۳۴ مؤسسه برگزارکننده «عقد آریایی» پلمب شد

رادیو فردا :رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق روز چهارشنبه هشتم آبان از تعلیق موقت دفاتر رسمی و پلمب مؤسسه‌هایی خبر داد که مراسم عقد آریایی برگزار می‌کردند.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علی مظفری، رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق، تعداد مؤسس‌های پلمب‌شده را ۳۴ مؤسسه عمدتاً در استان‌های تهران و البرز اعلام کرد و گفت پنج دفترخانه نیز به دلیل برگزاری مراسم عقد آریایی حکم تعلیق موقت گرفته‌اند.
 
مراسم «عقد آریایی» مراسمی ابتکاری است که در سال‌های اخیر برخی زوج‌های ایرانی آن را به‌جای انجام تشریفات عقد اسلامی در دفترخانه‌های رسمی یا همراه با آن برگزار می‌کنند و طی آن، سوگندنامه‌ای را به زبان فارسی می‌خوانند.
 
به‌گفته آقای مظفری، برگزاری مراسم عقد آریایی «غیرقانونی» است، با این حال او اتهام ۲۱ نفر افراد شاغل در این مؤسسات را «جعل عنوان» اعلام کرد و افزود اتهام آنان در دادسرا در حال رسیدگی است.
 
وی همچنین اعلام کرد که پرونده دفاتر تعلیق‌شده نیز به‌دستور رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک به دادسرای انتظامی این سازمان ارسال شده است.
 
اول آبان امسال، ذبیح‌الله خداییان، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک ایران، با اشاره به برگزاری مراسم عقد آریایی در برخی از دفاتر، گفته بود: «صیغه‌هایی تحت عنوان آریایی و امثال آن مغایر شرع و قانون است و با این دفاتر باید برخورد قاطع به عمل آید».
 
برخی جامعه‌شناسان ایرانی دلیل روی آوردن برخی جوان‌ها به برگزاری مراسم عقد آریایی را تلاش آنان برای کسب هویت ملی در برابر فشار جمهوری اسلامی برای تقویت هویت اسلامی ارزیابی می‌کنند.
+10
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران

  اره همون بهتر که عربی قل قل کنن تا حلال همدیگه بشن!!و یا بهتره برن مشهد لند که زائران کربلا بیان سروقتشون.مملکت سرتاپا مزخرف
  7
  36
  ‌پنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  عقد عاریاییییییی!!! با مغز تهی. ملت ایران بخصوص متوهمان عاریایی اندازه گاوهای هلندی هم چیزی نمیفهمن.
  20
  6
  ‌پنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  .... معنی عقد خوانی به عربی "عاقد رو به عروس _ ایا وکیلم شما را به عقد اقای . در بیاورم؟ و بعد این سوال را از داماد میکنه.بعد از بلی از داماد عاقد به عروس میگه _ انکحت وزوجتک نفسی الی صدق المعلوم ، انکحته با ریشه «نکح» یعنی سوراخ و پاره کردن!بعد از طرف عروس به داماد میگه- من در مقابل پول معینی که بمن میدهی خود را در مقابل تو به گائیدن میدهم یا اجازه میدم که مرا پاره کنی! و داماد در مقابل میگه قبله یعنی قبوله. در فرهنگ دهخدا نکاح به معنی جماع کردن و «گائیدن» هست. حالا میفهمین برای چی عقد اریائی در قاموس اخوند حرام و عقد عربی حلاله؟!!!؟
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  البته عقد مغولی هم میشه برگزار کرد!اینروزا چقدر بعضیا شبیه اجداد مغولشون شدن.فقط چنگ و دندون و فحش و تحقیر کارشونه!دریغ از یه حرف و سخن منطقی و مستدل.
  1
  5
  جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.