جهانگیری از گم شدن ۲۲ میلیارد دلار از منابع ارزی خبر داد

بی بی سی :اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران، می‌گوید ٢٢ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران به دوبی و استانبول منتقل شده و سرنوشت آن مشخص نیست.
 
آقای جهانگیری در پاسخ به انتقادها از سیاست دولت حسن روحانی برای ارائه یارانه ارزی به واردکنندگان کالا در ایران، گفته است منتقدان خود کسانی هستند که ٢٢ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران را "برای کاهش قیمت ارز" به دوبی و استانبول برده و مشخص نیست با آن چه کرده‌اند.
 
معاون اول حسن روحانی گفته است: "کسانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی را زیر سوال می‌برند و می‌گویند که دولت منابع کشور را به باد داده همان کسانی هستند که در مقطعی ۲۲ میلیارد دلار منابع کشور را به استانبول و دوبی بردند تا به گفته خودشان قیمت ارز را در کشور کاهش دهند در حالی که نه قیمت دلار کاهش پیدا کرد و نه مشخص شد که ۲۲ میلیارد دلار چه شد؟"
 
٢٢ میلیارد دلار مبلغی بیش از یک پنجم کل درآمد سال‌های قبل ایران از محل صادرات است.
 
اسحاق جهانگیری به طور مشخص نگفته است که چه کسانی ٢٢ میلیارد دلار ادعایی او را از ایران خارج کرده‌اند، اما گفته آنها کسانی هستند که "در رسانه‌ها تیتر زدند که ۱۸ میلیارد دلار از منابع کشور با این تصمیم به باد رفت".
 
در هفته جاری و پیش از صحبت‌های آقای جهانگیری، روزنامه کیهان در مطلبی با عنوان "در بحبوحه جنگ اقتصادی چگونه ۱۸ میلیارد دلار بر باد رفت" از سیاست ارزی حسن روحانی و دلار ۴۲۰۰ تومانی انتقاد کرد.
 
مدیرمسئول روزنامه کیهان را رهبر ایران تعیین می‌کند.
 
مطابق قوانین ایران، درآمد ارزی مازاد بر هزینه‌ها باید به صندوق توسعه ملی واریز شود. برداشت از این صندوق با مجوز رهبر ممکن است.
 
آقای جهانگیری توضیح نداده است که ٢٢ میلیارد دلار ادعایی او با چه مجوزی و از چه محلی تامین شده است.
 
در سال‌های اخیر بارها مواردی از اختلاس و فساد مالی در ایران فاش شده که بعضی از آنها به چند میلیارد دلار می‌رسیده، اما اگر ادعای اسحاق جهانگیری درباره گم شدن ٢٢ میلیارد دلار درست باشد بزرگترین مورد افشاشده از فساد مالی در ایران است.
+30
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  گم نشده فقط زیر عبای ملا رفته و ملا دوستان و اسلام دوستان .حالا توی حساب بانکی خودت هم یه نگاه بنداز شاید یک مقداری از این پول پریده رفته توی حساب خودت
  2
  66
  ‌چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  خوب باور .حالا این مهمتر است؟ یا اینکه گلشیفته چکار می‌‌کند و چه لباسی می‌‌پوشد؟ این مواقع زبانت بند می‌‌یاد. و مرکب خودنویس خشگ می‌‌شود. و یک دفه یادت می‌‌یاد. باید بری نماز خوانی .وقت نداری.فیل را ول کرده.چسبیده به مویز. روزی نیست که ما خبر اینجوری نخانیم. زر نزن .مسلمان نیستند. در ۴۰ ساله گذشته .یک دزد فاسد کرواتی یا کم حجاب نشان دهید.همه ریش دارند. همه به توحید اعتقاد دارند.همه راهیان راه حسین هستند.و از مریدان ریش مقدس آقا. همه در صف اول نماز جهمه.
  0
  14
  ‌چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  اینها 22 میلیارد دلار ارز از مملکت خارج کردند تا قیمت ارز کاهش پیدا کنه؟!! یعنی اگر ارز را از مملکت خارج کنند قیمت ارز پایین میآد؟ کی یک همچین حماقتی میکنه به غیر از مسئولان جمهوری اسلامی؟
  0
  13
  ‌چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  Hatef - پاریس، فرانسه
  ظاهرا باید پول بى صاحب باشد، چون اگر داشت اظهار وجود میکرد!
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان
  به اطلاعات سپاه بگو که با هوشمندی و زیرکی زم رو به دام انداخت این مقدار پول گم شده را هم با هوشمندی پیدا کنند و برگردونند.
  0
  16
  ‌چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  توی دماغتو نگاه کردی؟!
  0
  17
  ‌چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی
  اگر فرض کنیم تمام جمعیت امروز ایران درچهل میلیون خونه زندگی کنن به هر خونه ۵۰۰ دلار میرسید. یعنی هر خانوار پنجاه میلیون تومن به سفره های خونشون اضافه میشد. پول کمی نیست. خیلیها دوا درمون میشدن، خیلیها کیف و کفشی گیرشون میومد و خیلی تراژدیهای خانوادگی رخ نمیداد، خیلی جنایتتها نمیشد، خیلیها فحشا نمیکردن خیلیها امید رو باز میافتن و زندگ همه حد اقل یه نفس جون میگرفت.
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.