریف میکرد ، از نون و شیر و ماست و خامه شون تعریف میکرد ، از میوه و گوشتشون تعریف میکرد میگفت سه روز نمیتونه تهران بمونه ،من و شما فکر میکنیم اون در رنده و تهرانى بهتره میخوام بگم. اون آدم سادیسم دار جنگ طلب و جدایى طلب مشکل داره عقده داره کمبود داره باید بره دکتر دوا بگیره بخوره حالش خوب بشه ، اون یک بیماره نه سیاستمدار نه یک وطن پرست اون اصلن گیجه هر کى سیبیل داشت حتى اگه همسایه و بیگانه بود رو باباش میبینه
  5
  4
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  دوست عزیز من، بزرگی‌ یک کشور افتخار نیست، افتخار رو برای یک کشور انسان‌های اون کشور به وجود میارن.کشور هلند یک چهلم ایرانه ولی‌ فقط فروش گلش برابری می‌کنه با فروش نفت ایران، اصلا الان فرض کن بحرین ، ترکیه ، افغانستان... همه مال ایران بود، چه چیزی اضافه میشد به فرهنگ و انسانیت و صمیمیت مردم. تازه فکر می‌کنم مشکل دو چندان میشد.من دوست ندارم حتا یک تکه از ایران جدا بشه ولی‌ اهمیت اولم انسانهای اون سرزمین هستن نه خاک. متاسفانه در کشور ما صمیمیت قوم‌ها از بین رفته، و این از نابخردی دولته. انسان‌ها از نظر من آزاد هستن زندگی‌ خودشون رو انتخاب کنن ، اگه مثلا ترک زبانها فکر می‌کنن مستقل بشن بهتر و خوش بخت تر زندگی‌ می‌کنن چرا من باید جلوشو بگیرم. البته باز هم میگم این فقط نظر منه و هیچ وقت هم ادعا نمیکنم که درست فکر می‌کنم، شاید هم اشتباه میگم. برای همین دانای نادان هستم
  2
  7
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان::]. چه مقیاسه بی معنایی، اون تظاهرات ادمها بود، اینجا تظاهرات تجزیه طلبهای اوزان به اعراب و مغلکها.
  2
  4
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی
  دانای نادان:: از اینکه ناراحتتت کرد متأسفم. دقیقا شخصی نبود. ولی شما انگار اصول و اساس این دنیا رو نه میدونی و نه میخوای بدونی. من یه مثال فحشا هم نوشته بودم. گویا شباهتش رو به حرف خودت نفهمیده بودی. توی این دنیا قراردادهایی هست، هم شخصی-اجتماعی هم بین المللی. این قراردادها در کوچکترین واحدهای اجتماعی یعنی خانواده هم وجود داره و همه ما به این قراردادها مقید هستیم. تو هم هستی و اگر بگویی نیستی دروغ گفته ای. حتما برای پدر مادرت جایگاه خاصی قائل هستی. مثل همه اشخاص دیگه. خواهر و برادرها حتما نقشی در زندگی شما دارن که یک فرد دیگه نمیتونه داشته باشه. اینها قید و بند هست. ابعاد این پیوندها و قراردادها رو بزرگتر که بکنی میرسی به رابطه من و شما با مادر همه ما، کشورمون. حیثیت خانوادگی میشه حیثیت ملی، آبروی خانوادگی میشه آبروی ملی .. و وظایف وتعهدهای ملی. توی مدرسه الکی تاریخ نمیخوندیم که. توی این دنیا روت رو اونور کنی لختت میکنن. سرت رو پایین کنی چنان میخوری که دیگه کمر راست نکنی. انسانها خلقت عجیب غریبی هستن. هم بشرند هم نابشر. ببین چه جنایتهایی که از دست آدم سر نمیزنه. اون حرفهایی که شما می
  3
  3
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی
  اون حرفهایی که شما میزنی حرفای هیپیی ها ست (یا حیپی) جنبش فرهنگی اجتماعی که دهه شصت در آمریکا مد شد. دوام زیادی هم نیاورد. یه حرفاییشون خوب بود ولی نه همه حرفهاشون. هیپیها مخالف مالکیت بودن اما مخالف قراردادهای اجتماعی هم بودن. مرزهای سیاسی یا جغرافیایی رو بی معنی میدونستن و حرف از عشق جهانی میزدن. شعار آنها که بی تأثیر از جنگ ویتنام هم نبود عشق و صلح بود. حقیقت اما این بود که حیپی ها نعشه بودن و نمیدیدن که هر جایی آدمیزاد باشه عشق و صلح فقط یک خیال واهی هست. البته شما حیپی نیستی بلکه بیشتر مثل سربازی میمونی که همرزمهای خودش رو تنها بذاره و از جنگ فرار کنه. وگرنه راستش رو بخوای من نه تنها به ایرانی بودنم افتخار نمیکنم بلکه احساس سر افکندگی هم میکنم. ولی شرمسار نیستم. اما من ذات و ریشه نژادی خودم رو نمیتونم با یه برگ کاغذ هویتی مثلا گذرنامه آلمانی عوض کنم. وگرنه خیلی وقت پیش برای خودم یه خوشگلش رو انتخاب کرده بودم رفته بود. مثل هلند. اونوقت حالا تو سایت «هلندیهای انگلستان» کامنت میذاشتم.
  2
  3
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی
  ...و حرفها تمام شدنی نیست. نمیدونم. شاید از سردرگمی باشه که همه ما اینجا پیدامون میشه. شاید بخاطر یه انتظار طولانی و بلکه ابدی و واهی. یا چه میدونم، جان بدربردگان یک فاجعه تاریخی هستیم شاید که همه جا پرسه میزنیم ومیگردیم که خودمون رو پیدا کنیم ولی تو این پرسه زدنها به همدیگه برخورد میکنیم، همدیگه رو رنجیده می کنیم و دوباره از هم دور میشیم. شاید وقتش باشه که دیگه پیدام نشه و باز به یکی دیگه حرفی بزنم و بشنوم. کار خوبی کردی که خانواده ت رو همه توی هلند دور هم جمع کردی. من حسرت خوردم. فارسی یادت نره یاد بچه هات بدی. جای قصه های شب داستانهای ایران رو براشون تعریف کن تا ریشه شون رو فراموش نکنن. قید و بندها یادت نره. اون حرفها رو هم فراموش کن. خطاب به شخص تو نبود. خطاب به یه ذهنیت ضد ملی بود. ولی میدونم که شما یکی از اونها نیستی. شب و روزت خوش.
  0
  2
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  [::حسنلو - باکو، آذربایجان::]. [::amirgheryou - تهران، ایران::]. اقای حسنلو من بعنوان اذری از گفته های این وطن فروش که اصلا معلوم نیست اذری هست یا نه خجالت میکشم. خاک تو سر یک عده احمق که برای چند لیتر راکی و سریال ترک وطن چند هزر ساله خود را تقدیم به اجنبی میکنند.این افراد بروند تر کیه ترکها به برادران کرد خود که سنی هستند رحم ندارند اون وقت به شما ها پاسپور ترک میدن؟ و فرش قرمز براتون پهن میکنند.ترکیه روی خون یونان ها و ارامنه بنا شده.اذری ترک نیست و ارزوی ترکیه به گور خواهد رفت.سه ملیون ترک اینجا در المان دارند با بدبختی زنگی میکنند ولی نمیخواهند تو ترکستان باشند.(سیزه یازیخلار اولسن).
  2
  12
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان::]. قوربون معرفتت رفیق،اینه فرق یک ایران اصیل با یک مغلزاده.کسیکه اصلیت خودشو انکار میکنه و میخواد برای خودش یک تاری من در اورردی بسازه که نشان دهنده یک شخصیت کاسذب هست که هر گز نداشته و ندارد. بیش از ۷۰۰۰ سال است اقوام ایرانی از بلوچ و گیلکی و کرد و ترک گرفته تا عرب اهوازی و خوز خوزستانی و فارس، ولی حالا یک گله بیصاحب و بیهویت میخوان هم خودشون هم تاریخشون و هم کشورشون را انکار کنند.عثمانی عثمانی میکنند و حالیشون نیست همون بیهوهیتهای نوکر اعراب که خودشون را عثمانی مینامند در ترکیه اذری ایرانی شیعه صفوی و نوکر فارس لقب میدن و نمیدونند که در چهارچوب جغرافیایی به نام، ایران نه فارس داریم نه اذری و نه کرد و نه لر و عرهب یا نه بلوچ ، بلکه یک ایران داریم و یک ایرانی، اگر رژیم پست و پلید و اشعالگر سقط پرستان حاکم کنونی به طبق اموزهای دروغین و مسلک سراسر نیرنگ و فریب مردار پرستی سعی دارند همانطور که یک مسلک دروغین بنام شیعه ۱۲ الاغی در ایران برای مفت خوری خودشون راه انداختن میتونن با عناوین جعلی ایرانی را هم در مملکت خودشون بیگانه جلوه بدن.
  1
  9
  ‌سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان::]. مرسى ى ى ى ى ى ى ى ى ى ى ى ، زنده باشى هزارسال
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.