بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برکسیت به توافق رسیدند

یورونیوز :بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا و ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا روز پنجشنبه (۱۷ اکتبر/۲۵ مهر) از رسیدن به به توافق بر سر برکسیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) خبر دادند.
 
ژان کلود یونکر این توافق را «عادلانه و متوازن» خوانده و از سران اروپا خواسته است در نشست جاری این توافق را تایید کنند.  ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، توافق را عادلانه و متوازن خوانده است.
بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا نیز در توییتی امضای یک «توافق خوب جدید» را اعلام کرده و گفته حالا نوبت پارلمان بریتانیا است تا روز شنبه این توافق را به تصویب برساند.
بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا گفته حالا نوبت پارلمان بریتانیا است تا روز شنبه توافق جدید را به تصویب برساند. میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برکسیت، در کنفرانسی مطبوعاتی با بیان اینکه این توافق حاصل «یک کار فشرده» بود از تیم‌های اتحادیه اروپا و بریتانیا برای «تعهد و حرفه‌ای‌گری»شان تشکر کرد.
 
آقای بارنیه که سخنان خود را با عبارت «صبر، ارزش است» شروع کرده بود، گفت: اتحادیه اروپا و بریتانیا به طور کامل متعهد به حمایت از صلح و ثبات در جزیره ایرلند هستند.
 
دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، نیز گفت علیرغم اینکه یک توافق را بهتر از نبود یک توافق می‌داند، با این حال به خاطر «ذات این مجادله سیاسی» خوشحال نیست.
 
وی همچنین اضافه کرد این توافق برای ایرلند توافقی «خوب» است در غیر اینصورت وی هرگز آن را تایید نمی‌کرد.
 
اتحادیه اروپا متن کامل شصت و چهار صفحه ای توافق را منتشر کرده است.
 
میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا، پس از اعلام توافق جدید در کنفرانسی مطبوعاتی حضور یافت همزمان با اعلام خبر توافق برکسیت ارزش واحد پول انگلیس به بالاترین میزان خود در پنج ماه اخیر رسید و هر پوند با ۱ درصد افزایش ۱.۲۹ دلار آمریکا مبادله شد.
 
پارلمان اروپا در استراسبورگ و همچنین پارلمان بریتانیا باید نسخه نهایی توافق را تایید کنند. پارلمان بریتانیا تایید کرده است که نشست فردا، جمعه، به موضوع برکسیت اختصاص خواهد داشت.
جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، توافق جدید را رد کرد
در نخستین واکنش‌ها جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، با رد توافق جدید گفت به نظر می‌رسد نخست وزیر «توافقی بدتر از آنچه ترزا می [نخست وزیر اسبق] مذاکره کرده بود» به دست آورده است.
 
آقای کوربین اضافه کرده است توافق تازه «کشور را حول یک محور جمع نخواهد کرد و باید رد شود». وی بهترین راه برای دستیابی به برکسیت را برگزاری یک رفراندوم دوم و رجوع به آرای عمومی خواند.
 
از سوی دیگر نایجل فاراژ، رهبر حزب برکسیت بریتانیا، با اعلام اینکه «این برکسیت نیست» خواستار تمدید مهلت و رای گیری سراسری بر سر توافق تازه شد.
 
این در حالی است که نشست دو روزه سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل در حالی در روز پنجشنبه آغاز می‌شود که همه چیز تحت تاثیر مذاکرات بر سر طرح پیشنهادی بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا قرار دارد.
آنگلا مرکل: توافق ممکن است
پیشتر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در آستانه نشست سران در بروکسل گفته بود بریتانیا و اتحادیه اروپا هنوز می‌توانند به توافق دست یابند.
 
خانم مرکل که در پارلمان آلمان حضور یافته بود اظهار داشت: «ما در مسیر بهتری نسبت به گذشته هستیم هرچند هنوز به هدف نرسیده‌ایم. توافق هنوز ممکن است و به همین دلیل ما نیاز داریم همه کار بکنیم تا مذاکرات را با موفقیت به انتها برسانیم.»
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که در پارلمان این کشور حضور یافته بود نسبت به حصول یک توافق ابراز امیدواری کردحزب متحد دولت بریتانیا اعلام کرد از طرح پیشنهادی بوریس جانسون حمایت نمی‌کند
حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند (دی ‌یو پی) که از احزاب متحد بوریس جانسون در پارلمان بریتانیا به شمار می‌رود روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «با پابرجا ماندن وضعیت فعلی» نمی‌تواند از پیشنهاد نخست وزیر بریتانیا برای برکسیت حمایت کند.
 
این تصمیم ضربه‌ای به اعتبار طرح پیشنهادی آقای جانسون است چرا که بدون حمایت حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند، تصویب توافق در پارلمان بریتانیا ناممکن خواهد بود.
 
بعد از اعلام توافق جدید، حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند اعلام کرد در مخالفت خود با طرح همچنان مصمم است.
 
بوریس جانسون در سه روز پیش سه بار با رهبران این حزب دیدار کرده بود تا نظر مساعد آنان را نسبت به طرح پیشنهادی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا جلب کند.
+17
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  دیریازود اغا هم با یه قمبل قهرمانانه با عمو ترامپ همه چیزو درست می کنه. این داستان زم هم صرفا برای منحرف کردن افکار عمومیه. 4 تا مزدور بسیجی و سایبری بیشتر از این فهم ندارن و باید با همین چیزا فریبشون داد. اکثر مردم ایران هم که فعلا نگران هستن حسن و حسینشون به فنا نره و خوب دارن تاوانشو هم می دن. داستان برگزیت هم هر چی بود سرگرمی بود برا مردم انگلیس.
  8
  23
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
  نظر شما چیست؟