پلیس بایرن: مهاجم ایرانی‌تبار کشتار مونیخ انگیزه سیاسی داشت

دویچه وله :اداره جنایی ایالت بایرن پس از گذشت سه سال سرانجام تأیید کرد که حمله مرگبار به مرکز خرید در شهر مونیخ اقدامی با "انگیزه‌ سیاسی و نژادپرستانه" بوده است.
 
در ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۶ یک جوان ۱۸ ساله ایرانی‌تبار به نام "داوید علی س." در  شهر مونیخ  ۹ نفر را کشت وچند تن را نیز زخمی کرد و سرانجام به زندگی خود نیز پایان داد. اغلب قربانیان این حمله مهاجرتبار بودند.
 
مسئولان پلیس و نهادهای امنیتی در آن زمان اعلام کردند که انگیزه این حمله مرگبار "انتقام‌جویی" این جوان به دلیل "موبینگ" در مدرسه بوده است. حال رسماً اداره جنایی (آگاهی) ایالت بایرن نظر خود را تغییر داده و در گزارش جدیدش نوشته است: «با توجه به تحقیقات و اطلاعات به دست آمده در سه سال گذشته به نظر این ارزیابی صحیح است که انگیزه ضارب سیاسی بوده است.»
 
از آنجایی‌که پلیس در آلمان تحت دولت‌های ایالتی انجام وظیفه می‌کند، تعاریف بعضاً متفاوتی در ایالت‌های مختلف این کشور از انگیزه‌های جرم وجود دارد. پیش از این تعریف محتاطانه از سوی اداره پلیس ایالت بایرن، یک هیئت کارشناسی سه نفره این حادثه را "عملی خشونت‌آمیز با انگیزه سیاسی راستگرایانه" ارزیابی کرده بود. یکی از کارشناسان حتی این اقدام را "تروریسم راستگرایانه" خوانده بود.
 
ماموران اداره جنایی بایرن پیشتر اذعان کرده بودند که مهاجم مونیخ دارای "گرایشات راستگرایانه" بوده، اما حاضر نبودند انگیزه مهاجم این حمله مرگبار را "سیاسی" بنامند.
 
این ارزیابی پلیس بایرن مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود و حزب سبزهای آلمان نیز بارها خواهان تجدیدنظر در ارزیابی پلیس شده بود.
اغلب قربانیان کشتار مونیخ مهاجرتبار بودند  ارزیابی کارشناسان مستقل
داوید علی در یادداشتی که به مثابه مانیفست اقدامش پس از مرگ او منتشر شد صریحاً می‌نویسد که خواهان نابودی "خارجی‌های پست‌تر از انسان" است. در این گزارش هم‌چنین به اهمیت زمان این حادثه اشاره شده است. داوید علی درست در روز سالگرد حادثه کشتار جوانان در نروژ توسط فردی راستگرا به نام آندرس برینگ بریویک حمله خود را آغاز کرد. بریویک الگوی داوید علی س. بوده است.
 
کارشناسان هیئت سه نفره پیشتر در گزارش خود نوشته بودند که این واقعیت که والدین داوید علی ایرانی هستند، نقشی اساسی در نظرات خارجی‌ستیزانه‌ او نداشته است. داوید علی می‌خواسته با بی‌ارزش و خوار شمردن مهاجران، خود را به عنوان یک "آلمانی واقعی" معرفی کند.
 
البته تا کنون مدرکی به دست نیامده که داوید علی س. با گروه‌های راستگرا در ارتباط بوده، به همین دلیل یکی از کارشناسان هیئت سه نفره داوید علی را "گرگ تنها و تروریست" خوانده بود. در آلمان برای توصیف افرادی که به تنهایی و بدون پشتوانه لجستیکی و تشکیلاتی دست به حمله به دیگران می‌زنند از اصطلاح "گرگ تنها" استفاده می‌شود.
+13
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان
  مطالب فوق بهیچوجه درست نیست چرا که اولاً علی سنبلی خودش ایرانی الاصل و خارجی بوده و در حقیقت نقص عضو ایشان که از یک پا می لنگیده و تمسخر و آزار برخی همکلاسیهایش و دپرسیون و گوشه گیری ایشان از جمله مواردی بوده که موجب خشم و تصمیم وی برای انتقام جویی کور از افرادی بوده که حتی کوچکترین اسیب روحی یا جسمی به وی نرسانده بودند .البته بزرگترین ظلم را نهایتاً در حق پدر و مادر و برادر کوچکش کرد که دربدر و با نام جعلی و تحت الحفظ مجبور به ادامه زندگی شده اند .امیدوارم در مدارس به بچه هایی که علایم سرخوردگی و دپرسیون دارند را اولیای امر به جهت سلامت جامعه و افراد توجه بیشتری داشته باشند.
  0
  2
  دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hemmat1351 - تهران، ایران
  قطعا اگه این اتفاق تو ایران میوفتاد دوستان خارج نشین الان در حالی کارشناسی این مسئله بودن که اولا افسردگی و جنایات در ایران حرف اول رو میزنه از طرفی به جهت تربیت فرزندان خانواده ها در مدارس نظام همه به جهت اموزه های اسلامی تروریسم رشد میکنن حالا که این اتفاق در خارج از ایران افتاده دوستان مثلا روشنفکر همه روزه سکوت گرفتن و خودشون رو به ندیدن و نشنیدن زدن
  2
  1
  ‌سه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::Afshin51 - کلن، آلمان::]. نه رفیق این هم اخلاق مابقی هموطنهای گرامی را داره که همنکه تونستن تو کشور میزبان قدم بزنند احساس صاحبخانه بودن میکنند و همه را بیگانه میدونند،این روانی همب بزرگترین اوتخارش از ننش افتادن در ۱۸ جولی بود که میگفت تولدش روز تولد هیتلر است، عافل از اینکه المانیها به این ذوب شده در نازیسم، همان اصطلاح عربی "ابطر" میمون دم برده را بکار میبرند.
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.