دختر دبیرستانی در اوهایو آمریکا به علت حجاب از رقابت ورزشی حذف شد

روسری که نور به هنگام مسابقه بر سر کرده بود محصول کارخانه نایکی است که ویژه ورزشکاران حرفه‌ای تولید کرده است بی بی سی :یک دختر ۱۶ ساله دبیرستانی در ایالت اوهایو آمریکا پس از رسیدن به خط پایان در مسابقه دو ۵ کیلومتر دریافت که به علت حجابش در جدول برنده‌ها قرار نمی‌گیرد. او می‌گوید تنها به علت حجابش مورد تبعیض قرار گرفته چرا که البسه ورزشی او نمی‌توانسته به عنوان ابزار کمکی برای برنده شدن او محسوب شود.
 
مسئولان مسابقه به نور ابوکرم گفته‌اند که البسه ورزشی او مطابق آیین نامه‌های این مسابقات نبوده است. البته مقام‌ها این موضوع را هنگامی به نور گفتند که او از خط پایان دوی ۵ کیلومتر گذشته بود.
 
اخبار مربوط به این واقعه یک بار دیگر بحث تبعیض و آیین‌نامه‌های پوشش در آمریکا را داغ کرده است.
 
سازمان ورزشی دبیرستان‌های ایالت اوهایو هم گفته مشغول بازبینی و اصلاح قوانین خود برای فصل بعدی این مسابقات شده تا این قوانین را با آزادی‌های مذهبی که در قانون اساسی آمریکا مورد تاکید قرار گرفته مطابقت دهد.
 
نور به عنوان دونده دبیرستان سیلوانیا نورث‌ویو وارد این فصل از مسابقات دو و میدانی مدارس اوهایو شده بود و در طول مسابقات قبلی هرگز حجاب او به عنوان موضوعی که ناقض آیین‌نامه‌های پوشش لباس مسابقات باشد از سوی برگزارکنندگان مطرح نشده بود.
 
او در یک پست فیسبوکی نوشته مسئولان مسابقات قبل از آغاز دوی ۵ کیلومتر البسه یکی دیگر از هم تیمی‌های او را "مشکل‌دار" تشخیص داده بودند و به او اجازه داده بودند که شورت ورزشی خود را عوض کند تا مطابق قوانین باشد اما درباره حجاب ورزشی او هیچ چیز نگفته بودند هر چند او مربی خود را دیده بوده که در کناری با مسئولان مسابقات بحث می‌کند.
 
نور که در پایان این مسابقه بهترین زمان شخصی خود در ۵ کیلومتر را به ثبت رسانده بود از این که نامش در جدول رده‌بندی درج نشده بود تعجب می‌کند و تنها از سوی هم تیمی‌های خودش بوده که خبردار می‌شود به علت حجابش "خط زده" شده بوده.
 
او به بی‌بی‌سی گفته: "احساس کردم یک کامیون از روی من رد شده و با مشت به دلم زده‌اند".
 
"این به خاطر آن نبود که البسه من از لحاظ ایمنی ورزشی مناسب نبوده یا این که مثلا البسه من باعث برتری من نسبت به دیگر ورزشکاران شده بود، چون آنچه مسلم است حجاب به من برتری رقابتی نمی‌دهد... من فکر می‌کنم این تنها یک تبعیض علیه مذهب من بود."
 
نور گفته احساس می‌کند به او "توهین‌شده و در برابر دیگران سرافکنده" شده است چرا که مسئولان قبل از مسابقه به او هیچ چیز نگفته‌اند.
 
"مئل این بود که من مثل یک دلقک اون وسط می‌دویدم و تنها اون مسئولان بودند که قضیه را می‌دانستند."
 
همزمان آن طور که گزارش شده مربی نور هم تا حدودی "مقصر" بوده چرا که قبل از مسابقات برای او درخواست معافیت مذهبی نکرده بوده است. اما اکنون با تسلیم این درخواست به سازمان ورزشی دبیرستان‌های اوهایو و موافقت این نهاد، نور می‌‎تواند با استفاده از معافیت مذهبی با روسری ویژه زنان مسلمانان ورزشکار در رقابت‌ها شرکت کند.
نور در حال دویدن در رقابتی که از آن حذف شده بود رسانه‌های محلی در اوهایو می‌گویند اگرچه آیین نامه این مسابقات به روشنی درباره حجاب ابراز نظر نکرده اما در آن قید شده که اگر ورزشکاران قصد پوشاندن سر خود را دارند باید قبل از مسابقات درخواست معافیت موردی کنند."
 
سازمان ورزش دبیرستان‌های اوهایو به بی‌بی‌سی گفته "مشغول بازبینی آیین‌نامه‌های مسابقات است تا در آینده پوشیدن حجاب نیازی به معافیت مذهبی نداشته باشد".
 
یکی از مقام‌های این سازمان گفته: "اگر مربی این تیم از ابتدا درخواست معافیت کرده بود چنین مشکلی پیش نمی‌آمد. داوران مسابقات تنها قوانین را اجرا کرده‌اند."
 
این سازمان گفته بنا دارد برای مربیان ورزشی مدارس دوره‌های آموزشی بیشتر در این باره و آشنایی با قوانین ورزشی برگزار کند.
 
در همین حال نور گفته از نظر او هیچ دختری نباید ناچار به امضای تقاضانامه برای رعایت حجاب خود شود".
+33
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  نه بخاطر حجاب ، بخاطر تظاهر بخاطر یونیفورم فعالیت سیاسی تروریستی. اگر محجبه ای غلط میکنی لباس چسبان میپوشی و میخوای در انظار باشی.
  12
  34
  شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  بسیار تاسف آور است. هیچ زنی نباید به خاطر لباسش مورد تحقیر قرار بگیرد.
  28
  9
  شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.