پژوهش جدید: مصرف کمتر از پنج نخ سیگار در روز هم به اندازه مصرف یک پاکت به ریه‌ها آسیب می‌رساند

صدای آمریکا :پزشکان همواره می گویند مصرف سیگار، چه یک نخ و چه یک پاکت برای سلامتی مضر است؛ اما هنوز برخی تصور می کنند مصرف گاه به گاه سیگار از خطری که برای سلامتی دارد می کاهد.
 
حالا پژوهش تازه‌ای که در مجله پزشکی «لنست» چاپ شده به این بحث خاتمه داده و ثابت کرده است که مصرف چند نخ سیگار در روز به همان اندازه مصرف بیش از یک پاکت سیگار به ریه ها آسیب می رساند.
 
به گزارش تایم، در این پژوهش عادات مصرف سیگار در بیش از ۲۵ هزار آمریکایی ۱۷ تا ۹۳ ساله بررسی شده است. آنها به مدت ۲۰ سال تحت نظر بودند و یک‌بار در آغاز و یک‌بار نیز در دوران پژوهش، تست اسپیرومتری، یا دَم‌سنجی، ریه دادند تا تغییرات ریوی آنها ثبت شود.
 
هر چند عملکرد ریه به طور طبیعی با بالا رفتن سن کاهش پیدا می کند، مصرف سیگار در این افراد به این پروسه شدت بخشید و آن طور که پژوهشگران نشان دادند این تأثیر با میزان مصرف تغییر چندانی نکرد.
 
پژوهشگران نشان دادند که مصرف کمتر از پنج نخ سیگار در روز با حدود دو سوم میزان آسیبی که کشیدن ۳۰ نخ یا بیشتر سیگار به ریه می رساند، ارتباط دارد.
 
به زبان ساده، کسانی که مصرف سیگارشان کم است طی یک سال همان میزان آسیبی را به ریه شان می رسانند که افراد سیگاری در نه ماه آن را تجربه می کنند.
+2
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  خیلی نظر غیر کارشناسانه ای هست. قطعا تعداد کم ضرر کمتری داره. اینو میگید اونی که کم مصرف میکنه هم زیاد میکنه.
  1
  9
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  27 سال از عمرم را با سیگار کشیدن صرف کردم وقتی تصمیم به ترکش گرفتم برای یک دوماه کمتر از قبل سیگار میکشیدم ولی ناراحتیهای تنفسی و معده ای که گرفته بودم به هیچ عنوان با کم مصرف کردن سیگار از بین نرفت و کم هم نمیشود . عاقبت انقدر فکر کردم اگر بخواهم بیشتر زندگی کنم باید این سیگار را برای همیشه ترک کنم . یک مرتبه روزی از خواب بیدار شدم و به خودم قول دادم دیگر نه سیگار را بین انگشتان میگیرم و نه دیگر روی لبم می اید , حدود یک سال خیلی ناراحت بودم و به دفعات خوابش را میدیدم ولی بعداز یک سال که کم کم فراموشش کردم و از شرش نجات یافتم. حالا که ده سال از ترک سیگارکشیدن میگذرد شاید دستم به پاکتش خورده باشد ولی نخ سیگار به هیچ عنوان . به ندرت حالا بعضی اوقات خوابش را میبینم که سیگار میکشم در همان لحظه که خوابش را میبینم به خودم میگویم باز من دارم این سیگار لعنتی را میکشم این دفعه چگونه خودم را از شرش نجات دهم وقتیکه بیدار میشوم و میبینم که خواب بوده نفس راحتی میکشم و شکری بجا می اورم . این را هم بگویم بعداز یک مدت که از ترک سیگارم میگذشت وضع معده و نفس کشیدنم هم روبراه شد.
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.