رای کنگره علیه خروج آمریکا از سوریه , ترامپ : کُردها فرشته نیستند

 یک عضو نیروهای ویژه ارتش آمریکا و شماری از شبه‌نظامیان کرد در شـشم سپتامبر ۲۰۱۹ در تل‌ابیض رادیو فردا :در حالی‌که اکثریت بزرگی از نمایندگان هر دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، خروج از شمال سوریه را نکوهش کرده‌اند، دونالد ترامپ با دفاع از تصمیم خود گفته کردها اکنون در شرایط امن‌تری هستند و «فرشته هم نیستند».
 
در حالی‌که قانون‌گذاران جمهوری‌خواه و دمکرات بر سر گستره‌ای از مسائل، از جمله روند تحقیقات مربوط به استیضاح رئیس‌جمهوری، اختلافات عمیقی دارند و بارها از یکدیگر انتقاد کرده‌اند، اما اکثریت آن‌ها علیه خروج نیروها از سوریه موضع گرفته‌اند.
 
مجلس نمایندگان در جریان یک رای‌گیری با ۳۵۴ رای در برابر ۶۰ رای از خروج نیروهای آمریکایی انتقاد کرده‌است؛ در حالی‌که ۱۲۹ نماینده جمهوری‌خواه نیز با اکثریت دمکرات در این نهاد هم‌صدا شده‌اند.
 
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، نزدیک به دو هفته پیش اعلام کرد نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج می‌کند، و تاکید کرد هدف اصلی این نیروها نبرد مقابله با گروه حکومت اسلامی بوده که اکنون به پایان رسیده‌است.
 
اندکی پس از اعلام خروج آمریکا، ترکیه که بارها تهدید کرده بود دست به عملیات در شمال‌شرق سوریه خواهد زد، نیروها و شبه‌نظامیان متحد خود را روانه سوریه کرد.
 
بسیاری از ناظران بر این عقیده هستند که هدف عملیات ترکیه در هم کوبیدن شبه‌نظامیان و تشکل‌های حاکم کـرد در این منطقه است. آنکارا می‌گوید هدف از عملیات «مقابله با تروریسم» است.
 
کردها تا کنون از چتر حمایتی آمریکا برخوردار بودند و در نبردهای ائتلاف به رهبری واشینگتن علیه داعش نیز نقش عمده‌ای ایفا کردند.
 
رای‌گیری مجلس نمایندگان با انتقاد دونالد ترامپ روبه‌رو شده‌است.
 
رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن آن‌که تصمیم خود را «از نظر راهبردی درخشان» توصیف کرده و می‌گوید کردهای سوریه «می‌دانند چگونه بجنگند».
 
آقای ترامپ افزوده است که آن‌ها اکنون به مراتب در شرایط امن‌تری هستند «و به هر حال فرشته هم نیستند».
 
دونالد ترامپ در عین حال مجددا تاکید کرده‌است که آمریکا دیگر کاری در منطقه ندارد. او پیشتر نیز گفته بود ایالات متحده اساسا نباید وارد کارزارهای جاری در غرب آسیا می‌شد.
 
او به خبرنگاران در کاخ سفید گفته به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه برای حمله به شمال سوریه چراغ سبز نشان نداده و تاکید کرده نامه‌ای «بسیار مقتدرانه» نیز به او نوشته است.
 
اشاره آقای ترامپ به نامه‌ای‌ست که در آن به رئیس‌جمهوری ترکیه گفته دست به کشتار نزند و «احمق نباشد».
+23
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  موضوع خروج نیروها نیست، موضوع فرار آمریکاست . آمریکا مجبور به فرار از منطقه است
  24
  7
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۹
  ۵۳
  Hatef - پاریس، فرانسه
  چه انشائى! عرف دیپلماتیک را در حد رهبران حکومت اسلامى رعایت کرده است! از ابتدا معلوم بود که از این زردک نباید زیاد انتظار داشت.
  5
  16
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۴
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اینکه ترامپ دستور خارج کردن نیروهای امریکا از سوریه داد و اینکه میگوید کوردها فرشته نیستن که امریکا از انها دفاع کند به احتمال زیاد طرحی برای به دام انداختن قلدوریهای دولت حاکم ترکیه به رهبری اردوغان در جریان هست . چون ترامپ اگر پشتش گرم نباشد به مسائلی هرگز از به این اندازه ابله نخواهد بود که بگوید ملتی یا مردمانی فرشته نیستن که ما از انها دفاع کنیم . در قانون اساسی امریکا این هست که باید کمک کرد به بعضی از ملتها که از طرف دولت کشور دیگری مورد تجاوز قرار میگیرد. باید این ماجرا جنگ اردوغان با کوردها را تعقیب کرد که اخرش چی خواهد شد. انقدر که عقل سلیم کار کند اینگونه تجاوزهای اشکار و جنایت کردنها به نفع حاکمیت اردوغان و ترکیه نخواهد بود.
  10
  10
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۹
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. اینجا را باد به شما حق بدم. واقعا از ترس سپاه و بچه بسیجیها منطقه را خالی کرد.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
  نظر شما چیست؟