قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری پنتاگون نصیب مایکروسافت شد

تصویر هوایی از ساختمان‌های وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) دویچه وله :وزارت دفاع ایالات متحده اعلام کرد قرار داد پروژه موسوم به JEDI به شرکت مایکروسافت واگذار شده است. رقیب مایکروسافت برای به دست آوردن این قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری شرکت آمازون بود.
 
شرکت مایکروسافت پس از دو سال رقابت تنگاتنگ با شرکت آمازون به عنوان برنده یک مناقصه ۱۰ میلیارد دلاری وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) معرفی شد.
 
وزارت دفاع آمریکا روز جمعه ۲۵ اکتبر (سوم آبان) در بیانیه‌ای اعلام کرد پروژه Joint Enterprise Defense Infrastructure Cloud موسوم به JEDI را به شرکت مایکروسافت واگذار می‌کند.
 
با اجرای این پروژه، که مدت آن ده سال پیش‌بینی شده، تمام زیرمجموعه‌های وزارت دفاع آمریکا از طریق فناوری پیشرفته مبتنی بر فضای ابری (Cloud) با یکدیگر مرتبط خواهند شد.
 
پیش از این برخی شرکت‌های بزرگ و بین‌المللی دیگر نظیر گوگل و ای‌بی‌ام نیز در رقابت‌ها بر سر تصاحب این قرارداد شرکت داشتند که برخی انصراف دادند و برخی دیگر کنار گذاشته شده‌اند.
 
به گزارش "اشپیگل آنلاین" در دور پایانی رقابت‌ها فقط مایکروسافت و آمازون مانده بودند و گمان می‌رفت شرکت آمازون به عنوان غول تجارت آنلاین جهان از شانس بیشتری برخوردار باشد.
اختلاف مدیرعامل آمازون و ترامپ
بنابر این گزارش جف بیزوس، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت آمازون از مدت‌ها پیش وارد مناقشه سختی با رئیس جمهوری آمریکا دونالد ترامپ شده است.
 
جف بیزوس که از دو سال پیش ثروتمندترین فرد جهان شناخته می‌شود در سال ۲۰۱۳  مالک روزنامه مشهور واشنگتن پست شد که از رسانه‌های منتقد ترامپ به شمار می‌رود.
 
سخنگوی کاخ سفید، استفانی گریشام روز جمعه، سوم آبان اعلام کرد که دولت آمریکا قصد دارد با تهیه دستورالعملی برای تمام اداره‌های دولتی فدرال مانع تمدید دوره اشتراک دو روزنامه نیویورک تایمز و واشنگتن پست شود.
 
او می‌گوید حاصل این کار "صرفه‌جویی قابل توجهی" در هزینه مالیات دهندگان به میزان صدها هزار دلار خواهد بود. اما در اصل این اقدام احتمالی به تلاش ترامپ برای مقابله با رسانه‌های منتقدی تعبیر شده که او بارها آنها را خیانتکار و دشمن مردم خوانده است.
 
شرکت آمازون در بیانیه‌ای تصمیم پنتاگون برای واگذاری قرار داد ۱۰ میلیارد دلاری به مایکروسافت را غیرمنتظره خوانده است. این شرکت می‌گوید اگر تصمیم‌گیری فقط بر مبنای ارزیابی و مقایسه پیشنهادهای ارائه شده انجام می‌شد نتیجه متفاوت می‌بود.
 
تا کنون درباره نقش احتمالی اختلاف‌های دونالد ترامپ با جف بیزوس در واگذاری قرارداد میلیاردی پنتاگون به مایکروسافت گزارشی منتشر نشده است.
 
با اجرای پروژه JEDI تمام زیرساخت‌های نهادهای نظامی ایالات متحده در پیوند با یکدیگر قرار می‌گیرند و همه بخش‌ها می‌توانند داده‌ها و اطلاعات خود را در فضای ابری به اشتراک بگذارند.
 
پردازش حجم عظیم داده‌ها در این سیستم از طریق هوش مصنوعی انجام خواهد شد. شرکت گوگل سال گذشته و زمانی که از شرکت در مناقصه پنتاگون انصراف داد، علت این کار را عدم اطمینان از همخوانی استفاده از هوش مصنوعی با اصول بنیادی این شرکت اعلام کرد.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.