دو بار قطع بازی برای «رفتار نژداپرستانه» در مسابقه فوتبال بلغارستان و انگلیس

توهین های نژادی تماشاگران بلغاری در جریان مسابقه تیم ملی کشورشان با انگلیسبی بی سی :تیم ملی فوتبال انگلیس با پیروزی مقتدرانه ۰-۶ مقابل بلغارستان به یورو ۲۰۲۰ رسید. اما سخت بتوان گفت که صعود "سه شیر" مهم‌ترین خبر این بازی بود.
 
تماشاگران میزبان در صوفیه با رفتارهای نژادپرستانه موجب شدند که دو بار این بازی متوقف شود. آن‌ها در این بازی کلکسیونی از رفتارهای نامناسب را اجرا کردند از تقلید صدای میمون گرفته تا دادن "سلام نازی".
اولین قربانی بازی تایرون مینگز بود که اولین حضورش در تیم ملی را تجربه می‌کرد و پس از او هم رحیم استرلینگ. واکنش عجیب را اما کراسیمیر بالاکف، سرمربی بلغارستان داشت که پس از بازی همه چیز را رد کرد و گفت چیزی نشنیده است. او همچنین گفت که مشکل نژادپرستی در کشور خود انگلیسی‌ها بزرگ‌تر است.
 
رحیم استرلینگ که بارها از نژادپرستی در فوتبال انگلیس انتقاد کرده در پاسخ به بالاکوف در توییتر نوشت: "خب... خیلی مطمئن نیستم رئیس" و تایرون مینگز هم رفتار نژادپرستانه هواداران حریف را "مثل روز روشن" دانست.
امروز هم نخست‌وزیر بلغارستان خواهان استعفای رئیس فدراسیون فوتبال این کشور شد و گفت تا زمانی که او استعفا نکرده کلیه روابط دولت با این فدراسیون قطع می‌‎شود و دیگر از کمک‌های مادی خبری نخواهد بود.
توهین‌های نژادپرستانه تماشاگران رئیس فدراسیون فوتبال بلغارستان را به زیر کشیدتوهین های نژادی و حرکات تحریک آمیز هواداران بلغاری در جریان دیدار تیم ملی کشورشان با انگلیس
مسابقات انتخابی یورو ۲۰۲۰ که دوشنبه شب در کشورهای مختلف اروپایی برگزار شد حاشیه های زیادی به همراه داشت که استعفای رئیس فدراسیون بلغارستان یکی از تبعات آن بود.
 
اتفاق‌های ناخوشایندی که در جریان مسابقه تیم‌های بلغارستان و انگلیس روی داد پیش از این با واکنش‌های زیادی همراه شد. سردادن شعارهای نژادپرستانه و نشان دادن سلام نازی در جریان این مسابقه سبب شد تا بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا حرکت‌های زشت روی سکوها را «شرم آور» و «خبیثانه» توصیف کند.
حواشی این مسابقه به قدری پررنگ بود که بویکو بوریسوف، نخست وزیر بلغارستان بلافاصله پس از دیدار درخواست استعفای رئیس فدراسیون کشورش را مطرح کرد، درخواستی که سرانجام عملی شد.
 
فدراسیون فوتبال بلغارستان عصر روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای که بر روی سایت رسمی فدراسیون منتشر شد از استعفای بوریسلاو میهایلوف، رئیس این فدراسیون خبر داد.
 
رئیس فدراسیون فوتبال بلغارستان که پیشتر به دلیل توهین‌های نژاد پرستانه تماشاگران کشورش بر ضد بازیکنان سیاه پوست سه شیرها به شدت تحت فشار قرار گرفته بود بدین ترتیب از سمت خود کنار می رود اما تحقیقات در خصوص این مسابقه در کمیته انضباطی اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا باز همچنان باز است.
 
گفته می‌شود بررسی اتفاقات این مسابقه که پیش‌تر نیز در بلغارستان سابقه داشته به احتمال قوی محرومیت و جریمه‌های سنگینی را برای فوتبال این کشور به همراه خواهد داشت.
 
دیدار تیم‌های بلغارستان و انگلیس که در نهایت با پیروزی ۶ بر صفر سه شیرها به پایان رسید به دلیل توهین‌های نژادی تماشاگران بارها توسط داور مسابقه متوقف شد.
 
بیشتر بخوانید: حاشیه‌های یک بازی؛ وقتی رفتارهای نژادپرستانه بر مستطیل سبز سایه انداخت
یوفا: به شدت با توهین های نژادی برخورد خواهیم کرد
یوفا در نخستین واکنش به اتفاقات صوفیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که مصمم است برای مقابله با توهین‌های نژادی و حذف کامل این گونه حرکات از استادیوم‌های فوتبال اقداماتی جدی انجام دهد.
اتحادیه فوتبال اروپا تاکید کرده است که سخت و شدیدترین مجازات‌ها را برای مقابله با این حرکات زشت و مشمئز کننده در نظر گرفته است.
 
لندن یک روز پس از حواشی روی داده در استادیوم محل برگزاری مسابقه تیم‌های بلغارستان و انگلیس از یوفا خواست تا «تنبیه های قاطعانه ای» برای متخلفان در نظر بگیرد و با اقداماتی سخت‌گیرانه یک بار برای همیشه محیط استادیوم‌های فوتبال را از اینگونه حرکات و توهین‌های نژادپرستانه پاک کند.
 
الکساندر چفرین، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا در بیانیه ای با تاکید بر اینکه یوفا مصمم به برخورد جدی با این پدیده است در بیانیه ای یادآور شد: «یوفا تنها نهاد فوتبالی است که تا کنون بازیکنانی را در ده مسابقه مختلف به دلیل رفتارهای نژادپرستانه مجازات کرده و این رویه با شدت بیشتر دنبال خواهد شد.»
آقای چفرین در خصوص رفتارهای نژادپرستانه تماشاگران نیز تاکید کرده است که نهاد تحت رهبری وی این تخلفات را با شدیدترین مجازات‌ها تنبیه می‌کند و چنین تنبیه‌هایی دامن باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها را خواهد گرفت.
 
رئیس اتحادیه فوتبال اروپا در پایان تصریح کرده است که خانواده فوتبال برای «جنگ با نژادپرستی» باید با دولت‌ها و سازمان‌های غیردولتی همکاری کند.
+12
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.