اتحادیه اروپا با تعویق برگزیت تا سه ماه دیگر موافقت کرد

دونالد توسک رئیس شورای اروپایی را بر عهده دارد بی بی سی :دونالد توسک، رئیس شورای اروپایی با انتشار توییتی اعلام کرد که ۲۷ کشور اتحادیه اروپا با تعویق برگزیت تا ۳۱ ژانویه موافقت کرده‌اند. بدین ترتیب بریتانیا در روز پنج‌شنبه از اتحادیه اروپا خارج نخواهد شد.
 
بر اساس آخرین تصمیمی که درباره برگزیت گرفته شده بود، قرار بود که بریتانیا در روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه اروپا خارج شود، اما توافقی که بین دولت این کشور و اتحادیه اروپا برای خروج به دست آمده بود، در پارلمان بریتانیا تصویب نشد.
 
نمایندگان مخالف در پارلمان، کلیت این توافق را تصویب کردند اما با زمانبدی کوتاه بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا برای تصویب توافق ظرف سه روز مخالفت کردند.
 
به همین دلیل نیز آقای جانسون اعلام کرد که بررسی توافق را در پارلمان به شکل موقت، متوقف می‌کند.
بوریس جانسون گفته بود که در هر صورت - چه توافق و چه بدون توافق - بریتانیا در روز پنج‌شنبه ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد در عین حال به دلیل قانونی که پیشتر در پارلمان تصویب شده بود، بوریس جانسون موظف بود که در صورت تصویب نشدن توافق در پارلمان، از اتحادیه اروپا درخواست کند تا برگزیت را به تعویق بیاندازد.
 
توییت روز دوشنبه دونالد توسک در واقع نتیجه همین درخواست است که توسط آقای جانسون برای اتحادیه اروپا ارسال شده بود.
 
رئیس شورای اروپایی در این توییت نوشته که ۲۷ عضو باقی مانده اتحادیه اروپا با درخواست بریتانیا موافقت کرده‌اند. بر اساس این توییت آقای توسک، بریتانیا همچنان این گزینه را دارد که پیش از ۳۱ ژانویه از اتحادیه اروپا خارج شود.
 
این اتفاق در صورتی رخ خواهد داد که توافق این کشور با اتحادیه اروپا، زودتر در پارلمان بریتانیا تصویب شود.
 
در نسخه‌ای از تصمیم‌ اتحادیه اروپا که رویت بی‌بی‌سی رسیده، آمده است که توافقی که برای خروج این کشور از اتحادیه به دست آمده، قابل مذاکره دوباره در آینده نخواهد بود.
 
تصمیم اتحادیه اروپا در حالی اعلام شد که نمایندگان پارلمان بریتانیا در روز دوشنبه برای رای‌گیری درباره یک انتخابات پیش از موعد آماده می‌شوند.
 
بوریس جانسون پیشنهاد کرده است که این انتخابات در روز ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر ماه) برگزار شود.
حالا همه نگاهها به جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر است تا مشخص شود که آیا با انتخابات موافقت می‌کند یا نه برپایی انتخابات پیش از پایان دوره چهارساله پارلمان به رای دو سوم نمایندگان نیاز دارد.
 
احزاب ملی اسکاتلند و لیبرال دموکرات با انتخابات پیش از موعد موافقت کرده‌اند، اما پیشنهاد کرده‌اند که این انتخابات در روز ۹ دسامبر برگزار شود.
 
اما حزب کارگر اعلام کرده بود تا زمانی که گزینه خروج بدون توافق از میان گزینه‌های موجود برای برگزیت حذف نشود، با انتخابات موافقت نمی‌کند.
 
هنوز موضع این حزب بعد از تصمیم‌گیری روز دوشنبه اتحادیه اروپا اعلام نشده است.
+5
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.