شادی پس از گل مهدی ترابی؛ «گل بصیرت» یا مدح قدرت؟

بی بی سی :شادی پس از گل مهدی ترابی، بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس از دیروز در شبکه‌های اجتماعی محل بحث و گفتگو است.
 
دیروز در بازی پرسپولیس با پیکان، مهدی ترابی بازیکن شماره ۹ پرسپولیس در دقیقه ۱۹ مسابقه شوتی به دروازه حریف زد که بعد از برخورد به بازیکن پیکان تغییر جهت داد و وارد دروازه شد. او پس از این گل به سمت دوربین تلویزیون دوید تا نوشته روی زیر پیراهنی‌ خود را نشان دهد: "تنها راه نجات کشور = اطاعت از رهبری"
 
او پس از پایان بازی گفت: "آدم سیاسی نیستم، کارم کاملا دلی بود، به عنوان یک آدم ورزشی متوجه این موضوع شدم که الان تنها راه نجاتمان در سطح دنیا اطاعت از رهبری است. برای همین می‌خواستم این را به یک سری از مسئولان گوشزد کنم." در شبکه‌های اجتماعی بعضی از این کار او تمجید و تشکر کرده و حتی از آن با عنوان "گل بصیرت" یاد می‌کنند. گروهی هم او را متهم به تملق، چاپلوسی و خودشیرینی می‌کنند. کار مهدی ترابی بلافاصله با آخرین مورد پیام نوشتن یک فوتبالیست روی پیراهنش مقایسه شد: قلبی برای دختر آبی که وریا غفوری، کاپیتان استقلال به یاد سحر خدایاری روی پیراهنش نقش کرده بود.
 
سحر خدایاری به دلیل تلاش برای ورود به ورزشگاه در مسابقه استقلال با السد قطر، به دادگاه فراخوانده شده بود اما او خودسوزی کرد و پس از چند روز درگذشت. موافقان این اقدام مهدی ترابی، طرف مقابل را به استاندارد دوگانه در قبال افراد مختلف متهم می‌کنند. آنها مچ‌بند سبز ملی‌پوشان تیم‌ملی ایران مقابل کره جنوبی در اوج اعتراضات خیابانی "جنبش سبز" را یادآوری می‌کنند و می‌گویند مخالفان این اقدام مهدی ترابی "نباید آزادی بیان و ابراز عقیده او را محدود کنند".
بعضی از کاربران طرفدار حکومت ایران درباره "بایکوت شدن" مهدی ترابی هشدار می‌دهند هر چند که شاید بعید به نظر برسد "پیروی از شخص اول مملکت" برای یک بازیکن فوتبال در ایران عواقبی داشته باشد. با این حال این نکته که مهدی ترابی این شعار را برای "گوشزد کردن به برخی مسئولین" در ایران نوشته، فضا را برای منتقدان دولت فراهم کرده تا بار دیگر به آن نهیب بزنند. ماجرای این نوشته امروز هم ادامه داشت، وقتی فدراسیون فوتبال ایران و سازمان لیگ برای بازی استقلال و سایپا، در ورزشگاه بنرهایی نصب کردند با مضمونی شبیه نوشته روی زیرپیراهن ترابی: "عزت ملی در گرو اطاعت از رهبری و تولید داخلی."
گروهی هم فکر می‌کنند ورزشکار و هنرمندانی که وجهه اجتماعی یافته‌اند نباید به آغوش قدرت و حکومت بیفتند و باید در کنار مردم بمانند از جمله ابی، خواننده سرشناس در اینستاگرام چنین اظهارنظر کرد:
+3
رأی دهید
-26

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.