خامنه‌ای اعتراضات مردم لبنان و عراق را به «آمریکا و کشورهای مرتجع منطقه» نسبت داد

رادیو فردا :رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در یک سخنرانی آمریکا و برخی از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را به سازماندهی اعتراضات در عراق و لبنان متهم کرد و گفت که آنان «آشوب به پا می‌کنند».
 
آیت‌الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه، هشتم آبان، در دانشکده افسری ارتش گفت که آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی غربی «با پشتیبانی پول کشورهای مرتجع منطقه» قصد دارند امنیت عراق و لبنان را برهم بزنند.
 
آقای خامنه‌ای همچنین گفت که این کشورها برای ایران نیز «از این فکرها کرده بودند که خوشبختانه مردم به موقع در میدان حضور پیدا کردند و خنثی شد».
 
وی در عین حال گفت که مطالبات مردم لبنان و عراق «به حق» است، اما این مطالبات «در چارچوب ساختارهای قانونی [کشورشان] قابل تحقق و ممکن است».
 
مقامات جمهوری اسلامی پیش از این نیز بدون ارائه سند و مدرک آمریکا و عربستان سعودی را به سازماندهی اعتراضات لبنان و عراق متهم کرده‌ بودند.
 
در همین زمینه حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در موسسه کیهان، بار دیگر خواستار «تسخیر» سفارت ایالات متحده و عربستان سعودی در بغداد شده‌ است.
 
معترضان عراقی در هفته‌های گذشته خواستار کناره‌گیری دولت شده‌ و علیه فساد، بیکاری و فقر در یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان از نظر منابع نفتی شعار داده‌اند.
 
برخی معترضان شعارهای خود را متوجه ایران و شبه‌نظامیان شیعه در عراق کرده‌اند.
 
با پیروی از خط‌مشی رهبر جمهوری اسلامی، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور ایران، نیز روز چهارشنبه بدون ذکر نام کشورهای خارجی را به سازماندهی این اعتراضات متهم کرد و گفت که آنان قصد دارند «با شعار‌هایی که درست می‌کنند، فاصله‌ای بین جمهوری اسلامی با عراق ایجاد کنند».
 
اتهام آقای خامنه‌ای درباره دخالت آمریکا و کشورهای عرب منطقه در اعتراضات لبنان در حالی است که برخی از این اعتراض‌ها در شهرهایی رخ داده که از پایگاه‌های مهم حزب‌الله به شمار می‌آید.
 
با این حال حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، روز جمعه ضمن تاکید دوباره بر حمایت از مطالبات اصولی معترضان گفته بود که هواداران او دیگر نمی‌توانند بخشی از تظاهرات باشند.
 
در همین حال در ساعات پیش از اعلام آمادگی سعدحریری، نخست وزیر لبنان، برای کناره‌گیری، گروه‌هایی که ظاهرا هواداران حزب‌الله و «امل» بودند، با حمله به تجمع‌کنندگان در چادرهای اعتراضی و اماکن دیگر، در صدد پراکندن تظاهرات برآمدند اما ارتش لبنان در برخی از نقاط، مهاجمان را عقب راند.
«ماموریت ویژه» نیروهای مسلح برای مقابله با «فتنه»
رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنرانی خود درباره نیروهای مسلح ایران اظهار نظر کرد.
 
وی «ایمان، مجاهدت، تلاش مستمر، وحدت و هم‌افزایی و مشغول نشدن به سرگرمی‌های حقیر دنیوی» را از جمله «عوامل پیروزی و حفظ آن» برشمرد.
 
آقای خامنه‌ای بدون اشاره به جزئیات از «یک مأموریت ویژه برای نیروهای مسلح» سخن گفت و افزود: «نیروهای مسلح باید مراقب فتنه باشند و آرایش و آمادگی‌های لازم را برای مقابله با فتنه داشته باشند، زیرا طبق فرموده خداوند متعال در قرآن، فتنه از کشتار و قتل نیز بدتر است.»
 
وی توضیح بیشتری درباره سخنان خود نداد.
 
سخنان رهبر جمهوری اسلامی در حالی بیان شده که او و نزدیکانش پیش از این از اعتراضات سال ۸۸ با عنوان «فتنه» نام برده‌اند.
+7
رأی دهید
-87

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  شما سقطپرستهای کره صیغه جز دروغ و ریا طبق اصوپل مسلک دروغین و منحرفتون حرفی برا گفتن ندارید. مثل ویروس هاری سعی< به الودگی همگان به بیماری جهل و خرافه پرستی و مردارخواهی و دروغ و دزدی دارید و هر جا در مقابل این کثیف و عقب افتاده مقاومت شود ،به انها عوامل شرق یو غرب لقب میدید .ولی برای همه روشن است تنها عامل فتنه و عامل بیگانه شما کره صیغه ها هستید ولی دیگه رسیدین به ته دیگ و میبینید که حتی بچه مدرسه ایهای پیرو مسلک سقت پرستی با شما الودگان به هاری نمیخوان نه تماس و نه کاری داشته باشند خوشبختانه بعد از چندین قرن به همگان روشن شده که مکتب سقط پرستی که شما مبلغش هستید جز دروغ و ریا و دزدی و دریوزگی و تخمه صیغگی هیچ نفعی برای جامعه ندارد.برای همه روشن است که مسلک شما از زیر کمبرند بالاتر نیامد
  0
  13
  ‌چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  و باز هم طبق معمول حضرت عاقا سد علی کا.گِ.بِ دوشمن رو مقصر دونستن .این دوشمن ها ما نفهمیدیم آخر چرا انقدر سر به سر حضرت کا.گِ.بِ یِ ما میزارن
  5
  49
  ‌چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  اره شیخ علی‌. تو گفتی‌ ما هم باور کردیم. هرکه گفت ."لعنت به ریش مقدس آقا. دست از سر ما بردار. کافی‌ است". جاسوس آمریکا و اسراهیل است،خیر نیستند. با گونی گونی دلار قسمت کردن .نمی‌ شوی امپراطور شیعه. عرضه هم می‌‌خواهد.که نداری. نه جاسوس آمریکا هستند .نه جاسوس اسراهیل. مردم عادی .که به ماهیت آلوده شما پی بردند. قدم به قدم خدمت شما خواهند رسید.آخر شیخ شیره کش.چه داری.که ادای آدم بزرگ‌ها را در می‌‌آوری؟. اقتصاد توپ است.؟ ریال به دلار میگوید. زرشگ. صنایع نظامی داری؟ مردم پشت تو هستند. آزاد انتخاب شودی؟ صادر کنند هستی‌؟ ۴ تا باور داری. هروز زر می‌‌زنند. ما بودیم ما بودیم.زورزورکی نمیشی‌.ابر قدرت.
  1
  45
  ‌چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک
  موقعی کلمه "مرتجع" از دهان خامنه ای و دیگر اعضای نظام آخوندی بیرون میآید, آدم از خنده روده بر میشود. سیر به پیاز میگه بو میدی.
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  عجبا که تمام دنیا مرتجع و اراذل و اوباش همپالگی سیدعلی پیشرفته و گل سرسبد دنیا و بقیه مرتجع و عقب افتاده هستند!
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  عجبا که تمام دنیا مرتجع و اراذل و اوباش همپالگی سیدعلی پیشرفته و گل سرسبد دنیا و بقیه مرتجع و عقب افتاده هستند!
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  معمولا وقتی حتی دو نظامی در کنار هم راه میروند قدمهایشان همگام میشود. در تصویر بالا هر کس داره ساز خودشو میزنه! خدا شاه رو بیامرزه که لااقل دارای ارتش منظمی بود!
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.