روح الله زم را در پاریس بازداشت کرده اند، چرا فرانسه دروغ می گوید؟

ایران بریفینگ :روزنامه فیگارو، چاپ پاریس، با ارائه جزئیاتی از چگونگی دستگیری روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز»، به نقل از منابع خود نوشت که زم در سفر به عراق و با همکاری سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه دستگیر شده است.
 
به نوشته فیگارو، نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران کار خود را با فرستادن یک زن جوان به پاریس آغاز کردند و سپس هر دو به قصد دیدار با آیت الله سیستانی عازم عراق می شوند.
 
ادعایی که  البته دفتر آیت‌الله سیستانی و قرار ملاقات با وی را کاملاً دروغ و بى اساس دانسته است.
 
مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم نیز در گفت‌وگو با سایت ایران‌وایر گفت که همسرش پس از سفری به عراق که از طریق فرودگاه شاردوگل پاریس، توقف در فرودگاه امان و در نهایت فرودگاه بغداد داشته، از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ربوده شده است.
 
مطالب روزنامه فیگارو و اظهارات همسر روح الله زم در حالی است که روح الله چندی پیش در یکی از برنامه های تلویزیونی خود در جواب سئوالات و همچنین تکذیب اظهارات برنامه امنیتی صداوسیمای ایران که سال گذشته پخش گردید صفحات پاسپورت خود را نمایش داد.
 
روح الله زم به عنوان پناهنده سیاسی فاقد پاسپورت فرانسوی بود وی دارای تراول داکیومنت آبی فرانسوی که در اصطلاح پاسپورت پناهندگی خوانده می شود بود .
 
تراول داکیومنت یک مدرک سفر است که برای پناهنده توسط دولتی که وی در آنجا مستقر است صادر می‌شود، تا بتواند بوسیله آن به خارج از آن کشور سفر کند و برگردد.
 
پناهندگان  دارای تراول داکیومنت قادر به دریافت پاسپورت از کشور خود نیستند (که از آن به مکان دیگری پناه برده‌اند) و بنابراین آنها به مدرک سفر نیاز دارند، تا بتوانند با آن در مسافرتهای بین‌المللی شرکت کنند. ۱۴۵ کشوری که عضو کنوانسیون ۱۹۵۱ مربوط به پناهندگان هستند باید برای پناهندگانی که قانوناً در کشور ساکن هستند این مدرک سفر را صادر کنند.
 
مدرک سفر پناهندگی کتابچه‌ای شبیه پاسپورت معمولی است. روی جلد آن کلمات مدرک سفر به انگلیسی و فرانسوی (و اغلب به زبان کشور صادر کننده مدرک) و نیز تاریخ کنوانسیون: ۲۸ ژوئیه ۱۹۵۱ نوشته شده. مدارک در اصل خاکستری  برای پناهجویان و آبی برای پناهندگان هستند، گرچه برخی کشورها امروزه آنرا به‌رنگهای دیگر با دو خط مورب موازی در گوشه سمت چپ بالای جلد صادر می‌کنند. دارندگان این مدرک می‌توانند از برخی از امتیازات سفر بدون ویزا به کشورهای امضا کننده کنوانسیون استفاده کنند.
پناهندگان اروپایی دارای تراول داکیومنت می توانند بدون نیاز به ویزا به تمام کشورهای حوزه شینگن سفر کنند اما برای مابقی کشورها باید ویزا بگیرند ضمن آنکه تعدادی از کشورها هم از آنجا که این کنوانسیون را نپذیرفته اند ورود پناهندگان با این تراول داکیومنت به آن کشورها مجاز نیست و آنها نمی توانند با تراول داکیومنت به آن کشورها سفر کنند.
 
در نقشه زیر کشورهای سبز و زرد کشورهایی هستند که کنوانسیون پناهندگان و استفاده از تراول داکیومنت را پذیرفته و کشورهای طوسی رنگ نیز این کنوانسیون را نپذیرفته اند.
همانطوری که مشاهده می کنید کشور عراق و یا آنطور که پیش از آن شایع بود روح الله زم عازم امارات متحده عربی بوده عضو این کنوانسیون نبوده و اصولا فرض محال است که روح الله زم توانسته باشد به مقصد عراق با آن پاسپورت فرودگاه شارل دگل پاریس را ترک گفته باشد.
 
ایران بریفینگ منابع موثق و مورد تائیدی دارد که تصدیق نموده اند او روز جمعه برای جلسه‌ای که از وی به‌عنوان شاهد درخواست شده بود تا به دادستانی امنیتی پاریس مراجعه کند دعوت می‌شود و همان روز بازداشت می‌شود.
 
او یا با همان پرواز روز جمعه ایران ایر به ایران منتقل‌ شده و یا طبق روایت دیگری در روز گذشته دوشنبه‌ شب به ایران بازگشت داده شده، روایت دوشنبه شب منطقی تر به نظر می رسد چرا که پخش کوتاه اعترافات و ندامت وی بشدت عجولانه و همراه با بریدگی های بسیار بود.
 
اکنون با توجه به گفته های همسر وی فقط می توان به این نکته رسید که وی روز جمعه از پاریس مستقیما به تهران دیپورت شده است.
 
اما از نوشته های فیگارو می توان فهمید که سازمان امنیت فرانسه همان سرویس بیگانه ای بوده که تولایی فرمانده اشراف سپاه پاسداران گفته بود که بازداشت وی  را از سوی نیروهای سپاه پاسداران تسهیل کرده اند.
 
این روزنامه به نقل از یکی از منابع خود، دلیل این اقدام فرانسه را «آزادی دو فرانسوی زندانی در ایران از ماه ژوئن تاکنون» دانست؛ پرونده‌ای که دست الیزه را که توانسته نقش میانجی برای کاهش تنش میان آمریکا و ایران ایفا کند، بسته است.
 
به نوشته فیگارو، علاوه بر فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی، نیروهای سپاه پاسداران رولان مارشال، دوست فرانسوی و دانشگاهی او را نیز بازداشت کرده‌اند.
 
فیگارو می‌نویسد که عادل‌خواه در یک بازداشتگاه سپاه پاسداران به سر می‌برد و فرانسه به او دسترسی کنسولی ندارد. اما یکی از نزدیکان او به فیگارو گفته که آقای مارشال به یک زندان عادی منتقل شده و توانسته با دیپلمات‌های فرانسوی در تهران ملاقات کند.
 
فیگارو همچنین به نقل از یکی از منابع خود که به روابط فرانسه و ایران آشناست، می‌نویسد: «بازداشت آقای زم که همراه با درصدی از همکاری سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه است، می‌تواند مذاکرات درباره آزادی فریبا عادل‌خواه و دوستش را به جریان بیاندازد».
+20
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این استدلال لنگ میزند جون نگفته اند که مستقیم یه عراق پرواز کرده بلکه عنوان شده که اول به امان رفته و از انجا به عراق رفته است
  11
  7
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۴
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  اقتدار، قدرت و اتکا بر قدرت خود . با فرهنگ غرب نمیتوان از در گفتگوی بدون پشتوانه وارد شد . اینها فقط زبان زور را میفهمند . هرگز در برابر یک غربی نباید نرمش نشان داد . چماق را که ببینند، همه چیزشان را میفروشند . آقای رفسنجانی، دنیای امروز، دنیای گفتمان نیست، دنیای موشک هاست . این رو تو نفهمیدی، اما پیر، مراد، مرشد و پدر ایران زمین، حضرت آقای سید علی آقای خامنه ای خیلی خوب فهمید
  40
  7
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۵
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  دولت فرانسه مسئول قتل تعداد زیادی از مبارزان سیاسی ایرانی است و روح الله زم هم به آن اضافه شد.
  4
  37
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  فقط حیف که تقِ این پیر، مراد و مرشد شما در حمام منصوری مشهد در آمده!!
  1
  14
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳
  ۵۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  این پسره بدجوری این نظام منبع چپاول مسیو فرانسه رو اذیت کرده بود!. صحبت قردادهای سوپر سنگین و پولهای راحت و کلان برای اقتصاد فرانسه است و اونجا دیگه شوخی و پایبندی به کنوانسیون و حقوق انسانی نداریم!. از نوفل لو شاتو تا امروز دل میدن قلوه میستونن
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  دقیقا درست هستش. سه دوره سفر ظریف به فرانسه بیشتر از اینکه درباره توافق هسته ای باشه درباره این توافقات بود. ظریف عامل اصلی پشت پرده این موضوع هستش نه سپاه. ایشون در فرانسه بازداشت و به سپاه در عراق تحویل داده شد و طبق توافق ماست مالی و صحنه سازی و سناریو سازی هم توسط سپاه باید انجام بشه که رسانه های انگلیس هم بخاطر آزادی زاغری و دخترش باید همراهی کنند.زم یک مهره مخالف درجه یک نظام نبود و نیست ولی آدم بی باک و با شناخت و جره بزه داری هستش و برای سپاه افرادی مثل زم حتی از رضا پهلوی هم خطرناکترند ولی فرانسه و انگیس درکی از این موضوعات ندارند ولی ترس فرانسه بیشتر سقوط دولتش درصورتی که این معامله توسط رسانه ها و مراکز حقوق بشری برملا بشه بود و هستش برای همین برنامه ریزی مثلا دقیقی شده و خود زم هم به روشنی گفت که نباید به دولت فرانسه اعتماد میکرد البته اسم چند دولت دیگه رو هم گفت ولی بقیه فرمالیته بودند و کسانی که باید بفهمند می فهمند. اون خانوم همراه زم هم مهره رژیم بوده و هست و از این پناهنده های قلابی سپاه زیاد داره در اروپا.
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۳
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::] نه برعکس لنگ نمیزنه خیلی پروازها هستند که کانکشن دارند و فرانسه احتمالا نمیخواسته مستقیم باشه تا پرواز قابل ردگیری نباشه و سناریو به نظر برسه که خود زم خواسته بره عراق ولی مرغ پخته هم خنده اش میگیره آخه زم بره عراق با سیستانی چی میخواد بگه؟مگه زمان حجره که حتی اگر بخوان حمایت مالی کنند با چمدون کسی بتونه بره پول بیاره؟مشخصه سناریو اساسا دروغه و سیستانی آدم بسیار ترسو و احاطه شده توسط عوامل سپاه هستش بعد میخواد به زم چی بگه؟چهره و رفتار زم هم نشون میده در فرانسه بازداشت و با ماموران فرانسوی که همکار زم هم شاملش هست تا عراق آورده شده و به سپاه تحویل داده شده و چشم بند فرانسوی یک سوتی بوده ولی اون سلفی و مصاحبه زنش همه جزئی از سناریو هستند که باید گرفته میشده الان فقط صدای حکومت عراق مثل اینکه درآمده که چرا تو خاک این کشور سپاه آزادانه زندانی تحویل میگیره و خیلی راحت هم میبره به ایران برای همین سناریو جدید راه انداختن که عراق دم هواپیما بازداشت کرده که دولت عراق هم احساس هیچکاره بودن نکنه.اون خانوم همکارش هم جاسوس یا پرستوی فرانسوی هستش
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. این پدر ایران زمین شما زده مادر ایران زمین رو ..ده.
  0
  2
  جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  فرانسوی ها هر چهل سال یه بار نذر روح الله دارن که به ایران بفرستن.
  0
  4
  جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۶
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  در بازیهایه جاسوسی وگروگانگیری و اقتصادی همیشه کسایی فدا شدن در آرژانتین قاضی پرونده میکینوس در خانه اش کشته شد و ایشون مدارکی داشت که برای حکومت ایران بد میشد خوده وزارت اطلاعات آرژانتین سر این بابا را کرد زیر آب قبل اینکه پاش برسه به دادگاه که روز بعد بوده اگه دستگیری توسط خود فرانسه باشه این مسجیست به اون دسته از پناهجویان که اگه شما در کشور ما پناه گرفتید به این معنا نیست که موقعیت شهروندان ما را با مبارزه خودتان نه در ایران بلکه در فرانسه که زمانی مهد انقلابات بودرا بخطر بندازید واین حلقه را توی گوشتون کنید و عبرت بگیرید
  0
  1
  جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۲
  نظر شما چیست؟