مغز تنها فرمانده بدن ما نیست

باکتری‌های داخل روده انسان دویچه وله :شاید ندانید اما جالب است که دستگاه گوارش، نسبت به مغز نقش موثرتری در تعیین برخی رفتارهای اجتماعی ما از قبیل کمرویی دارد.
 
بر اساس گزارشی که سایت دی‌ولت منتشر کرده، دستگاه گوارش حتی میتواند عامل ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها مانند افسردگی، استرس مزمن و بیماری‌های خودایمنی بخصوص ام‌اس باشد اما چگونه؟
 
محققان اکنون به این نتیجه رسیده‌‌اند که وظیفه دستگاه گوارش و بخصوص روده‌‌ها، تنها هضم مواد غذایی نیست. در دستگاه گوارش انسان سیستم پیچیده‌‌ای وجود دارد که اغلب به طور مستقل کار می‌‌کند و بر خلاف سایر ارگان‌‌ها، نه تنها همیشه از دستورهای مغز پیروی نمی‌‌کند، بلکه سیگنال‌‌هایی را به مغز می‌‌فرستد. (مسئول ارسال ۹۰ درصد سیگنال‌‌ها به مغز، دستگاه گوارش است. مغز فقط ۱۰ درصد سیگنال‌‌ها را به دستگاه گوارش ارسال می‌‌کند). سیستم عصبی روده حتی بزرگتر و پیچیده‌‌تر از سیستم عصبی در نخاع است و در بهبود سلامت مغز نقش زیادی دارد.
 
علاوه بر این، روده‌‌ها محل زندگی میلیاردها باکتری هستند که در مجموع میکروبیوم روده را تشکیل می‌‌دهند. تا کنون ۱۰۰۰ گونه از این باکتری‌‌ها شناسایی شده‌‌اند. تعادل میکروبیوم روده بسیار مهم است. با کاهش تعداد باکتری‌‌های خوب روده، خطر ابتلا به سندرم روده تحریک‌‌پذیر، آلرژی، دیابت، ام اس، استرس مزمن و افسردگی بیشتر می‌‌شود.
 
فراموش نکنید که آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها،  مصرف بیش از حد قند، چربی و الکل نقش مهمی در کاهش باکتری‌‌های خوب روده دارند. عدم تعادل در میکروبیوم می‌‌تواند طی چهار نسل به ارث برسد و در آینده به یک مشکل جهانی بدل شود.
 
اما به گفته دانشمندان، تغذیه نقش مهمی در افزایش باکتری‌‌های خوب روده دارد. جالب است بدانید در میان ساکنان قبیله ۱۰۰۰ نفری هادزا در تانزانیا که دارای متنوع‌‌ترین میکروبیوم هستند، هیچ فردی مبتلا به بیماری مزمن روده یا دیابت نیست، تنها به دلیل سطوح بالای فیبر در رژیم غذایی.
 
علاوه بر فیبر، آجیل، دانه‌‌ها و چربی‌‌های گیاهی را نباید فراموش کرد. ضمنا، افزایش مصرف پروبیوتیک‌‌ها، مانند لبنیات غنی شده با پروبیوتیک، سرکه سیب، شکلات تلخ، کفیر و ترشی کلم، باکتری‌‌های خوب روده را افزایش می‌‌‌دهد.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.