صحبتهای «مهسا رازانی» همسر روح‌الله زم بعد از دستگیری شوهرش

شاهد علوی - ایران وایر : همسر من «روح الله زم» جمعه عصر ۱۹ مهرماه با پرواز «رویال جوردنین» از پاریس عازم بغداد شد. او توقف کوتاهی در امان پایتخت اردن داشت و بامداد شنبه ۲۰ مهرماه وارد بغداد شد. ۲۴ ساعت نخست ورود به بغداد، ما خبری از او نداشتیم و ایشان به تماس‌های متعدد من پاسخ نداد تا بامداد روز یکشنبه ۲۱‌ام مهرماه که در تماس تلفنی یک دقیقه‌ای با لحن و ادبیاتی غیرمعمول خبر از سلامتی‌اش داد و دوباره از او بی‌خبر شدیم تا این‌که در رسانه‌های ایران خبر ربودن و بازداشت او منتشر شد.»
این بخشی از روایت خانم «مهسا رازانی» همسر روح‌الله زم، موسس و مدیر مسئول کانال تلگرامی پرمخاطب آمد‌نیوز/صدای مردم در گفتگوی اختصاصی با ایران‌وایر است. خبر ربوده شدن و بازداشت روح‌الله زم به دست ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران روز دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ در رسانه‌های داخلی ایران منتشر شد. خبری که با استقبال غیرمعمول مقامات ایران مواجه شد و از آن همچون پیروزی بزرگ دستگاه اطلاعاتی سپاه پاسداران تقدیر شد.
 
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای که ظهر روز دوشنبه ۲۲ مهر منتشر کرد مدعی شد بازداشت روح الله زم نتیجه یک عملیات "اطلاعاتی هوشمندانه" و شکست دادن "سرویس های اطلاعاتی دشمن" بوده است. به ادعای اطلاعات سپاه، روح‌الله زم با "عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و چندوجهی با به کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگردهای ابتکاری" به داخل کشور کشور هدایت و بازداشت شده است.
 
 به گفته یکی از دوستان روح‌الله زم نه عملیات پیچیده‌ای در کار بوده است و نه روح الله زم اگرچه همه به سادگی‌ او را می‌شناسند در این حد ساده‌دل بود که با پای خودش به ایران برود: «دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی در بیشتر کشورهای همسایه حضور اطلاعاتی دارند و ربودن مخالفان سیاسی و یا قتل آن‌ها خارج از کشور هم از سوی این ماموران بارها در گذشته اتفاق افتاده است و بدیهی است که روح‌الله را هم به همین روش معمول غافلگیر کرده و ربوده‌اند.»
 
در فیلم کوتاهی که روز دوشنبه تلویزیون ایران از روح‌الله زم پخش کرد او از کارهایش ابراز پشیمانی می‌کند و می گوید نباید به دولت‌ها اعتماد کرد. سخنانی که گویی تائیدی بود بر ادعای اطلاعات سپاه که آن‌ها توانسته‌اند از "چند لایه حفاظتی روح‌الله زم" عبور کرده و او را دستگیر کنند: «هیچ لایه حفاظتی در کار نبود. روح‌الله نه پولی برای استخدام محافظ داشت و نه پلیس فرانسه چنین خدماتی به پناهنده‌ها ارائه می‌دهد هرچقدر هم در خطر باشند.»
 
مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم می‌گوید همسرش تا روز پنج‌شنبه ۱۸ مهرماه با او و فرزندانش بوده است و پس از بازگشت آن‌ها به شهر محل سکونت‌شان، آقای زم در پاریس می‌ماند تا طبق برنامه‌ریزی قبلی به عراق سفر کند: «همسرم جمعه ۱۹ مهر ساعت ۴:۲۵ از فرودگاه شارل‌دوگل پاریس عازم امان شد. من تا لحظه‌ای که پرواز ایشان از پاریس بلند شد با ایشان در تماس بودم. ایشان ساعت ۱۰:۳۴ دقیقه شب هم از قسمت ترانزیت فرودگاه امان سلفی از خودش برایم فرستاد. ساعت ۱۱:۲۰ دقیقه شب هم پروازشان به بغداد بلند شد و ۵۰ دقیقه پس از نیمه شب یعنی ۱۰ دقیقه پیش از یک بامداد شنبه ۲۰ مهر هم پرواز ایشان در بغداد به زمین نشسته است.»
 
روح‌الله زم بامداد روز شنبه به بغداد می‌رسد و بر اساس اطلاعات بلیطی که خریده است قرار بوده است روز پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸ یعنی تنها پس از ۵ روز اقامت در عراق از همان مسیر به پارس برگردد. روح‌الله زم با چه هدفی در ایام اربعین به عراق سفر کرد. خانم رازانی می‌گوید نمی‌داند همسرش چرا به عراق سفر کرده است اما دوست آقای زم می‌گوید یکی از همکاران آمدنیوز که یا آگاهانه و احتمالا از سرناچاری با نیروهای امنیتی همکاری می‌کند و یا ناخواسته و ناآگاهانه در دامی اطلاعاتی افتاده است، روح‌الله زم را ترغیب می‌کند که به دیدار آیت‌اله سیستانی در عراق برود: «به روح‌الله گفته بود همه هماهنگی‌ها انجام شده است و آیت‌الله قبول کرده است با تو دیدار کند و احتمالا می‌توانی با او گفتگو هم بکنی و این اعتبار زیادی برای تو درست خواهد کرد.» وقتی از همسر آقای زم درباره درستی این گمانه می‌پرسم می‌گوید مایل نیست پاسخی به این پرسش بدهد.
 
جرج مالبرنو، روزنامه‌نگار فیگارو در گزارشی درباره ربوده شدن روح‌الله زم نوشته است زن جوانی برای متقاعد کردن روح‌الله زم برای رفتن به این سفر احتمالا به پاریس آمده است. خانم رازانی می‌گوید او ندیده است کسی در پاریس با همسرش دیدار داشته باشد. مشخص نیست گمانه‌زنی فیگارو مبتنی بر چه داده‌ایی است اما دوست آقای زم می‌گوید همکار آمدنیوز که در ترغیب آقای زم برای سفر به عراق نقش داشته است ساکن فرانسه نیست و بعید است ترغیب آقای زم برای چنین سفری با فرستادن یک مامور امنیتی ممکن شده باشد.
 
همسر آقای زم می‌گوید تا ۲۴ ساعت پس از رسیدن همسرش به بغداد خبری از او نداشته است و برخلاف معمول تمام تلاش‌هایش هم برای تماس با او بی‌پاسخ مانده است: «من ۲۴ ساعت از همسرم بی‌خبر بودم. پیام‌های زیادی به ایشان فرستادم اما نتوانستم با ایشان صحبت کنم. بامداد یکشنبه، ۲۱ مهر، ایشان با شماره فرانسه‌اش به من زنگ زد. لحن و شیوه صحبت کردنش و الفاظی که به کار می‌برد مثل همیشه نبود. من البته آن زمان متوجه نشدم، اصلا قدرت تشخیصم را از دست داده بودم. گفت خوبم و نگران نباش و حتما فردا یک خط می‌گیرم که اینترنت داشته باشد و من بتوانم با شما تصویری تماس بگیرم. کل تماس یک دقیقه بیشتر طول نکشید و گفت باید برود.»
 
روح‌الله زم دیگر با همسرش تماسی نمی‌گیرد و خانم رازانی نزدیک به ۳۶ ساعت بعد خبر بازداشت او را از رسانه‌ها می‌شنود. «همسر من را از عراق ربوده‌اند و اکنون از دولت فرانسه که ما به آن‌جا پناه آورده‌ایم می‌خواهم کمکم کند. باید از دولت عراق خواسته شود توضیح دهد همسر من را چگونه ربوده‌اند. این حق من است که بدانم همسر من کجاست.»
 
در گزارش فیگارو درباره اقدامات دولت فرانسه در مورد پرونده ربایش روح‌الله زم چیزی نیامده است اما تائید شده است که به نقل از وزارت کشور فرانسه تاکید شده که آقای زم در آن کشور پناهنده بوده و تحت حمایت پلیس. از خانم رازانی می‌پرسم درباره این پرونده با پلیس فرانسه تماس داشته‌اند؟خانم رازانی اما مایل نیست به این پرسش پاسخ بدهد.
 
روح‌الله‌ زم و مهسا رازانی دو دختر ۵ و ۱۶ ساله دارند. دختر ۱۶ ساله او می داند پدرش در بازداشت مقامات امنیتی ایران است و امیدوار است زودتر آزاد شود: «دختر کوچکم نمی‌داند چه اتفاقی افتاده است و ما خبر بازداشت پدرش را به او نداده‌ایم. سراغ پدرش را می‌گیرد و منتظر است زود برگردد. دختر بزرگم هم می‌گوید چرا دولت فرانسه کاری برای بازگرداندن پدرم نمی کند. من نمی‌دانم چه جوابی به او بدهم. چه جوابی به بچه‌هایم بدهم؟»
 
روز دوشنبه از تلویزیون ایران ، تصاویر آقای زم با چشمان بسته و بخش‌هایی از "اعترافات" تصویری او پخش شد. اعترافاتی که مشخص نیست تحت چه شرایطی از آقای زم اخذ شده است و پس از افشاگری متهمان ترورهای دانشمندان هسته‌ای در مورد شیوه‌های اخذ اعتراف تلویزیونی، مشخص نیست اعترافات روح‌الله زم تا چه اندازه برای مخاطبان تلویزیون باورپذیر است.
 
در پرونده‌های سیاسی که مقامات ایرانی از آن با عنوان پرونده‌های امنیتی نام می‌برند چندان دفاعیات وکلا جدی گرفته نمی‌شود و دسترسی آنان به محتوای پرونده‌ها هم بسیار محدود است. خانم رازانی به پرسش از توقع یا درخواستش از دولت ایران در مورد ربودن و بازداشت همسرش پاسخ نمی‌دهد و تنها می‌گوید فعلا قصدی برای گرفتن وکیل ندارد اما از دولت فرانسه انتظار کمک دارد: «من تنها از دولت فرانسه می‌خواهم پیگیر وضعیت همسرم باشند تا پدر بچه‌هایم پیدا و آزاد شود.»
+36
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  لطفا به دختر ١٦ ساله و خصوصا دختر ٥ ساله تان اطلاع دهید که بابایی پخ پخ
  187
  179
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
  ۳۵
  پیامک1 - منچستر، انگلستان
  فکر کنم باید فکر یک ناپدری برای بچه هاباشی چون این تو بمیری ازوناش نیست
  148
  136
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  عجب مصاحبه تابلویی بود خبرنگار سؤال میکرد، بعد اونیکه بغل دست خانوم نشسته بود اشاره میکرد بگو نه اونم میگفت نه، بعد دوباره سؤال میکرد دوباره طرف اشاره میکرد یعنی بگو نمیدونم، بعد دوباره مکث میکرد و جواب میداد نمیخوام جواب بدم !خب یک دفعه گوشی رو میدادی دست بغل دستیت تا اون مصاحبه کنه!! دولت فرانسه هر سناریویی بچینه بیفایده است و فقط بیشتر آبروی خودش رو میبره.
  28
  30
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۶
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  خوردی باور؟ این همه زر زدی، سر موساد .م۱۶ .سی‌ آائ‌ای آمریکا همه با هم کلاه گذاشتیم. و بر طبق یک عملیات جیمز باندی اسلامی ربودیم و آوردیم. آن که از این کارها می‌‌کند. موساد است.که توانست ایشمن از آرژاانتین بدزد و به اسراهیل برد. کار هر خر نیست خرمن کوبیدن. گاو نر خواهد و مرد کهن. طرف با پای خود رفته به ایران. مثل اون خبرنگار عربستانی . یک زن در عربستان. یک زن در آمریکا. می‌‌رود به سفارت عربستان در ترکیه. تا مدارک اسلامی برای ازدواج با نامزد ترک.بعد هم غر می‌‌زند. چرا ما را با اره قطعه قطعه کردید؟ معروف‌ترین شهید راه چیز در دنیای اسلام. این را دیگر نمی‌‌دانم. چه خیالی داشت.خودتان یک نام بگذارید. ولی‌ دیگر بلوف قدغن . ال ابن جیمز باند .نداریم
  32
  44
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳
  ۳۶
  ukjohnuk - لندن، انگلستان

  عجب اسکول هسش یارو وهمسرش .جوابی نمیدم جوابی نمیدم و.....برو بمیر پس کودن عروس اخوند.
  14
  34
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  خانم عزیز , انشالله و رحمان هرچه زودتر رژیم اخوندی ایران باجی از دولت فرانسه جهت ازادی پدر بچه هایت میگیرند و اقای زم هم به اغوش گرم خانواده اش بر میگردد. اگر او هم به فرانسه بر نگردد انگاه مجبوریت شما به ایران برگردید.
  17
  19
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اگر هم این اقا مامور خودشان نباشد که معمولا مامورین امنیتی از شغل اصلی خودشان به زن و بچه چیزی نمی گویند فقط یک یابوی مذهبی با نگرش دگرگونه به اسلام و حسین تشنه لب بوده و اعتقادات غلطش باعث گرفتاری او شده است. مثلا مرجع تقلیدش بجای خامنه ای تبدیل به سیستانی شده بود
  16
  29
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
  ۴۱
  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. راستی باور شجاع تو که مثلا باحالی میشه اگه جرات داری اسم واقعی خودتو بگی ما ببینیم چقدر شهامت داری؟ فکر نکنم کلا اینکاره باشی پس لطفا اینجا ابراز شجاعت نکن اخوی. من که ترسوم تو که مثلا پشتت به سپاه گرمه بگو ببینیم چقدر شجاعت داری.
  21
  25
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
  ۴۱
  Herzl - امستردام، هلند
  با پای خودش رفته تو لانه زنبور یعنی اینقدر احمقه پامیشه میره عراق نمی دونه سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی عراق را ملک خود کردند از خود فرودگاه بگیر بدست مزدوران جمهوری اسلامی مجلس اعلای که تاسیس شده در ایران تا............همش زیر دست مزدوران و نوکران جمهوری اسلامی.
  16
  32
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  واااا عزیزم چطور خبر نداشتی که ماموریت شوهرت تموم شده و رفت پیش اربابانش
  74
  26
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. [::باور عمیق - قم، ایران::]. زم هم از خودتون بوده این چه طرز برخورد با یک مزدور و مامور رژیم اسلامیست
  73
  23
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  خوب این خانم هم قبلا هماهنگ بوده و دیکته شده بهش که در جواب خبرنگاران چی بگه و چی نگه همش مزخرف و دروغ و چرنده .خفه بمیر بابا
  72
  24
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
  ۴۱
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان
  ...اگر بخواهی پاپوش اینها شوی انتظار نداشته باش بتوانی راحت زندگی کنی. این مردک چقدر احمق بده که به عراق که کاملا در سلطه ایران و نیروهای اطلاعاتی ایران است سفر کرده است. در ضمن این مرد ضمن ترک و آذربایجان بود و خیلی حالم می کنم که سربازان این امام یا ان امام دارند بدجوری پذیرایی می کنند . من دقیقا می دانم هر ثانیه اش چه برسرش می اوردند
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  این مصاحبه ها همه سیاه بازی عوامل اطلاعاتی فرانسه و سپاه هستش. این عکس سلفی قدیمی تر از زمان حال هستش و حتی موهای زم کوتاه هستش. به نظر میرسه همسر زم هم تحت فشار هستش و هدف انجام درست سناریو و به زودی آزادی چند نفر از طرف سپاه هستش.
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۶
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. چپ میری راست میری همین یه ضرب المثل رو میگی انگار سوزن گرامافونت گیر کرده اینو من بهت یاد میدم بنویس یادت نره : تاس اگر نیک نشیند همه کس نراد است
  9
  0
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۴
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. پروفسور انگار فیلم اکشن زیاد می بینی توصیه من اینه زیاد فیلم نگاه نکن کارتون نگاه کن کارتون پروفسور بالتازار هاهاها
  14
  0
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۲
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. عین طوطی رو تخمها که میشینی یکماهی نه هاهاهایی نه هوهوهویی ازت شنیده نمیشه ! حالا که بسلامتی جوجه‌هات دراومدن و هاهاها رو دوباره تکرار میکنی حداقل بهشون یاد بده عین تو نون و بنرخ روز و ساندیس رده خارج نخورن که عاقبت خوبی در انتظارشان نیست. حداقل فیلم اعتراف این همپالگیت و نشون بده بهشون که عاقبت مزدوری و دستمال توالت بودن ببیینن که حیفن بلاخره جوجه‌ها هم یکروز بزرگ میشن و اگه راه و چاه بهشون نشون ندی دیدی این جوجه طوطیا تبدیل شدن به پرستوی بالغ در خدمت برادران همفکر!! گفتنش از ما هاهاهاش از تو .
  7
  17
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۳
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  جناب سروان چرا بی‌ لطفی‌ ؟ اگر منظورت .خرمن کوفتن. با گاو نر و مرد کهن است. بی‌وفا اولین بار است. چرا سفسطه. من که همیشه فکر می‌‌کردم، سوزن گرامافونت شما که عرض کنم. زبان شما گیر کرده.کیه که فقط در هر جمله ۱۰ بار "ها‌ها ها ها". یاد دارکوب افتادم. حالا اشکال ندارد .به این گویند تف سر بالا. به هر لال خوش آمدید. به دسته حامیان چیز آخوند. باور اساس تنهاهی می‌‌کرد.وعده شما با هم اربعین سال آینده. یک بیرق با عکس چیز آخوند. "با همه سرباز راه چیز آخوند"
  3
  11
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۷
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  دوستان: هیچ بعید نیست که اقای زم بخاطر شرایط بد مالی در دام این تله افتاده باشه. که با دریافت پول, شاید این امد نیوز خودشو چون تلویزیون و غیره توسعه بده. اگه من ناسلامتی کارشناس باشم از خانم نجفی میپرسم: خانم نجفی شما برای چه کاری در عراق بودین؟ ۲- چرا خانم زم بیشتر توضیح نمیده, ایا خودِ زم بلیطش رو خریده ؟ ایا خودش هتلش رو رزرو کرده؟ و در کجا؟ هیچ بعید نیست تمام مقدمات و هزینه سفر ایشون رو خانم نجفی تهیه کرده باشه . دوستان: روزگارِ غریبست . تاکی باید جان داد! ایا اقای زم آخریست؟ دقیقا بعد از دستگیری اقای زم ادمای بسیاری در ایران دستگیر خاحَند شد. من متاسفم
  1
  12
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۶
  نظر شما چیست؟