هادی غفاری: من را با ۹ متر عمامه رد صلاحیت می‌کنند

دویچه وله :یک نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی با تکرار سخنان حسن روحانی، مجلس اول را "کارآمدترین دوره" خواند. هادی غفاری خواستار پایین کشیدن "فتیله نظارت" شد. روحانی اخیرا مجلس اول را "بهترین مجلس" خوانده بود.
 
هادی غفاری، از نمایندگان اولین دوره مجلس شورای اسلامی، ضمن تمجید از مجلس اول به عنوان "کارآمدترین دوره" و انتقاد از نظارت استصوابی، به کسانی حمله کرد که به گفته او "اسباب حضور کوتوله‌ها را در مجلس" فراهم می‌کنند.
 
غفاری در گفت‌وگویی با "اعتمادآنلاین" که متن آن امروز یکشنبه ۲۸ مهر (۲۰ اکتبر) منتشر شده، تصریح کرد که مجلس اول «در ادوار ده‌گانه مجلس شورای اسلامی‌ کارآمدترین دوره بود. البته مجالس دوم و سوم هم خوب بود، تا اینکه از انتخابات مجلس چهارم شورای نگهبان کاری کرد که مجالس از آن به بعد با حضور چهره‌های ضعیف تشکیل شود.»
 
هادی غفاری از چهره‌های افراطی و جنجالی سال‌های پس از انقلاب و متهم به قتل امیرعباس هویدا، نخست‌وزیر ۱۲ ساله دوران پهلوی دوم است که خود این اتهام را رد می‌کند.
 
غفاری که امروز منتسب به جریان موسوم به اصلاح‌طلب بوده و صلاحیت او برای شرکت در انتخابات مجلس سه بار توسط شورای نگهبان رد شده است، به‌خصوص در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و پس از آن، مواضعی انتقادی علیه حکومت جمهوری اسلامی اتخاذ کرد.
 
این نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش گفت:«من واقعا نمی‌دانم کدام خدابیامرزی این نظارت استصوابی را مطرح کرد. اصلا مردم شاید دل‌شان می‌خواهد به شمر و خولی رأی بدهند.»
 
هادی غفاری همچنین افزود: «فقط یک کلمه از امام یاد گرفتیم که "میزان حال فعلی افراد است" که این حرف را چماق کرده‌ایم و بر سر انتخابات می‌زنیم»
 
غفاری سپس به تفسیر سخنان اخیر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، درباره مجلس اول شورای اسلامی پرداخت و گفت: «من به سخنان آقای روحانی با دقت گوش کردم. ایشان اصلا نگفته نظارت بی‌خود است. ایشان گفته است قانون باید عوض شود. من هم می‌گویم هیچ قانونی وحی منزل نیست و در صورت لزوم باید تغییر کند.»
"فتیله نظارت را پایین‌تر بکشیم"
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی خواستار آن شد که «حداقل باید فتیله نظارت را پایین‌تر بکشیم؛ یعنی کسی را که فساد بَیِن دارد و روحیه دزدی و بی‌اخلاقی‌اش به تایید چهار دستگاه قطعی برسد رد صلاحیت کنند، نه اینکه بنده را با ۹ متر عمامه متهم به عدم التزام عملی به اسلام کنند.»
 
هادی غفاری ادامه داد: «وای بر من و زن و بچه‌ام که بعد از ۴۰ سال امامت نماز مسجد و سالیان سال مبارزه مرا بی‌دین معرفی می‌کنند و می‌گویند مسلمان نیستم. بنابراین باید سعی کنیم این قانون تغییر کند تا آدم‌های متملقی که برای تایید شدن در انتخابات بعدی سازشکار می‌شوند نتوانند روی صندلی مجلس بنشینند.»
 
غفاری در نهایت مجلس را "یکی از شاخصه‌های نظام اسلامی" خواند و گفت: «کسانی که اسباب حضور کوتوله‌ها را در مجلس فراهم می‌سازند خیانت بزرگی به انقلاب اسلامی می‌کنند.»
 
سخنان این نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی در حالی بیان می‌شوند که کمتر از شش ماه به برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده است. با نزدیک شدن این انتخابات، جناح‌های مختلف حکومتی در ایران فعالیت‌های خود برای گرفتن سهم بیشتری از آن را از هم‌اکنون آغاز کرده‌اند.
"بهترین مجلس" از نظر روحانی
اظهارات اخیر روحانی که در آن مجلس اول را "بهترین مجلس در طول تاریخ انقلاب اسلامی" خوانده بود که به گفته او، در آن نظارتی مثل امروز وجود نداشته و حتی سازمان مجاهدین خلق هم در آن شرکت کرده بود، با انتقادهای شدیدی از سوی مدافعان "نظارت استصوابی" و شورای نگهبان روبه‌رو شد.
 
از جمله سخنگوی شورای نگهبان سخنان روحانی را فراخوانی برای "عدم رعایت قانون" ارزیابی کرده و احمد خاتمی، خطیب موقت نماز جمعه تهران نیز از آن به عنوان اظهاراتی یاد کرده بود که "بوی دو قطبی کردن" می‌دهد.
 
پیش از این نیز سخنان روز دوم مهرماه احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان، در مراسم افتتاحیه اجلاس این مجلس که به حمله به دولت روحانی و مجلس دهم تعبیر شد، به خاطر "سیگنال‌های" انتخاباتی‌اش بحث‌های زیادی در محافل سیاسی و رسانه‌ای ایران برانگیخت.
 
جنتی با بیان اینکه "به مدیران فعلی هیچ امیدی ندارم"، خواستار مطالبه‌گری مردم شده و گفته بود: «ما برای روزی کار می‌کنیم که اینها با مدیران جوان و انقلابی جایگزین شوند تا از این خفت و گرفتاری که دچارش شده‌ایم رها شویم». جنتی هم‌زمان بر سختگیری شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم که در اسفندماه برگزار خواهد شد، تأکید کرده بود.
+12
رأی دهید
-54

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  باید با اون ۹متر نشان کلاهبرداری و شیادی از جرثقیل آویزان بشی هم تو و هم بقیه آخوندها
  7
  77
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  آخه مردیکه نه متر عمامه ؟؟؟؟؟ مار بوآ هم نه متر نیست!!!تازه اگه نه متر که هیچی پانزده متر هم باشه, باز هم تو کله پوک شماها غیر از پهن اسب پیدا نمیشود!!!!1
  6
  72
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  دارند تنور انتخابات را با این بازی های جدید گرم میکنند و ترهات این خونخواران قرون وسطائی را باور ندارید
  2
  55
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  هادی غفاری اون 9 متر عمامه که داری، یک مترش واسه دور گردنت، 8 متر بقیه اش هم واسه آویزون کردنت.
  2
  62
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  Great Void - فالکلند، جزایر فالکلند

  جالبه چطور اون موقع که هفتیر کشی میکردی چیزی بهت نمیگفتن صدات در نمیومد حالا شدی اسهال طلب؟
  5
  55
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  baba bekheyal - اسپارت، ایران

  اقای قیافه. ۹۰ مترم ردی
  1
  40
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ایشالا این ۹ متر طناب دارت بشه.
  5
  55
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  آها، پس به بلندو کوتاهی طول عمامه ربط داره! بی دلیل نیست که علی چلاق عمامه دو طبقه داره!!
  3
  32
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  چقدر جالب.......خخخخ همگی نظرشون در باره ی ۹ متر فقط طناب دار برای این ملعون قاتل جنایتکار است .آخوندها برای بعد از محاکمه و آویزان شدن از درختان خیابان پهلوی دیگه خودکفا هستند و نیازی به پول حرام کردن برای خرید طناب نیست با امید و آرزوی آویزان بودن تک تک آخوندها بوسیله عمامه از درختان خیابان پهلوی
  4
  33
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  هموطنهای عزیز توجه کردین عدد نه رو چجوری نشون میده( دست چپ پنج تا انگشت باز و دست راست چهارتا انگشت بسته؟؟؟؟!!!!!!) از هر آدم عاقلی بپرسی این چندتاست , میگه شش تا , این کپک حتی نمیتونه با نه متر عمامه با انگشتهاش عدد نه رو نشون بده!! یعنی وای خدایا!!!!! به کی بگیم اینهمه بدبختی و تحقیر رو!!!!!!
  4
  30
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  اون کفنته نه امامه
  1
  9
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  واحد اندازه گیری = متر، واحد شیادی = عمامه => واحد التزام به اسلام = مترعمامه، طرف ٩ مترعمامه ملتزم به اسلام هست
  1
  13
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ایشون رو باید یه ٣١ متر دیگه بهش اضافه کنن ببندن به گردنش مثل بانجی جامپینگ بندازنش از پل سانفرانسیسکو پایین! 😀. البته این جماعت حیف هستن برای مردن. باید توالتهای عمومی سطح شهر رو تمیز کنن.
  1
  15
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  یا ابرفض کمک! مرتیکه تو ده تا انگشت داری هنوز نمیتونی ٩ تاشو نشون بدی؟میدونم اینم توطئه صهیونیست ها و آمریکاست فقط نمیدونم چه جوری؟؟ زود یه حدیث نبوی بیار که گاگول مشنگ بودنت رو توجیه کنه!
  0
  15
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  کشور شده لانه تروریستی . بدبخت مردمی که در مقابل این ننگ ساکتن. درود به لبنان و لبنانیها. تازه تو اربعین جشن داشتن تو خیابونهاشون.
  0
  13
  یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  حاج اقا تا امروز نمی دانستیم شما ۹ متر پارچه مالی به سر خودتان میگذاریت مابقی لباس را متراج بگو تا من در خرید پارچه اسراف نکنم . با تشگر از شما و راهنمایی هزارو چهارصد ساله تان که خمینی دجال میگفت ما شما را میکنیم چون من قبل و بعد سخرانی را گوش نکردم وقت به این کلمه تی وی را بستم . خلاص حاج اقا هار غاری
  0
  4
  دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران

  به هر حال آقای غفاری شما حداقل یک اقدام بسیار مثبت کردی توی زندگیت که اونم پاشیدن مغز هویدا لای نون باگت بود که برای ما قابل احترامه، ولی به هر حال شما وقت بازنشست شدنت بوده . خود ممدرضا ٩ متر دماغش بود ولی به هر حال ناچار به پذیرش واقعیت ها شد
  22
  0
  دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.