پارلمان بریتانیا به تعویق اجرای برگزیت رأی داد؛ جانسون مخالفت کرد

رادیو فردا :پارلمان بریتانیا روز شنبه ۲۷ مهر در نشستی فوق‌العاده، طرحی را به تصویب رساند که خواستار تعویق سه ماهه در خروج این کشور از اتحادیه اروپا می‌شود.
 
مهلت اجرای برگزیت ۳۱ اکتبر (کمتر از دو هفته دیگر) است اما بر اساس این مصوبه، نخست‌وزیر بریتانیا باید روز شنبه در نامه‌ای به اتحادیه اروپا خواستار این تعویق شود و این مهلت را به ۳۱ ژانویه سال آینده میلادی موکول کند.
 
این طرح که آن را اولیور لتوین ارائه داده بود با ۳۲۲ رأی موافق در برابر ۳۰۶ رأی مخالف به تصویب رسید.
 
بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا که بارها گفته است در هیچ صورت حاضر نیست مهلت ۳۱ اکتبر را به تعویق بیندازد، پس از تصویب این طرح در پارلمان گفت همچنان با تعویق مخالف است و حاضر نیست چنین نامه‌ای به اتحادیه اروپا بفرستد.
 
جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، ضمن مخالفت با اظهارات بوریس جانسون گفت: «نخست‌وزیر اکنون باید از قانون تبعیت کند».
 
با این حال سخنان نخست‌وزیر بریتانیا در پارلمان و مخالفتش با هرگونه به تعویق افتادن برگزیت در عرصه سیاسی این کشور پرسش‌برانگیز شده و شماری از خبرنگاران خواستار توضیح سخنگوی نخست‌وزیر در این باره شدند.
 
با این حال سخنگوی آقای جانسون با تأکید بر اینکه بیش از اظهارات نخست‌وزیر چیزی برای گفتن ندارد حاضر به توضیح در این باره نشد.
واکنش‌ها
دقایقی پس از تصویب طرح لتوین در پارلمان بریتانیا، اتحادیه اروپا خواستار توضیح لندن درباره اجرای برگزیت شد.
 
مینا آندریوا، سخنگوی رئیس کمیسیون اروپا، در توئیتی نوشت: برعهده دولت بریتانیاست که هرچه سریع‌تر درباره گام‌های بعدی به ما اطلاع بدهد. یک مقام فرانسوی نیز به رویترز گفت به تعویق افتادن برگزیت به نفع هیچ‌کس نیست و برعهده پارلمان اروپاست که موافقت یا مخالفت خود را درباره توافق جانسون اعلام کند.
 
این دیپلمات فرانسوی که نام او ذکر نشده با این حال به رویترز گفت پاریس در مرحله فعلی تصمیمی جداگانه در این باره نمی‌گیرد و با شرکایش در اتحادیه اروپا رایزنی خواهد کرد.
نشستی فوق‌العاده
ترزا می، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، پس از سه بار شکست در تصویب توافق مدنظرش در پارلمان بریتانیا سرانجام مرداد امسال از مقام خود استعفا کرد.
 
جانشین او، بوریس جانسون، پس از کشمکش‌های فراوان سرانجام طرح مورد نظر خود درباره اجرای برگزیت را روز ۲۵ مهر به تصویب اتحادیه اروپا رساند و قرار بود پارلمان بریتانیا این طرح را در نشستی فوق‌العاده در روز شنبه بررسی کند.
 
پارلمان بریتانیا همچنین قرار بود روز شنبه علاوه بر طرح بوریس جانسون، سه طرح پیشنهادی دیگر را نیز به رأی بگذارد اما با تصویب طرح موسوم به لتوین، سه طرح دیگر مطرح نشدند.
 
بنابر طرحی که اولیور لتوین ارائه کرد و با ۳۲۲ رأی موافق به تصویب رسید، حتی اگر طرح بوریس جانسون درباره شرایط خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به تصویب نهایی پارلمان برسد، اجرای برگزیت باید سه ماه به تعویق بیفتد.
 
با این حال پس از تصویب این طرح بوریس جانسون گفت همچنان با تعویق مخالف است و طرح اجرای برگزیت در مهلت مقرر را در روزهای آتی به پارلمان ارائه خواهد کرد.
 
نخستین جلسه‌ای که می‌تواند طرح بوریس جانسون را به رأی بگذارد روز سه‌شنبه، ۳۰ مهر، خواهد بود.
 
پارلمان بریتانیا به طور معمول در روزهای شنبه و یکشنبه جلسه ندارد و این جلسه فوق‌العاده نخستین جلسه‌ای بود که در طول ۳۷ سال گذشته در روز شنبه برگزار می‌شد.
بیرون از پارلمان
از صبح شنبه و پیش از آغاز نشست پارلمان بریتانیا شمار زیادی از مخالفان برگزیت تجمعاتی در لندن برگزار کردند و عده‌ای نیز برای حضور در نشست پارلمان صف کشیدند.
 
به گزارش رویترز، صدها هزار تن از مخالفان برگزیت که روز شنبه به سوی پارلمان راه‌پیمایی کردند، پس از تصویب طرح لتوین که خواستار تعویق اجرای برگزیت می‌شود فریادهای شادی سر دادند. موافقان برگزیت نیز تجمعاتی در لندن برگزار کردند.
+11
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  بالاخره دارند به تفاهم میرسند
  0
  4
  شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.