طرح «انتقال آب خزر به سمنان» نظم مجلس ایران را به هم زد

دویچه وله :برخی نمایندگان مجلس در اعتراض به طرح "انتقال آب خزر به سمنان" در جایگاه هیأت رئیسه تجمع کردند. حدود ۴۰ نماینده نیز در نامه‌ای به روحانی به این طرح اعتراض کرده‌اند. فعالان محیط زیست و برخی نهادها با این طرح مخالف‌اند.
 
حدود ۴۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، مخالفت خود با طرح انتقال آب خزر به کویر مرکزی و استان سمنان را اعلام کرده‌اند. این طرح باعث تنش در مجلس شد و برای لحظاتی نظم جلسه پارلمان ایران را نیز به هم زد.
 
نمایندگان مخالف این طرح در نامه خود که متن آن امروز دوشنبه ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر) توسط خبرگزاری فارس منتشر شد، ابراز شگفتی کرده‌اند که چرا "با وجود مخالفت‌های مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران، متخصصان حوزه‌های مختلف و نمایندگان استان‌های شمالی با اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی و استان سمنان"، باز هم "دولت محترم همچنان بر اجرای این طرح پافشاری می‌کند."
خواست جلوگیری روحانی از اجرای طرح
این نمایندگان در نامه خود که به گزارش فارس شمار امضاکنندگان آن رو به افزایش است، از حسن روحانی خواسته‌اند تا از اجرای طرح انتقال آب خزر به کویر مرکزی و استان سمنان که نتیجه آن به گفته آنان "نابودی محیط زیست" و "فرسایش سرمایه اقتصادی و اجتماعی است"، جلوگیری کند.
 
مجلس شورای اسلامی نیز امروز برای مدتی نظم خود را به خاطر اعتراض شماری از نمایندگان به این طرح از دست داد و باعث عصبانیت مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شد که در غیاب علی لاریجانی اداره جلسه علنی را برعهده داشت.
 
به گزارش رسانه‌های ایران، شماری از نمایندگان استان‌های شمالی گیلان، مازندران و گلستان امروز دوشنبه در جایگاه هیأت رئیسه تجمع کردند. آنها پلاکاردهایی نیز به همراه داشتند که بر آنها شعارهایی همچون "نه ملت به انتقال آب دریای خزر"، "استیضاح وزیر نیرو فوری"، "مردم اجازه نابودی دریای خزر را نمی‌دهند"، "انتقال آب خزر، نابودی محیط زیست" و "بلای زاینده رود و ارومیه را بر دریاچه خزر تکرار نکنیم" بر آنها نوشته شده بود.
بسیاری از فعالان و کارشناسان محیط زیست با انتقال آب خزر به سمنان مخالف‌اند
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، «تجمع و سر و صدای نمایندگان استان‌های شمالی برای دقایقی جلسه را از نظم خود خارج کرد و این موضوع موجب عصبانیت پزشکیان شد. نایب رئیسه جلسه با عصبانیت فریاد زد که نمایندگان مازندران تخلف می‌کنند؛ بنشینید سر جایتان، بنشینید و این موضوع را پیگیری کنید.»
 
برخی از نمایندگان شهرهای جنوبی ایران نیز در انتقاد از طرح "انتقال آب خزر به سمنان" به نمایندگان معترض استان‌های شمالی پیوسته‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا نیز «در نهایت نمایندگان با نشان دادن شعارهای خود به عکاسان و خبرنگاران، به تدریج پایین آمده و در صندلی‌های خود قرار گرفتند.»
 
اعتراض و تجمع نمایندگان استان‌های شمالی پس از انتشار نامه عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران، مبنی بر "بلامانع" بودن انتقال آب دریای خزر به سمنان انجام گرفته است. این نمایندگان پیش از این نیز بعد از سخنرانی روحانی در مجلس درباره قصد دولت مبنی بر انتقال آب خزر به سمنان، به‌شدت به این تصمیم اعتراض کرده و برای مدتی نظم جلسه را به هم زده بودند.
 
این پروژه کلان و پرهزینه قرار است سالانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب خزر را برای تأمین آب آشامیدنی و نیز مصارف صنعتی به کویر مرکزی و استان سمنان انتقال دهد.
 
مخالفان این طرح می‌گویند، شیرین‌سازی و انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران، به تخریب زیست‌محیطی و بر هم خوردن اکوسیستم این دریاچه و نیز تشدید بحران آب در استان سمنان خواهد انجامید.
 
محمد درویش، کنشگر و کارشناس محیط زیست، بهمن‌ماه سال ۹۶ نسبت به اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان هشدار داده و آن را "فاجعه‌ای بزرگ‌تر از فاجعه اتمی" دانسته بود.
 
این عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع ایران اخیرا هم نسبت به اجرایی شدن این طرح هشدار داده بود.
اعتراض شدید "کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر"
در این میان، "کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر" نیز با اشاره به "بحران آلودگی شدید" این "پهنه آبی بسته" تأکید کرده است که دریاچه خزر "تحمل هیچگونه دستکاری را ندارد."
 
خدیجه گلین مقدم، مدیر این کمپین در نامه‌ای سرگشاده که متن آن امروز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، با اشاره به موافقت رئیس سازمان محیط زیست ایران با طرح انتقال آب خزر به سمنان، اعلام کرده است که «کلانتری با این کار نشان داد که هیچگونه شناختی از محیط زیست ایران ندارد.»
 
مدیر "کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر" همچنین "ضمن محکوم کردن این عمل شتابزده، ناشایست و غیرعلمی"، از "مدعی‌العموم" خواسته است تا "از طرف مردم ایران به ویژه مردم شمال ایران، هر چه سریع‌تر" علیه رضا اردکانیان، وزیر نیرو و عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست کشور "اعلام جرم" کند.
 
این کمپین همچنین از جمله از نمایندگان مجلس، وزارت اطلاعات، سازمان بازرسی کل کشور، شبکه ملی سازمان‌های مردم‌نهاد محیط زیست و منابع طبیعی، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان مدیریت بحران ایران خواسته است تا "شکواییه‌ای" را علیه وزیر نیرو و رئیس سازمان محیط زیست تنظیم کرده و آن را تسلیم قوه قضائیه ایران کنند.
 
اجرای طرح انتقال آب خزر به استان سمنان که در اواسط دهه ۸۰ مطرح شده بود، در سال ۱۳۹۱ در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران، به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران ابلاغ شد. اما انتقاد و مخالفت کارشناسان و فعالان محیط زیست باعث شد که اجرای آن متوقف شود.
+6
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران
  پروردگارا این اسهال طلبان را نیست و نابود بفرما! مخصوصا این عیسی کلانتری که تا دیروز سنگ می انداخت! امروز دستور اجرا می دهد
  12
  2
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۵
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران
  اگه گذاشتیم آب ببرن ازینجا به کویر سمنان.حالا جرات دارن بیان.میخان کویر رو آب بدن شمال رو بیابون کنن.خودشیرینی دم انتخابات.کور خوندین
  2
  10
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. پروردگار شما قمپوزیسیون را آدم بفرماید، مگر قرار هست دریا را با ماسه کویری پر کنند🤣🤣
  10
  2
  ‌سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. تو که همه عمرت فقط افق دیدت پر از خاک و کویر و برهوت بوده چه می فهمی از محیط زیست شمال؟!!میخوام بیشتر توضیح بدم اما میدونم نمیگیری.خودمو خسته نکنم بهتره
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  من فکر میکردم فقط در مسائل سیاسی و حکومتی و اجتماعی و اقتصادی نمیفهمی اما حالا میبینم اندازه سوسک هم در مورد طبیعت و اکوسیستم حالیت نیست. مغز تو واژه ای به نام شیعه-عاریایی رو ملکه ذهن کرده که حتی دسشویی هم میری با این واژه مرکب تصمیم گیری میکنی. کلنگ، آب دریای خزر با یک سطح مشخصی در سواحل ایران قرار داره و با کمترین تغییر تغییر کل اکوسیستم شمال خراب میشه. دیگه شمال رو هم نداشته باشیم دوس داری بیای لب رودخونه بی آب شما یا دریاچه نمک قم استراحت کنیم.
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  اینا دلشون به مردم کویر نسوخته و این آب رو برای مقاصد اتمی میخوان چون ساخت بمب اتم میلیونها مترمکعب آب لازمه تا حرارت تاسیسات رو پایین بیاره.
  1
  5
  ‌پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۷
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. آره خودت را خسته نکن حیف هستی🤣🤣🤣
  2
  0
  جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۱
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. در و بلای آریایی ها بخور توی سر شما تجزیه طلب ها
  4
  0
  جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۳
  نظر شما چیست؟