فیگارو : بازداشت روح الله زم در عراق با همکاری سرویس های اطلاعاتی فرانسه انجام شد

 به نوشته فیگارو، نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران برای دستگیری روح‌الله زم، کار خود را با فرستادن یک زن جوان به پاریس آغاز کردند. رادیو فردا :روزنامه فیگارو، چاپ پاریس، با ارائه جزئیاتی از چگونگی دستگیری روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز»، به نقل از منابع خود نوشت که زم در سفر به عراق و با همکاری سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه دستگیر شده است.
 
این روزنامه در شماره سه‌شنبه ۲۳ مهرماه خود در مطلبی با عنوان «جاسوسی: چگونه ایران یک مخالف ساکن فرانسه را بازداشت کرد»، ماجرای بازداشت روح‌الله زم را درخور یک «رمان جاسوسی» دانسته است.
 
به نوشته فیگارو، نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران کار خود را با فرستادن یک زن جوان به پاریس آغاز کردند.
 
این زن جوان، روح‌الله زم را قانع کرد که برای دیدار با آیت‌الله علی سیستانی، رهبر شیعیان عراق و رقیب بزرگ شماره یک آیت‌الله خامنه‌ای، به عراق سفر کند.
 
فیگارو می‌نویسد که احتمالا در شهر مذهبی نجف بوده که این مخالف جمهوری اسلامی توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شده و از آنجا به ایران منتقل شده است. نیروهای اطلاعاتی سپاه پاسداران از طریق تلفن همراه و لپ‌تاپ روح‌الله زم، او را شناسایی کرده بودند.
 
گزارشگر فیگارو با تأکید بر اینکه دستگیری زم «خنثی‌سازی عادی یک دشمن» نیست، ادامه می‌دهد: «این موضوع جنبه‌های سیاسی دارد. به طور رسمی، سپاه پاسداران روح‌الله زم را متهم کرده که از سوی سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه "هدایت" می‌شد. واضح است که این پسر یک روحانی نزدیک به اصلاح‌طلبان با سرویس‌های اطلاعاتی فرانسوی علیه کشورش همکاری می‌کرد».
 
فیگارو به نقل از وزارت کشور فرانسه اضافه می‌کند که «این پناهنده سیاسی از حفاظت پلیس برخوردار بود».
 
همچنین وزارت کشور فرانسه در گفت‌وگو با این روزنامه، سفر روح‌الله زم به عراق را تأیید کرده‌ است.
 
سپاه پاسداران روز دوشنبه خبر داد که آقای زم را «در عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و پیچیده» به داخل کشور هدایت و بازداشت کرده است.
 
حفاظت اطلاعات سپاه جزئیاتی درباره محل دستگیری و چگونگی بازداشت او نداده است.
 
به فاصله چند ساعت از اعلام خبر بازداشت روح‌الله زم، ویدئوی کوتاهی در برنامه ۲۰:۳۰ تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد که در آن مدیر سابق کانال «آمدنیوز» گفت اعتمادش به کشور فرانسه که قرار بوده از او محافظت کند، اشتباه بوده است.
«عدم ممانعت فرانسه از رفتن زم به عراق»
روزنامه «فیگارو» در ادامه گزارش خود می‌نویسد: «در حقیقت، فرانسه توانست با مانع نشدن از رفتن او [زم] به نجف که از سوی آن زن وعده داده شده بود، بازداشت وی از سوی نیروهای سپاه پاسداران را تسهیل کند».
 
این روزنامه به نقل از یکی از منابع خود، دلیل این اقدام فرانسه را «آزادی دو فرانسوی زندانی در ایران از ماه ژوئن تاکنون» دانست؛ پرونده‌ای که دست الیزه را که توانسته نقش میانجی برای کاهش تنش میان آمریکا و ایران ایفا کند، بسته است.
 
به نوشته فیگارو، علاوه بر فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی، نیروهای سپاه پاسداران رولان مارشال، دوست فرانسوی و دانشگاهی او را نیز بازداشت کرده‌اند.
 
فیگارو می‌نویسد که عادل‌خواه در یک بازداشتگاه سپاه پاسداران به سر می‌برد و فرانسه به او دسترسی کنسولی ندارد. اما یکی از نزدیکان او به فیگارو گفته که آقای مارشال به یک زندان عادی منقل شده و توانسته با دیپلمات‌های فرانسوی در تهران ملاقات کند.
 
فیگارو همچنین به نقل از یکی از منابع خود که به روابط فرانسه و ایران آشناست، می‌نویسد: «بازداشت آقای زم که همراه با درصدی از همکاری سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه است، می‌تواند مذاکرات درباره آزادی فریبا عادل‌خواه و دوستش را به جریان بیاندازد».
 
فیگارو اضافه می‌کند که قبل از آن، تهران ممکن است از فرانسه بخواهد که تصمیم استرداد یک مهندس ایرانی بازداشت‌شده به آمریکا را لغو کند.
 
فیگارو پیشتر نیز به مناسبت یکصدمین روز بازداشت فریبا عادلخواه نوشته بود که یکی از دلایل محتمل در بازداشت فریبا عادلخواه، این است که مقام‌های جمهوری اسلامی قصد دارند او را با یک ایرانی زندانی در فرانسه مبادله کنند.
 
جلال روح‌الله‌‌نژاد حدود هشت ماه پیش در فرانسه بازداشت شد و اتهام او نقض تحریم‌های آمریکا علیه تهران است. دستگاه قضایی فرانسه با درخواست آمریکا برای استرداد او به واشینگتن موافقت کرده است.
 
فیگارو همچنین در بخش دیگری از گزارش خود درباره بازداشت روح‌الله زم با دو نفر از نزدیکان او گفت‌وگو کرده است. یکی از آنها که نامش ذکر نشده است، گفته‌ که «بازداشت او [زم] یک شیوه معمول سرویس‌های اطلاعاتی ایران است». دیگری هم گفته: «من مطمئن بودم که مقامات ایرانی روزی او را خواهند گرفت».
+45
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  شاید بشه باور کرد که روح الله زم رو با اخبار جعلی میشه گول زد ولی او خیلی احمق نیست که برای ملاقات با سیستانی بره عراقی که با دولت ایران مناسبات نزدیک داره همه میدانند که عوامل سپاه در عراق و مخصوصاً در نجف راست راست توی خیابان رژه میروند اگر میگفتند او مستقیم از پاریس پرواز کرده و رفته تهران چون مادرش یا پدرش مریضه آنقدر مسخره نبود که گفتند برای ملاقات با سیستانی رفته نجف!! عوامل حکومت ایران قبلاً اسم زم را به اینترپل داده بودند و خواستار دستگیری او شده بودند واسه همین دولت فرانسه این بیچاره رو به سپاه پاسداران فروخت.
  6
  73
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۱
  ۴۵
  Ariyo Barzan - تهران، ایران

  متاسفانه کشورهأی اروپأیی فقط به فکر منافع جیب خودشان هستن و فقط ادای دایه مهربان تر از مادر را در میارن. از جمله ترور شدگان در اروپا دکتر شاهپور بختیار، تیمسار اویسی، آقای فرخزاد، دکتر قاسملو و و و .. که اروپا هیچ عکس العملی نشان نداد بلکه با ایران سازش هم کرد.
  4
  84
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  فرانسه بزرگترین مردم چپول و متوقع را دارد و این مردم شدیدا تنبل و دماغ گنده بسیار متوقع و استعمارگر هستند و برای بستن دهان تنبل ها و اخذ ارای ان ها سیاستمداران تا انتهای زشتی میروند
  2
  67
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۰
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  زم در فرانسه بازداشت شده و داستان سرایی رفتن به عراق و این حرفا همش چرت هستش. زم توسط فرانسه دستگیر و با همون لباس معمولی به ایران فرستاده شده و اصلا عراق درکار نبوده و این داستان سازی ها فقط برای اینه که بگن خودش رفته و فرانسه دستی نداشته. اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات هیچکدوم چشم بندهای به اون شکل ندارند و خیلی واضحه هستش که زم در سوله فرودگاهی سوار ماشین میشه و اگر زم در عراق دستگیر شده بود قطعا حسابی کتک خورده بود و تازه کدوم احمقی پامیشه بره عراق؟ جایی که دست سپاه هستش؟ اصلا دیدن سیستانی چه موضوعیتی داشته و اگر خودش رفته چرا زم باید بگه نباید به دولت فرانسه اعتماد میکرده؟ دولت فرانسه چیکاره اس که این میخواد بره عراق یا نه؟ اصلا فرانسه در عراق کاره ای نیست که بخواد از این محافظت کنه؟ تو خود فرانسه هم نمیتونند نیروهای فرانسوی از خودشون دفاع کنند چه برسه تو عراق و از طرف دیگه خود زم میدونسته که چه برنامه ای و گروکشی مابین فرانسه و ایران بوده پس مشخصه این داستان ها درکنار داستان سازی آیت الله بی بی سی که ربط داده موضوع رو به فلای دبی بی اساس هستش و دولت فرانسه هدیه داده به آقا
  1
  22
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۷
  ۵۷
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  مردم ایران میدانن این خمینی دجال از فرانسه به ایران امد تا دولت شاهشاهی را از بین ببرد ولی مردم ایران فکر میکنن سیاست . دولت انگلیس بود این اشتباه از روز اول انقلاب تا حالا هست . شما بیاید از روز انقلاب تا امروز ببینید در فرانسه چند تا از مخالفین گشته و دستگیر شدن ایا بیشترین در گشور فرانسه نبود این گشور فرانسه هست دارد با سیاستمدارهای ایرانی همگاری تنگ گاتنک میکند ولی باز هم بیشترین مخلف دولت ایران را در خودش جا داده از فره پهلوی بگیرید تا سازمان مجاهدین و مخالفهای دیگه تا بتواند تجارت خودش را در ایران رونق بدهد این سیاست فرانسه تا به امروز کارایی خوبی برای گشورش داشته پس هر چه زودتر مخالفین دولت ایران از فرانسه فرار به گشور امن دیگر برون تا مورد معامله دولت فرانسه و ایران نشون این را جدی بگیرید
  0
  19
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۶
  ۵۷
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  این اخرین ..... کاری دولت فرانسه در مورد زم نیست مخالفین دولت ایران هشیار باشین دولت فرانسه بی جهت به شما بها نمی ده هر دلاری برای شما خرج میکنه صد دلار تجارت میکنه . شما مخالفین فکر نکنین . سیاست فقط در انگلیس هست هر گشور دیگری بتونه در تجارت منافه مردم خودش را رها نمیکنه تا چهارتا از شما مخالفها حمایت کنه پخش پشین تا مورد مامله یک دولت قرار نگیرین یک دقیقه فکر کنید
  0
  13
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۳
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  به این احمق گفتن که پاشو بیا تا از تجربه تو توی ایجاد اغتشاشات در ایران بتونیم توی عراق استفاده کنیم .بیا بهت میلیونها دلار پول میدیم که یک شبکه خبری عرب زبان با محوریت افشای فساد و دخالت حکومت ایران توی عراق راه بندازی .بیا که الان بهترین وقته و عراق شلوغ شده، ما نیاز به یک مغز متفکر مثل تو داریم که بتونه با جبهه تحت تسلط ایران توی عراق مبارزه کنه . البته قبلش یک خبر کاملا مستند از طریق منبع خودشون واسش میفرستن .یک جلسه خصوصی با صدای خود آقای خامنه ای .اینم فکر میکنه زده تو انبار اطلاعات نظام و به همه چی دست پیدا کرده . دیگه صدای آقای خامنه ای رو که نمیتونه بی خیالش بشه . آخرین خبرشو بر مبنای همون اطلاعات جعلی میزنه ..دستور رهبر برای ایجاد اختلاف در فرانسه ..همین رو میرسونه به دست مقامات فرانسه .میگه ببینید، من از یک منبع به اطلاعات در مورد فرانسه که توی بیت رهبری و در جلسه خصوصی صحبت شده دست پیدا کردم . باید برم، این موقعیت نباید از دست بره . خلاصه اینکه، ازش سند خواسته بودن واسه اقناع اینکه تو واقعا توی نظام رابط داری، اینم دو تا هارد پر سند و مدرک میبره . الان ما منتظر هموناییم
  26
  1
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۳
  ۴۵
  Parsina - بروکسل، بلژیک

  توی کشورهای اروپای غربی فرانسویها مرموزترین و تنبل ترینند و پلیسش هم دودوزه باز .توی اتوبانهای فرانسه که همه جاش پولیه نگاه پلاک میکنه اگه خارجی بود بلافاصله جریمه سرعت با دلیل و بی دلیل . تو مورد روح اله زم هم از سه چهار ماه پیش با ماکرون و وزیر خارجه فرانسه زد و بند کرده بودن .یکی از مسؤولین هم توی تلوزیون اینو گفت که رایزنیهایی با دولت فرانسه و نتایج خوبی حاصل شده .
  0
  22
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. داداچ، فلان شر تفت نده. تا دیروز عملیات پیچیده بود و حتی از perception میگفتی، حالًا شده فرانسه کت بسته دادش به ایران.
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۴
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  باشه بابا، تو راست میگی، فرانسه دادش به ایران، دم ایران گرم
  5
  0
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۹
  نظر شما چیست؟