واتیکان با کشیش شدن مردان متأهل در برخی مناطق موافقت کرد

دویچه وله :به خاطر کمبود کشیش در منطقه آمازون، گردهمایی اسقف‌های کلیسای کاتولیک با به‌کارگیری "مردان مطمئن" در این مقام مذهبی، حتی درصورت متأهل بودن، موافقت کرد. زنان اما هنوز هم باید برای گرفتن اختیارات بیشتر منتظر باشند.
 
رایزنی‌های ۱۸۵ عضو شورای اسقف‌های کلیسای کاتولیک در واتیکان بر سر وضعیت این کلیسا در منطقه آمازون سه هفته به طول انجامید. توافقی که شد، انقلاب کوچکی در کلیسای کاتولیک بود.
 
بر اساس این توافق و با توجه به کمبود شدید کشیش در منطقه آمازون، از این پس مردان به‌اصطلاح "مطمئن" یا "امتحان پس داده" حتی در صورت متأهل بودن می‌توانند کشیش شوند. البته کشیش شدن این افراد مشروط به این است که آنها پیش‌تر "شماس" یا خادم ثابت کلیسا بوده باشند.
 
این تصمیم با رأی اکثریت دو سوم اعضای حاضر در شورای اسقف‌های کلیسای کاتولیک در مورد منطقه آمازون به تصویب رسید. پیشنهاد مزبور در عین حال به نسبت دیگر تصمیمات این شورا، بیشترین مخالفت‌ها را برانگیخت و از میان ۱۸۵ نفر واجد حق رأی، ۴۱ نفر با آن مخالفت کردند.
زنان خادم و متأهلان کشیش؟
بر اساس آنچه در سند نهایی این گردهمایی آمده، برخی شرکت‌کنندگان خواستار طرح موضوع مورد بحث در سطح جهانی شده‌اند. در عین حال تأکید شده است که پیشنهاد مزبور نباید به معنای زیر سؤال بردن قانون تجرد یا پرهیز جنسی کشیش‌های کاتولیک تلقی شود.
پاپ فرانسیس در دیدار با بومیان مسیحی منطقه آمازون خواست بحث و رایزنی درباره برگماری زنان در کلیسای کاتولیک به عنوان شماس یا خادم نیز با ۳۰ رأی مخالف با مقاومت شدیدی روبه‌رو شد. سند نهایی فقط ثبت کرده که خواست بحث در مورد به‌کارگیری زنان در کلیسا به عنوان خادم بارها مطرح شده است. گردهمایی شورای اسقف‌ها اما به‌وضوح از این پیشنهاد حمایت نکرده است.
 
دلیل بحث در این مورد این است که تا حدود ۸۰ درصد از امور کلیسای کاتولیک در منطقه آمازون توسط زنان آن‌هم بدون داشتن مأموریت رسمی از سوی این کلیسا اداره می‌شود.
حمایت از حقوق بومیان و حفظ محیط زیست
اعضای گردهمایی اسقف‌های کلیسای کاتولیک در واتیکان در سند نهایی خود همچنین خواستار حمایت بیشتر از حقوق بومیان منطقه آمازون، به‌رسمیت شناختن و حفظ سنت‌های آنان و حفاظت از جنگل‌های بارانی آمازون شده‌اند. این موضوعات اما با آنکه دلیل اصلی اجلاس مزبور عنوان شده بود، همواره در طول نشست تحت‌الشعاع دو موضوع مورد مناقشه، یعنی فعالیت زنان به عنوان خادم کلیسا و به‌کارگیری مردان متأهل به عنوان کشیش، قرار گرفت.
 
گردهمایی اسقف‌های کلیسای کاتولیک همچنین در بیانیه خود استثمار منطقه آمازون را "گناه اکولوژیک" و "اقدامی علیه خدا" عنوان کرده است.
 
پیشنهادها و نظرات مطرح‌شده در گردهمایی شورای اسقف‌های کلیسای کاتولیک لازم‌الاجرا نیست و سرشتی مشورتی دارد. این پیشنهادها به پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، کمک می‌کنند تا بتواند با اشراف بیشتر نظر قطعی خود را که قرار است تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۱۹) اعلام شود، مطرح کند.
 
پاپ فرانسیس پس از پایان گردهمایی شورای اسقف‌ها اعلام کرد، کمیسیونی که او در سال ۲۰۱۶ برای رسیدگی به موضوع خدمت زنان به عنوان خادم در کلیسا برگمارده بود، دوباره کار خود را از سر خواهد گرفت.
+5
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  با این تصمیم میخواهند ثابت کنند که سیاهپوستان بیشتر مورد اتهام به بچه بازی می توانند باشند تا یک سفید پوست .... نژاد پرست.
  0
  0
  جمعه ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  باید هم همین باشد هیچ انسانی مجرد آفریده نشد اگه غیر این میبود نسل انسان منقرض میشود
  0
  0
  جمعه ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.