ایرانی گرفتار در فرودگاه مانیل: جانم در ایران در خطر است

با گذشت ۱۴ روز از خبرساز شدن تصمیم دولت فیلیپین برای دیپورت بهاره بهاری - که رسانه‌های غربی به او لقب "دختر شایسته ایرانی" داده‌اند - از فرودگاه مانیل به ایران، او می‌گوید که همچنان در اتاقی در سالن ترانزیت فرودگاه پایتخت فیلیپین تحت مراقبت است.
 
روز ۱۷ اکتبر زنی ایرانی به نام بهاره زارع بهاری از فرودگاه مانیل، ‌پایتخت فیلیپین در پخش زنده حساب شخصی فیسبوکش هشدار داد که هنگام بازگشت از سفر به این شهر، پلیس فرودگاه قصد دارد به دلیل اخطار قرمز پلیس بین الملل (‌اینترپل) او را به اجبار به ایران بازگرداند.
 
خانم زارع بهاری گفته است حامی رضا پهلوی، ‌ولیعهد پیشین ایران است و از آنجا که چندین بار با پرچم شیر و خورشید و عکس آقای پهلوی در چند مسابقه دختر شایسته شرکت کرده است، برای او در ایران پرونده‌سازی شده و بازگرداندنش به ایران برای او خطرناک است.
 
در نهایت کمپین‌های توییتری اغلب از سوی کاربران حامی رضا پهلوی برای حمایت از او شکل گرفت، باعث شد تا یک شرکت حقوقی پیگیر وضعیت خانم بهاری شود و به دلیل فعالیت‌های سیاسی اخیر او، برایش پرونده ایجاد کند و برای او از سازمان ملل درخواست پناهندگی کند.  خانم بهاری به بی‌بی‌سی گفت تنها برای دستشویی رفتن اجازه خروج از اتاقش را دارد و در دو هفته گذشته حتی اجازه حمام رفتن نداشته است. او می‌گوید بلاتکلیف است و مشخص نیست تا کی باید در این شرایط بماند.
 
دو هفته قبل از این ماجرا نیز خانم بهاری به همراه دختری از افغانستان برای شرکت در یک مسابقه گمنام ملکه زیبایی در تونس قصد ورود به این کشور را داشت که از ورود هر دوی آنها جلوگیری شد و پس از چند روز سردرگمی در فرودگاه، در نهایت به دوبی رفتند.
 
گفته می‌شود این دو نفر روادید ورود به کشور تونس را نداشته‌اند.
 
تحقیقات بی‌بی‌سی نشان می‌دهد مسابقه ملکه زیبایی در تونس، کامل برگزار نشده است. نفر اول این مسابقه هم در اینستاگرام از این موضوع شکایت و اشاره کرده که در این مسابقه تنها ده دختر شرکت کرده بودند.
 
دوست افغان خانم بهاری از دوبی به افغانستان برمی‌گردد و خانم بهاری نیز پس از دو هفته اقامت در دوبی به محل زندگی‌اش در مانیل باز می‌گردد و می‌گوید اخطار قرمز اینترپل به او اجازه ورود به این کشور را نمی‌دهد. 
اینترپل تحت چه شرایطی برای افراد اخطار قرمز صادر می‌کند؟

در وب‌سایت پلیس اینترپل نام خانم بهاری را در میان کسانی که برایشان اخطار قرمز صادر شده نمی‌توان یافت.
 
به گفته اینترپل در جهان برای بیش از ۵۸ هزار نفر درخواست اخطار قرمز صادر شده است که هفت هزار مورد آن برای عموم قابل مشاهده است.
 
همچنین در وب‌سایت اینترپل آمده اخطار قرمز به معنای اخطار بین‌المللی درباره یک فرد تحت پیگرد است اما به منظور دستور بازداشت بین‌المللی نیست. در صورتی که نیاز به شناسایی محل فرد باشد یا احتمال بروز خطری از سوی آن فرد برای مردم وجود داشته باشد، مشخصات فرد عمومی منتشر می‌شود.
 
پلیس اینترپل تاکید کرده است که خودش برای دستگیر کردن فردی که اخطار قرمز دارد وارد عمل نمی‌شود و همچنین نمی‌تواند از پلیس هیچ کشوری بخواهد فردی را که کشوری دیگر برایش درخواست اخطار قرمز قرار کرده دستگیر کند.
 
خانم بهاری تنها دو هفته پیش از این اتفاق وارد دوبی شده بوده و از فرودگاه دوبی بدون هیچ مشکلی به مقصد مانیل پرواز کرده بود. این نشان می‌دهد که پلیس امارات، برخلاف پلیس فیلیپین، بر اساس درخواست اخطار قرمز ایران، تصمیم به بازداشت یا دیپورت خانم بهاری نگرفته بود.
 
روابط کشورهای عضو اینترپل هم در اثربخشی به این اخطار قرمز دارای اهمیت است.
 
پلیس اینترپل در پاسخ به سوال بی‌بی‌سی درمورد خانم بهاری از تایید یا تکذیب صدور پیگرد و دلیل آن خودداری کرد و توضیح داد تنها به درخواست رسمی ۱۹۴ کشور عضو اینترپل پاسخگو است.
 
خانم بهاری به بی‌بی‌سی گفت اینترپل پاسخگویی به وکیل او را هم منوط به دریافت توضیح ایران کرده است و چون ایران هنوز پاسخی رسمی نداده به وکیل او هم اطلاعاتی ارائه نشده است.
 
بر اساس گفته‌های اولیه مقامات فیلیپینی، فردی در ایران به خاطر تعرض در سال ۲۰۱۸ از او شکایت کرده و به همین دلیل پلیس ایران از اینترپل درخواست صدور اخطار قرمز کرده است. خانم بهاری این موضوع را رد کرده و گفته از سال ۲۰۱۴ در ایران حضور نداشته است.
 
مسابقات دختر شایسته‌ای هم که خانم بهاری با پرچم شیر و خورشید در آن شرکت کرده است از اواخر سال ۲۰۱۸ آغاز شده است. خانم بهاری می‌گوید افراد وابسته به حکومت ایران در فیلیپین او را به دلیل شرکت در این مسابقات مورد ارعاب قرار داده بودند.
 
خانم زارع‌بهاری که می‌گوید دانشجوی سال آخر دندانپزشکی در مانیل است و در مسابقات دختر شایسته میس گلوب در چین و میس اینترکنتیننتال در فیلیپین شرکت کرده و مقام‌هایی هم آورده است.
 
با وجود گذشت دو هفته از این اتفاقات، مقامات ایران همچنان درباره دلیل پیگرد قانونی خانم بهاری سکوت کرده‌اند.
 
رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران نیز بدون اشاره به نام او درباره دیپورت مخالفان سیاسی به ایران هشدار داد.
+19
رأی دهید
-10

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.