فرانسه بازداشت روح الله زم را محکوم کرد

روح‌الله زم بی بی سی :وزارت خارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای بازداشت روح‌الله زم، بنیان‌گذار وب‌سایت آمدنیوز را محکوم کرده است.
 
فرانسه تأیید کرده که آقای زم در این کشور پناهنده بوده و گفته است که از جزئیات بازداشت او اطلاعی در دست نیست.
 
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز دو‌شنبه (۱۶ اکتبر) با انتشار اطلاعیه‌ای از دستگیری روح‌الله زم خبر داده بود و نوشت "سازمان اطلاعات سپاه" او را در یک عملیات "اطلاعاتی هوشمندانه" دستگیر کرده است.
 
سپاه پاسداران در این اطلاعیه گفته بود که توانسته "سرویس های اطلاعاتی دشمن" را در این دستگیری شکست دهد.
 
سپاه اعلام کرده بود او را به داخل ایران "هدایت و بازداشت" کرده اما مشخص نکرده که که آقای زم در کجا و چگونه بازداشت شده است.
 
روزنامه فرانسوی فیگارو روز ۱۵ اکتبر گزارش داد که وزارت کشور فرانسه تایید کرده که آقای زم به عراق سفر کرده بود.
 
این روزنامه به نقل از منابعی می‌نویسد که او فریب ماموری را خورد که او را قانع کرد می‌تواند با آیت الله سیستانی روحانی برجسته شیعه دیدار کند و برای همین به نجف سفر کرد.
سخنگوی دولت: دستگیری روح‌الله زم نباید زمینه اتهام زنی جدیدی را فراهم نکند
علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران گفته موضوع دستگیری روح‌الله زم نباید زمینه اتهام زنی جدیدی را فراهم کند. همزمان محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران در پیامی دستگیری روح الله زم را تبریک گفت.
 
سخنگوی دولت ایران گفت: "موضوع دستگیری این فرد نباید زمینه اتهام زنی جدیدی را فراهم کند که البته در چند روز گذشته برای چند نفر این اقدام رخ داد. ما باید از قضاوت‌های تند پرهیز کنیم و اجازه دهیم اطلاعات سپاه موضوع را دنبال کند. باز هم تاکید می‌کنم باید از اتهام زنی و گمانه زنی خودداری شود".
 
محمود علوی، وزیر اطلاعات نیز در پیامی به حسین سلامی فرمانده کل سپاه، "اقدام موفق سازمان اطلاعات سپاه در دستگیری روح الله زم سرشبکه رسانه معاند آمدنیوز" را تبریک گفت.
 
پیش از این، علی مطهری نماینده مردم تهران هم در واکنش به دستگیری روح‌الله زم گفته بود "اگر بنا است اعترافاتی از روح‌الله زم بگیرند باید با روش درست انجام شده و آن قضیه دیگر تکرار نشود".
 
با این حال آقای مطهری تأیید کرده که "اخباری که سرشبکه آمدنیوز منتشر می‌کرد نشان می‌داد که از درون نظام اطلاع دارد و این اخبار از درون نهاد‌های حکومت به آنجا ارسال می‌شود".
 
آقای مطهری گفته قطعاً باید مشخص شود منابع خبری زم چه کسانی و احیانا چه نهاد‌هایی بودند. اما او همزمان هشدار داد که "اگر بنا است اعترافاتی از روح‌الله زم بگیرند باید با روش درست انجام شده و اتفاقاتی مانند اتفاقی که برای مازیار ابراهیمی و همکاران او افتاد در اینجا رخ ندهد."
 
مازیار ابراهیمی از متهمان به ترور دانشمندان هسته‌ای ایران اخیرا فاش کرد که وزارت اطلاعات او را برای اعترافات دروغین و قرار گرفتن مقابل دوربین تحت فشار قرار داده بود. آقای ابراهیمی بعدتر از تمامی اتهامات تبرئه شد.
+23
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  ایز گم میکنند!
  6
  19
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۵
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  انگار که وزارت خارجه فرانسه بازداشت روح الله زم رو توسط پلیس فرانسه محکوم کرده!! خب حالا محکوم نکنه چی میشه مثلاً؟ هر نوع داستانی چه از طرف خانواده زم و چه دوستانش مطرح بشه نمیتونه از بار مسئولیت دولت فرانسه کم کنه و کاملاً واضح است که دولت فرانسه روح الله زم رو به سپاه پاسداران فروخته؛ کاری که بارها علیه مخالفان حکومت ایران انجام داده و آنها را به کشتن داده.
  4
  37
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۵
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  چند وقت دیگه اعلام میکنن ایران و آمریکا به توافق رسیدن و فرانسه از الان داره دندون تیز میکنه به خاطره هواپیماها و ماشینایه بدرد نخورش که بندازه به ایران . واسه همین جان یک نفر و هزار نفر براش ارزشی نداره . صد تا روح الله زم هم اگه باشه تحویل ایران میده به همین راحتی . و از این راحت تر که زیرش میزنه و میگه کی . کو . کجاست .
  3
  39
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  فرانسه دروغ میگه. زم توسط خود فرانسه تحویل سپاه شده و این سناریو ها همه طبق توافق با سپاه هستش که سعی در سردرگم کردن رسانه ها و مردم فرانسه و کمیسیون حقوق بشر و پناهندگان رو دارند.
  2
  30
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  لاشه خور به لانه بازگشت و به آغوش سپاه و صاحبانش
  5
  3
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۷
  ۵۷
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  اگر فرانسه این فرد برنگرداند بی لیقاقتی خود را در دیپلوماتیگ و سیاست اورپایی در پایینترین در صد . جامعه خود دارد . و اینکه مردم فرانسه حق دارن جلیقه زرد بپوشن اعتراض کنن که اینها لیاقت حکومت بر ما را ندارن
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۶
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  بیا، چهار تا کامنت اول رو آدم میخونه لذت میبره . به این میگن شعور تحلیل . پنجمی رو که میخونی با خودت میگی آخه خدایا اینو از چی آفریدی؟؟؟
  4
  1
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۳
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  حالا چون یه چرتی از اول گفته، میخواید الا و بلا روی همون مزخرفات ایستادگی کنه . بازگشت لاشه خور به لانه . مهره سوخته سپاه . فلان و بیسان . همشم مزخرف
  4
  1
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۵
  نظر شما چیست؟