عامل حمله به مسجد بایون فرانسه: می‌خواستم انتقام تخریب کلیسای نوتردام را بگیرم

یورونیوز :دادستان شهر بایون فرانسه می‌گوید فردی که روز شنبه گذشته به مسجد این شهر حمله کرد، انگیزه خود را گرفتن انتقامِ تخریب کلیسای نوتردام پاریس عنوان کرده است.
 
مارک ماریه، دادستان بایون روز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت: «مظنون ۸۰ ساله که عامل حمله به مسجد بایون است می‌گوید که می‌خواسته انتقام تخریب کلیسای جامع نوتردام پاریس را که به مسلمانان نسبت می‌دهد، بگیرد.»
 
کلیسای قدیمی نوتردام پاریس روز ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) در آتش سوخت و عملیات خاموش ساختن آتش توسط ۴۰۰ آتش‌نشان تا بامداد روز بعد به مدت ۱۴ ساعت متمادی ادامه داشت. بخش‌هایی از این کلیسا بر اثر این آتش‌سوزی تخریب شد.
 
دادستان بایون تصریح کرد که عامل حمله به مسجد این شهر توسط روانپزشک معاینه شده است و گفت که در تفتیش از خانه وی مقداری سلاح از جمله نارنجک و تپانچه و ... کشف و ضبط شده است.
 
مردی در حدود ساعت ۱۵ بعد از ظهر دیروز، ۲۸ اکتبر (شش آبان) سعی داشت که در ورودی مسجد بایون در جنوب غرب فرانسه را به آتش بکشد. در زمان انجام این کار دو نفر سر رسیدند و او را غافلگیر کرد که مظنون به سمت آن‌ها شلیک کرد. این فرد پیش از ترک محل، اقدام به آتش زدن یک خودرو نیز کرد.
 
دو نفری که در این حادثه «به شدت آسیب دیدند»، ۷۴ ساله و ۷۸ ساله هستند که تیرها به گردن یکی و به بازوی دیگری برخورد کرده است که احتمال دارد نفر نخست فلج شود.
 
عامل این حمله کلود سینکه، مردی ۸۴ ساله است که از سوی پلیس بلافاصله در خانه‌اش بازداشت شد. وی در انتخابات محلی سال ۲۰۱۵ از منطقه لاند نامزد جبهه ملی (راست افراطی) فرانسه بود. یکی از مسئولان جبهه ملی نیز با تایید این موضوع در عین حال گفته است که این مرد در سال ۲۰۱۵ از حزب اخراج شده بود.
 
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز گذشته در توئیتی این حمله را محکوم کرد و گفت که جمهوری فرانسه هرگز نفرت را تحمل نمی‌کند.
 
مارین لوپن، رهبر راست افراطی فرانسه (حزب اتحاد ملی) نیز حمله به مسجد بایون را محکوم کرد و گفت که این اقدام مغایر با تمام ارزش‌های جنبش آن‌هاست و باید با این نوع جنایت‌ها به شدت برخورد کرد.
+22
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.