معترضان عراقی به سمت اماکن دولتی بغداد حرکت کردند؛ دست‌کم دو نفر در خشونت‌های جمعه کشته شدند

 اعتراضات روز جمعه عراقی‌ها در بغدادصدای آمریکا :خبرگزاری رویترز می گوید یک معترض عراقی روز جمعه ۳ آبان، در بغداد بر اثر اصابت کپسول گاز اشک آور به صورتش، کشته شد. سرویس جهانی بی‌بی‌سی شمار کشته شدگان اعتراضات روز جمعه عراقی ها را دو نفر اعلام کرده است و می گوید هر دو بر اثر اصابت کپسول گاز اشک‌آور به صورت‌شان کشته شده اند.
 
خشونت های روز جمعه در شرایطی صورت گرفت که معترضان عراقی سعی کردند به سمت اماکن دولتی حرکت کنند. رویترز به نقل از یک معترض ۲۸ ساله عراقی نوشته است که آنها صبح روز جمعه به «منطقه سبز» بغداد رسیدند. اما نگران عبور از برابر سفارت ایران بودند؛ چرا که به گفته این فرد «یک نفر گفته است آنها چند تک تیرانداز دارند.» به نوشته رویترز دست کم ۲۰۰ معترض عراقی در تازه ترین دور ناآرامی ها مجروح شده اند.
 
در تاریخ ۳۰ مهر، یک کمیته دولت عراق در گزارشی اعلام کرد ۱۴۹ عراقی در اعتراضات اخیر کشته شدند. در این گزارش آمده است که نیروهای امنیتی از زور بیش از اندازه استفاده کرده اند.
 
عراق در هفته‌های اخیر شاهد اعتراضات گسترده‌ای بوده و گروه بزرگی از معترضان عراقی علیه عملکرد دولت عراق و دخالت های جمهوری اسلامی ایران در این کشور دست به تظاهرات زده اند.
 
اعتراضات اخیر عراق در ابتدا علیه فساد، بیکاری و مسائل اقتصادی آغاز شد. همچنین معترضان عراقی می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد.
 
همچنین شبکه فاکس نیوز گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.
 
فاکس نیوز نوشته بود بسیاری از معترضان شبه نظامیان موسوم به حشدالشعبی را، که در سال ۲۰۱۴ برای مبارزه با داعش تشکیل شد، به اقداماتی مانند حمله به معترضان بنا بر دستور رژیم جمهوری اسلامی، و همچنین به فعالیت های درآمدزا و حفاظت از سیاست مداران فاسد و اقدامات خلاف بدون ترس از مجازات متهم می کنند.
 
ایالات متحده بارها گفته است که جمهوری اسلامی ایران با حمایت از گروه های تروریستی و شورشی، عامل بی ثباتی در خاورمیانه است و از طریق نیروی قدس عملا رهبری گروه های شبه نظامی شیعه در عراق را برعهده دارد.
+53
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  امیدوارم هر چی حشدالشبی و سپاه قدسی میبینن ، تکه تکه کنن
  3
  41
  جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  موزقول عمیق، گفته بودی عراق ضمیمه شد، پس چطور شد که تو خاک ضمیمه شده مجبورین از پشت دیوار تک تیرانداز علم کنین؟
  2
  40
  جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس
  زیاد دلخوش نباشید مزدوران سعودى و آمریکایی هیچ غلطى نمىتوانند بکنند یه عده نفهم که با مشتى دولار از صحنه بیرون خواهند رفت
  16
  2
  جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس
  بغداد پایتخت دوم ایران است و به این سادگى از دست نخواهد رفت هر کى رفته عراق احساس غربت نکرده بالعکس انگار میزبان است
  18
  2
  جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  [::دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس::] خودمونیم غافیه رو بدجوری باختین که الان حس میکنی هیچ راه پس و پیشی ندارین. دیگه دیر شده وقتی که باید برمیگشتی دیگه از دست رفته الان باید منتظر بمونین که وسط خیابون محاکمه بشین روبروی تیر چراغ برقی که اسمتو روش نوشتن.
  0
  11
  جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. عراق خیلی وقته ضمیمه شده کوچولو، عین سوریه که میگفتیم ضمیمه شد و اسراییل در مورد بیرون کردن ایران از سوریه داره زر مفت میزنه . اخیرا هم سند شش دانگ رو آمریکا به اسم ایران زد . اینا اعتراضاته، نهایتا دولت میاد و دولت میره، هر کدوم هم که بیان و برن باید با موافقت حضرت آیت الله العظمی حضرت آقا سید علی آقای خامنه ای باشه، افتاد ؟؟؟؟
  14
  1
  جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس::]. پس لطفاً شما به این پایتخت جدید آمده، با نام واق واق شاه اول تاجگذاری نموده، سلسله هپروتیان را بنیان بگذارید و زال و باور را هم با عناوین شمسه وزیر و قمره وزیر بکار بگیرید که ایندو نیز همچون خود سرکار طبیب لازم هستند.
  1
  8
  جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. در حال افتادنه! شما فعلاً زورت را بزن! کاخ سفید رو که حسینیه کردید صحبت رو ادامه میدیم.
  0
  7
  شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  [::باور عمیق - قم، ایران::] امریکا محضر دار شماست که براتون سند میزنه؟ بچه جون خودت بهتر از همه فهمیدی خرج و مخارج و کشته ها از ایران بود ، سهم برداری از روسیه و ترکیه ، سپاه رو هم ول کردن برای اف 35 های اسرائیل که تازگی کارخونه پودر پاسدار درست کردن.
  0
  6
  شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.